10 věcí, díky kterým poznáte, že jste ve Walesu: draci, narcisy, ovce i lžíce lásky

Iva Poulíčková Iva Poulíčková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 15. 3. 2024 • Přečteno 546x

Zkuste na první dobrou vyjmenovat třeba deset věcí, které vás napadnou v souvislosti s Walesem. Nic? Budete se divit, ale je jich spousta.

Vyberte si z našich 34 zájezdů do AnglieZobrazit zájezdy

Že si neumíte představit, co je charakteristické nebo co symbolizuje Wales? Pojďme se tedy společně podívat, co je typické pro tento malý, leč důležitý kousek země v Británii. 

1. Červený drak ve znaku

Ikonický červený drak je symbolem WalesuIkonický červený drak je symbolem Walesu

Červený drak je známý především jako součást vlajky Walesu. Ta je tvořena tudorovskými barvami, kterými byly bílá a zelená. Ale kde se vzal ten červený drak? Úplně nejstarší zmínky o červeném drakovi vypráví legenda o bitvě mezi bílým a červeným drakem. Lidé už měli dost bojů mezi draky, a tak vykopali ohromnou jámu, kterou naplnili medem a medovinou, do které draky hodili a zasypali.

Během let se na draky zapomnělo a na místě jámy byl postaven hrad. Když se draci probrali ze své opilosti, pokračovali v bojích v podzemí. To nebylo úplně nejpříjemnější králi Vortigernovi, který nechápal, proč se hrad otřásá v základech. Královi rádci mu poradili, že má požádat o radu mladého a moudrého čaroděje Merlina. Merlin králi prozradil skutečný důvod, proč se hrad stále otřásá, a poradil mu, aby draky z díry osvobodil. Díky tomu červený drak porazil draka bílého a do Walesu se vrátil mír. 

2. Pórek na přilbě

Před narcisem měli jako svůj symbol pórekPřed narcisem měli jako svůj symbol pórek

Dlouhodobá tradice, která pochází už z dob, kdy Velšané bojovali se Sasy. Údajně to byl svatý David, který Velšanům poradil, že si na své přilby mají připnout pórek, aby se odlišili od nepřátelských vojsk. Postupem času se však Velšanům už nelíbilo nosit jako symbol ,,smradlavý pórek“, a tak si vybrali narcis, který roste v období svatého Davida. I přes jeho aroma mu nesmíme odepřít jeho léčivé účinky při nachlazení. 

Čtení: Zájezdy do Anglie – srovnání a doporučení

3. Narcisy, kam se podíváš

Narcis je považován za symbol znovuzrození a nových počátkůNarcis je považován za symbol znovuzrození a nových počátků

Jedna z teorií, jak se narcis stal symbolem Walesu, je ta, že jej zpopularizoval bývalý premiér David Lloyd George, který byl sám Velšanem. Tradičně se nosí v den svatého Davida, který je zároveň patronem Walesu.

Narcis je považován za symbol znovuzrození a nových počátků. Pokud zde vyrazíte v březnu, najdete jich tu nepřeberné množství. 

4. Rugby jako hlavní sport

Sportem číslo jedna je rugbySportem číslo jedna je rugby

Velšané nemají žádný svůj vlastní sport. Ale pokud v něčem vynikají, pak je to určitě rugby. To se běžně vyučuje na školách a hraje se i profesionálně prostřednictvím 4 hlavních klubů. Národní tým je považován za jeden z nejlepších na světě a vlastní mnoho mezinárodních titulů.

5. Velšská dáma s klouboukem

Kostým velšské dámyKostým velšské dámy

Pokud vás zajímají tradiční kroje a kostýmy zemí, které navštívíte, tak i Wales má jeden takový. Tradičnímu kostýmu se doslova říká Velšská dáma a nosil se na venkově ve Walesu během 18. stol.

Kostým se skládá z vlněné košilky, korzetu, nákrčníku, spodničky, zástěry, pletené punčochy a ikonického klobouku. Často ho nosí děvčata na svátek sv. Davida a během královských návštěv. Tak co? Oblékli byste si jej taky?

6. Ovcí je víc než lidí

Wales má největší počet ovcí na osobu ve Spojeném královstvíWales má největší počet ovcí na osobu ve Spojeném království

Jste milovníci těchto huňatých bílých kuliček? Pak do Walesu rozhodně musíte! Wales má totiž největší počet ovcí na osobu ve Spojeném království. Poslední údaje říkají, že ve Walesu existuje více než 10 milionů velšských ovcí. Ve srovnání se 3 miliony lidí to jsou přibližně 3 ovce na 1 občana. Chov ovcí představuje 80 % veškerého zemědělství ve Walesu.

7. Velšský koláč

Ochutnejte velšský koláčOchutnejte velšský koláč

A teď něco pro mlsné jazýčky. Velšské koláčky mají tradici již od 19. stol. Jsou podobné anglickým scone. Rozdíl je v jejich přípravě, opékají se totiž přímo na pánvi. Jsou měkké a mohou vám připomínat tak trochu křížence palačinky se sušenkou. Velmi často se připravují ke svátku sv. Davida.

8. Bara brith

Sladký chlebíček Bara brithSladký chlebíček Bara brith

A u dobrot ještě chvíli zůstaneme. Dalším tradičním sladkým pokrmem je ovocný chlebíček. V překladu doslova znamená „kropenatý“. Vyráběl se na farách jako sladká pochoutka pro zvláštní příležitosti.

Následně vznikl hovorový výraz „over spice the bara brith“, což znamenalo udělat něco přehnaného. Jeho hlavními ingrediencemi je sušené ovoce namáčené v čaji a koření. Obvykle se podává nakrájený na plátky s máslem v době čaje.

9. Lžíce lásky

Vyřezávané lžíce láskyVyřezávané lžíce lásky

Jste zamilovaní až po uši? Tak určitě nekupujte žádnou čokoládu nebo květiny. Místo toho se inspirujte u Velšanů. Ve Walesu dával dříve mladý muž dívce, do které se zamiloval, ručně vyřezávanou a zdobenou dřevěnou lžíci.

Takový výtvor naznačoval dívce, že mladý muž je schopný postarat se o ni a o rodinu. Čím složitější a obtížnější design byl vyřezán, tím víc se symbolizovala hloubka citů muže k dané ženě.

10. Nejdelší název

Vlaková stanice s nejdelším názvem v EvropěVlaková stanice s nejdelším názvem v Evropě

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch – obsahuje 58 znaků, díky čemuž patří mezi nejdelší místní názvy v Evropě a druhý jednoslovný místní název na světě. Údajně toto jméno vytvořil místní krejčí, který chtěl zvýšit povědomí o neznámé a opomíjené obci na ostrově Anglesey.

V překladu celý název znamená Kostel svaté Marie v roklině Bílých lísek blízko prudkého vodního víru a kostela sv. Tysilia z Červené jeskyně. Díky tomu má také nejdelší doménové jméno, díky čemuž byl název zapsán do knihy Guinnessových rekordů v roce 2002. Ročně se zde sjíždí velké množství turistů, aby si vyfotili pouze tento dlouhý název.

Pevně věřím, že teď už si každý z vás alespoň jeden symbol vybral.

Iva Poulíčková

Iva PoulíčkováPrůvodce Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 2 zájezdů

Anglie / Velká Británie

Poznejte anglické triumfy

Vyberte si jeden z našich 34 zájezdů do Anglie

Zájezdy do Anglie

Nejbližší volný zájezd již 8. května


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-veci-diky-kterym-poznate-ze-jste-ve-walesu/Doporučujeme z Wales

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024