8 vyzkoušených rad a tipů, jak překonat jet lag - pásmovou nemoc. Co dělat, a čemu se vyhnout?

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 27455x

Pásmová nemoc, tzv. jet lag, je přirozený projev cestování napříč časovými pásmy. Dá se mu ale účinně předcházet díky jednoduchým trikům.

Vyberte si z našich zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Co si zaletět třeba do New Yorku – města plného mrakodrapů? Nebo vás víc láká Thajsko – ráj milovníků pláží, masáží a pikantního jídla? Létání je rychlé, spolehlivé, komfortní a zároveň bezpečné. Podle statistik je dokonce bezpečnější než sezení doma. Jak ale několikahodinový let ve zdraví přečkat? A jak se na náročnou a často velmi únavnou cestu předem připravit? Víme. A povíme!

Jak se pásmová nemoc projevuje?Jak se pásmová nemoc projevuje?

Pokud vás čeká vysněný (vý)let nejen za oceán, časovému posunu se nevyhnete. A jak je známo, cestování napříč časovými pásmy doprovází pocity nepohodlí a celkové „rozhození“ denního rytmu těla, označované jako pásmová nemoc (anglicky jet lag, doslova „tryskáčové zpoždění“).

Tělo se totiž musí rychle přizpůsobit novému tempu a změnit čas pro spánek i pro příjem potravy. Při rychlém překonání hned několika časových pásem nejčastěji hrozí únava, třeštění hlavy, dehydratace, otupělost, nespavost, nevolnost, bolesti svalů či pocity podrážděnosti.

U citlivějších jedinců se může dokonce objevit i mírná deprese, náladovost, potíže se soustředěním, dezorientace, nechutenství, nevolnost a podobně. Jet lag bývá obvykle nejhorší první dva dny po příletu, později ale příznaky vymizí nebo se alespoň zmírní.

Aby se váš dlouhý let obešel bez následků na zdraví, je potřeba se na něj náležitě předem připravit. Jen tak si vysněnou dovolenou budete moct užívat plnými doušky a nebudete se muset po příletu potýkat s bolavými zády, hlavou, či dokonce žilní trombózou. Jak na to? 

1. Natáhněte ruce a nohy a trochu si zacvičte

Občas se projděte uličkouObčas se projděte uličkou

Ještě než nastoupíte do letadla, chvíli si zacvičte. Pokud letiště nedisponuje vlastním fitness centrem, zacvičte si v klidu a pohodlí domova. Protahujte se také v průběhu celého letu. Přibližně jednou za hodinu procvičujte horní a dolní končetiny opakováním krouživých pohybů a dalších jednoduchých cviků tak, aby se vám rozproudila krev.

Čas od času vstaňte a projděte se uličkou. Střídavě se stavějte na paty a na špičky, čímž také podpoříte krevní oběh. Jinak by totiž mohlo docházet ke vzniku otoků, křečových žil, či dokonce hluboké žilní trombózy (zánětu žil). Případným otokům zabráníte i nošením elastických kompresních podkolenek či ponožek.

2. Zůstaňte v pohybu a jezte vitamíny

Až doletíte do cílové destinace a konečně se ubytujete v hotelu, to jediné, po čem nejspíš zatoužíte, bude vana plná napěněné horké vody a pak velká, měkká postel. Mnohem lepší ale bude, když hned první den svého pobytu vyrazíte ven na slunce a budete se co nejvíce hýbat.

Pokud se vám nebude chtít opouštět hotelový areál, projděte se alespoň k bazénu. Nebo si zaskočte do některé z místních restaurací, dopřejte si místní delikatesu a nasajte atmosféru. Pro jistotu zvyšte denní příjem vitamínů.

3. Buďte aktivní a nezapomínejte na melatonin

Je úplně jedno, jestli letíte na východ, nebo na západ. Hlavní je, abyste se co nejdříve pokusili přizpůsobit místnímu času. Zůstaňte vzhůru a spát jděte až v souladu s novým časovým pásmem. Pokud vás ale únava přece jenom přemůže, natáhněte si budík a spěte maximálně hodinku.

V případě, že poletíte na východ, užijte před spaním jednu tabletku melatoninu, který usnadňuje usínání, a je proto vhodný právě při obnovování normálního cyklu spánku. Poletíte-li na západ a hned první noc se probudíte příliš brzy, užijte také malou dávku melatoninu.

Čtení na podobné téma7 tipů, co si vzít na palubu letadla do USA: seznam věcí, co nezapomenout a jak si cestu zpříjemnitPřečíst

4. Nebojte se novinek a vyzkoušejte Re-Timer

Vypořádat se s rozhozením vnitřních hodin poté, co přeletíte z jednoho místa na druhé, vám pomůže i důmyslné zařízení zvané Re-Timer. Tato užitečná vychytávka na první pohled připomíná docela obyčejné brýle (o ty se však nejedná – zařízení má totiž pár LED diod navíc).

Ve skutečnosti Re-Timer vyzařuje mírné zelené světlo, které velmi dobře funguje při změně spánkových vzorců. Můžete díky němu synchronizovat svůj původní režim s tím aktuálním. Pro úplnou aklimatizaci se doporučuje nosit tyto brýle půl hodiny denně tři dny před odletem i po příletu. K opětovnému nabití přístroje potřebujete USB připojení.

5. Do příručního zavazadla ponožky i masku

Do příručního zavazadla si přibalte špunty do uší, ponožky a oční maskuDo příručního zavazadla si přibalte špunty do uší, ponožky a oční masku

V průběhu letu se pokuste co nejdříve usnout, ale do spánku se nenuťte. Raději se podřiďte svým přirozeným biorytmům. Budete se pak cítit ve větší pohodě a z letadla vystoupíte svěží a dobře naladění. Na cestu letadlem se hlavně co nejpohodlněji oblečte.

Oděv musí být volný, prodyšný a nejlépe z přírodních materiálů. Ideální je bezešvé spodní prádlo a pro ženy také pohodlná podprsenka bez kostic. Sundejte si boty, sklopte sedadlo a přikryjte se dekou nebo velkou šálou. Při ruce mějte oční masku na spaní (nebo alespoň sluneční brýle), teplé ponožky a špunty do uší, případně kvalitní sluchátka.

6. Hydratujte, hydratujte, hydratujte

Během letu nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Snížení tlaku vzduchu v letadle totiž přispívá k dehydrataci, a ta je také jednou z příčin pásmové nemoci. Na čas úplně vynechejte alkohol, kávu i čaj. Nejenže odvodňují organismus, ale také vás zbytečně udržují v bdělém stavu. Raději každou hodinu vypijte 1–2 kelímky čisté neperlivé vody.

Klimatizované dopravní prostředky příliš nesvědčí ani pleti. Pokles vlhkosti v kabině letadla zapříčiňuje, že pokožka brzy ztrácí vláhu a rychle zčervená. Do kabelky si proto přibalte ochranný a hydratační krém a celulární vodu ve spreji, která pleť dlouhodobě hydratuje. Vyměnit ji ale klidně můžete i za micelární nebo růžovou vodu, která je známá svými blahodárnými účinky na pleť i psychiku.

7. Po příletu pijte kvalitní přírodní čaje

Nápoj yerba maté, který dělá dobře celému tělu, je vyhlášený svými posilujícími a stimulačními účinky. Navíc je velmi osvěžující, a tak vám hned po ránu dodá potřebnou energii a navodí dobrou náladu. Při dlouhodobém užívání pak yerba maté podporuje normalizaci cyklů spánku a bdění. Blahodárné účinky má i ginkgo biloba, které navozuje tělesnou i duševní pohodu.

Vyzkoušet můžete i ženšen, který pozitivně působí na oběhový systém a zvyšuje odolnost organismu při vypětí a přetížení. Pro lepší spánek si připravte bylinný čaj s obsahem kozlíku lékařského, levandule nebo heřmánku. Začněte s jeho popíjením raději už pár večerů před odletem na dovolenou. Některé bylinné prostředky totiž nemusí účinkovat okamžitě.

8. Ráno studenou a večer teplou

Chladná sprcha po ránu vás probudí mnohem lépe než šálek pravé brazilské kávy. Studená sprcha zlepšuje krevní oběh, zvyšuje tepovou frekvenci a uvolňuje svalové napětí – navíc pomáhá na ztuhlý krk či bolesti zad.

Naopak teplá sprcha před spaním pomůže zvýšit produkci melatoninu, hormonu podporujícího spánek. Voda ze sprchy navíc plní funkci elektrického vodiče, jenž z povrchu těla odvádí rušivé elektrické napětí a mikroproudy, které během celého dne na pokožce vznikají. Hlubší spánek navodí i koupel v příjemně teplé vodě se solí nebo levandulovou či meduňkovou vůní.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. října

Indonésie

Království exotických ostrovů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Indonésie

Zájezdy do Indonésie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. listopadu

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. září

USA

Šuby duby Amerika

Vyberte si jeden z našich 12 zájezdů do USA

Zájezdy do USA

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. červnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jet-lag/Doporučujeme z celého světa

Nejnovější z celého světaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024