Japonsko: tak moc jiné, tak moc lákavé

Barbora Klement Hůlková Barbora Klement Hůlková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 1. 2017 • Přečteno 43782x

Japonsko lze několika málo slovy jen těžko vystihnout.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do JaponskaZobrazit zájezdy

Japonsko lze několika málo slovy jen těžko vystihnout. Jisté je, že je naprosto odlišné od všech zemí, které jste dosud navštívili. Velkou část své historie totiž fungovalo v naprosté izolaci od okolního světa. „Země vycházejícího slunce“ je bezesporu jedna z nejzvláštnějších na světě a také místem, které prostě musíte zažít na vlastní kůži.

Když se řekne Japonsko, může se nám vybavit ledacos. Někomu přijdou na mysl růžově kvetoucí sakury, které jsou pro Japonce silným symbolem pomíjivosti krásy a čistoty. Další si představí obrázek elegantní a křehké gejši jedoucí v kočáře potemnělou starodávnou uličkou.

V hlavě můžou člověku vytanout také komiksy manga či anime, které mají své příznivce po celém světě, nebo nejrůznější japonské animované postavičky, pokémony nevyjímaje. Někdo si vzpomene na japonskou elektroniku, jiný si pro změnu představí zápas těžkých vah sumó, japonského národního sportu.

Či nás snad jako první napadne spíše čerstvé sushi nebo tradiční japonské výtvarné umění, které svého času ovlivnilo řadu západních malířů zvučných jmen?

Když se staré stýká s novým…

Gejši v KiotuGejši v Kiotu

Asociací po vyřčení slova „Japonsko“ je zkrátka mnoho a mohou být velmi různorodé. A to jen dokonale koresponduje s onou těžkou uchopitelností celé země. Japonsko je zemí nejen tak moc svébytnou a naprosto odlišnou od okolního světa, ale také zemí paradoxů a kontrastů.

Je to stát, v němž se staré bezprostředně stýká s novým, kde vedle letitých posvátných chrámů stojí čtvrtě zářící neonovými reklamami a kde potkáte buddhistické mnichy s nejnovějšími modely telefonů v ruce. Starodávná božstva a tradice tu koexistují vedle nejmodernějších výdobytků 21. století.

Výsledkem je unikátní atmosféra s nádechem neznámého a také s mnoha tajemstvími, která způsobí, že po většinu vašeho putování touto úžasnou zemí budete zkrátka jen zírat s otevřenou pusou.

Japonské ostrovy: Prázdnota i přeplněnost

TokioTokio

Japonsko je ostrovním státem, rozkládá se podél asijské pevniny na téměř 7000 ostrovech a ostrůvcích v Tichém oceánu. Těmi největšími z nich jsou Honšú, Hokkaidó, Kjúšú, Šikoku a Okinawa. Vypravíte-li se do těch nejdůležitějších a turisticky nejatraktivnějších japonských měst – tedy do Tokia, Kjóta či Ósaky – budete se pohybovat na hlavním ostrově Honšú.

S rozlohou téměř 380 000 km2 Japonsko rozhodně není malou zemí, avšak na přeplněných ulicích zdejších metropolí nabydete často dojmu, že se do ní všichni ti lidé prostě nemůžou vejít. A tento pocit bude naprosto oprávněný: 127 milionů Japonců totiž žije zhruba na pouhých dvou pětinách celkové plochy země.

Zbývající povrch pokrývají hory nebo husté lesy a prakticky není k osídlení využitelný. Pokud bychom tedy vzali v potaz pouze využitelný prostor vzhledem k počtu obyvatel, mohli bychom Japonsko klasifikovat jako jednu z vůbec nejhustěji osídlených zemí světa.

Čtení: Zájezdy do Japonska – srovnání a doporučení

Japonská zdvořilost a workoholismus

Japonci jsou velice přátelští a milíJaponci jsou velice přátelští a milí

Co se samotných Japonců týče – věřte, že právě místní lidé budou jedním z oněch mnoha důvodů, proč si z Japonska odvezete ty nejkrásnější možné zážitky. Nesmírná zdvořilost, pohostinnost a ochota pomoci jsou totiž hlavními devízami tohoto národa, které během vašeho cestování pocítíte mimo jiné v tom, že se na vás bude takřka bez přestání někdo usmívat a klanět se vám.

Tato vřelá pozitivní atmosféra vám pak jakoby mimoděk vykouzlí úsměv na tváři.. A co může být krásnějšího než cestovat a poznávat s úsměvem na tváři?

Budete-li mít to štěstí nahlédnout do života místních, zjistíte, že za úsměvem a zdvořilostí se skrývají usilovně a tvrdě pracující lidé vyznávající zpravidla silné rodinné, náboženské a morální hodnoty. Obrovský důraz je v japonské společnosti kladen na vzdělání a práce je tu považována za součást osobnosti.

Odvrácenou stranou mince je pak samozřejmě fakt, že v zemi žije několik milionů lidí trpících nadměrným stresem a je zde také alarmující míra sebevražd. Vzhledem k ohromnému pracovnímu vypětí, omezeným prostorům japonských domácností a neustále přeplněným hektickým metropolím, obohatili Japonci sami sebe a také celý svět o tucty možností a forem trávení volného času vedoucích k uvolnění nahromaděného stresu.

Jak se v Japonsku bavit a relaxovat spolu s místními

Těšit se můžete na roztomilé sovičky, které potkáte v místních kavárnáchTěšit se můžete na roztomilé sovičky, které potkáte v místních kavárnách

Po práci totiž Japonci vyhledávají nejrůznější formy zábavy. První karaoke bary vznikly právě zde, města jsou plná heren s automaty (tzv. pačinko), v nichž se Japonci noří do zcela jiných světů bez starostí a dokáží tu nezřídka trávit celé noci. Oblíbené jsou také „zvířecí kavárny“, ve kterých jste obklopeni králíčky, kočičkami nebo sovami a můžete se uklidňovat mazlením s vaším oblíbeným zvířátkem.

Ke speciálním podnikům sloužícím k uvolnění stresu patří třeba také tzv. maid cafés. V těch vás budou obskakovat mladé slečny oblečené ve viktoriánských kostýmech služek a budou vám plnit to, co vám zrovna na očích uvidí, třeba si s vámi zahrají vaši oblíbenou dětskou hru.

K relaxaci Japoncům slouží i „klidnější“ formy zábavy. Dlouhá staletí potvrzují blahodárné účinky zenové meditace a návštěva termálních pramenů zvaných „onsen“, rozesetých po celé zemi, je v Japonsku tradičním způsobem odpočinku.

Uklidnění přináší Japoncům také procházky po dokonale upravených parcích a zahradách. Květiny pro ně mají hluboký význam a celý národ sleduje na jaře vývoj rozkvétání sakur. Lidé se v hojných počtech zúčastňují slavností „hanami“, které uctívají kvetoucí třešně a jsou pořádány po celé zemi.

Japonsko: Jedna z nejúžasnějších zemí světa

Vodopády NachiVodopády Nachi

Jak je zřejmé, v Japonsku se nabízí ohromné množství rozmanitých aktivit, které dodají vašemu poznávání ony pomyslné třešničky na dortu a také vás o něco více přiblíží japonské duši.

A kromě nich se tu možností poznávání a objevování nabízí doslova přehršle: objevujte starodávné šintoistické svatyně, meditujte v buddhistických chrámech, pociťujte tepající energii velkoměst, podnikejte túry v úchvatné přírodě, navštivte velkolepá muzea a galerie, seznamujte se s dlouhou historií země, zúčastněte se jedné z mnoha tradičních slavností, ochutnávejte tradiční kuchyni nebo třeba vyrazte nakupovat nejnovější módní výstřelky.

Ať už si vyberete cokoliv, znovu a znovu se vám bude potvrzovat, že Japonsko je jedna z nejúžasnějších a nejzajímavějších zemí světa.

Barbora Klement Hůlková

Barbora Klement HůlkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 3 zájezdů

Japonsko

Japonsko… Víc než zážitek!

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Japonska

Zájezdy do Japonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 18. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/japonsko-vite-ze/Doporučujeme z Japonska

Nejnovější z JaponskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024