5 důvodů, proč si zamilovat Ukrajinu a stát za ní: pravoslavné kláštery, otevření lidé, boršč, vyšyvanka i odvaha

Jitka Bajtková Jitka Bajtková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 3. 2022 • Přečteno 3368x

Už mnohokrát jim někdo chtěl ukrást paměť, tradice i území. Nedali se. Jak to bude teď, nevíme. Ale víme, že ji stojí za to poznat takovou, jaká byla. A snad bude.

Byla krásná mnohem dříve, než se k ní obrátily zraky všech obyvatel planety Země. Ukrajinou jsme na svých cestách putovali mnohokrát a nechce se nám věřit, že se na stejná místa nebudeme moci vrátit a znovu je prožít. Čím si nás Ukrajina získala a proč ji nešlo nemilovat? Druhá největší země Evropy stojí i přes svou rozlohu ve stínu na první pohled zajímavějších destinací. Když jsme si však dali tu práci, nahlédli do dějin, poodhalili bohatství její kultury a odvážili se ochutnávat, nadchla nás. Čím? Tady je našich pět důvodů. 

1. Kyjev a jeho architektura

Kyjevskopečerská lávra a výhled na KyjevKyjevskopečerská lávra a výhled na Kyjev

Starobylé město Kyjev vyzývá k procházce po ulici Andrejevský Spusk či bulváru Kresčatik, který vede až na známý Majdan Nezaležnosti. Nepřehlédnutelnou předností Kyjeva jsou však jeho honosné pravoslavné kláštery. 

Jedním z takových symbolů města je Kyjevskopečerská lávra, klášterní komplex, který je díky svému kulturnímu významu a úchvatné kráse hrdě označován za místo světového dědictví UNESCO a jeden ze sedmi divů Ukrajiny. Jakmile vstoupíte, necháte se unášet velkolepou architekturou, dokonalým designem a zlatými doplňky, které házejí odlesky do všech stran. 

Pravoslavný klášterní komplex přitom založili chudí poustevníci Feodosij a Antonij Pečerští už v roce 1051. Za prozkoumání pak stojí i mnoho zdejších podzemních katakomb opředených tajemnými pověstmi.

2. Černobylská jaderná elektrárna

Černobylská oblast připomíná jednu z nejtragičtějších událostí zeměČernobylská oblast připomíná jednu z nejtragičtějších událostí země

Před minulostí netřeba přivírat oči a Ukrajinci se k ní staví s rozumem a odvahou, stejně jako to ukazují nyní. Minulost, přestože je třeba bolestná, bychom si naopak měli neustále připomínat. Důkazem je místo, kde stala jedna z největších tragédii moderních dějin: Černobyl

V černobylské oblasti se dostanete na dosah lidskému dílu, které mohlo zamořit (a částečně i zamořilo) Evropu, ale především své nejbližší okolí nebezpečným radioaktivním spadem. Stanete před obřím sarkofágem, který zakrývá trosky vybuchlého 4. bloku elektrárny, a projdete se v útrobách chladící věže nedokončeného 5. bloku… 

Okolí elektrárny přitom kdysi bylo domovem 116 tisíc lidí, dnes je rájem flóry a fauny – avšak i po téměř 35 letech od katastrofy s ponurým nádechem. Objevíte tu pozůstatky vesnic, divokou řeku Pripjať, stále udržované hroby zesnulých obyvatel nebo se zastavíte na kus řeči a dobrého jídla u některé z „babushek“, které se do zóny po katastrofě vrátily. 

Rozsah výbuchu jaderné elektrárny ale pochopíte až prostřednictvím osudů tisíců lidí, kteří byli svědky nehody, přímými účastníky katastrofy nebo jejími následky trpěli. V Národním muzeu Černobyl dojdete k nezbytnému uvědomění si úzkého vztahu mezi člověkem, vědou a technikou, která ohrožuje existenci lidské civilizace a celé naší Země. 

3. Ukrajinský Montmartr a malebná gorka

Vladimirskaya gorka i se svým patronemVladimirskaya gorka i se svým patronem

V jedné z nejstarších uliček v Kyjevě zapomenete na hluk metropole a nasajete kouzlo starobylého města. Poznáte 750 metrů nejbarevnější části města s unikátními obchody, muzei a katedrálami. Zastavíte se v některé z mnoha kavárniček či restaurací s několik generací budovanou tradicí a vyzkoušíte pečivo s čajem, jak ho Ukrajinci nejčastěji jedí.

Vladimirskaya Gorka je pak dalším malebným místem, kde trávit čas a užít si panoramatický výhled na Kyjev. Navíc je častým objektem fotografů a věčnou inspirací malířů. Oblast je tak stará, že ji popsal v nejstarší východoslovanské kronice už Nestor Kronikář v 11. století! Pomník svatého Vladimíra, který na vrcholku stojí, je zase nejstarší památkou ve městě. 

Park gorky je plný klidných uliček, kde můžete jen tak posedávat a číst si přitom básně Tarase Ševčenka, Liny Kostěnkové nebo díla N. V. Gogola, kterého dnes najdete spíše v ruských encyklopediích. Astrologové dokonce věří, že Vladimirskaya Gorka je místo s magickou silou, po jehož návštěvě budete plni energie. 

4. Tradice, kuchyně a otevřená náruč

Vyšyvanka patří na každou ukrajinskou slavnostVyšyvanka patří na každou ukrajinskou slavnost

Chcete-li nahlédnout do historie a přitom poznat dějiny obyčejných obyvatel Ukrajiny, nejlépe uděláte, když se zajedete podívat do skanzenu Pirogova. Tři hodiny jízdy od Kyjeva stojí původní vesnička s historií osídlení sahající až do doby bronzové, která nabízí okénko do života starých Slovanů napříč několika různými oblastmi Ukrajiny. Dřevěná stavení, lidové kroje i tradiční workshopy vás rázem vtáhnou do atmosféry starých časů.

Z lidových tradic Ukrajiny je jednou z nejtypičtějších výroba krojů, jejichž součástí bývá tzv. vyšyvanka (košile s barevnou výšivkou). Ty se nosí při různých svátcích, během nichž se tančí tradiční tance a zpívají lidové písně. Vyšyvanka ale díky mladým ukrajinským návrhářkám dokázala prorazit i na pařížská módní mola a velkým hitem je dnes v New Yorku. Od začátku 90. let, tedy po pádu komunismu, se tradice začínají do ukrajinské kultury vracet se vším všudy.

A jak si u Ukrajinců stojíme my Češi? Máme v zemi vcelku dobrou pověst, a tak nás tady vítají s otevřenou náručí a talíři dobrot za minimální peníz. Ochutnat musíte především boršč, který je skutečně původem z Ukrajiny a ne z Ruska, jak se mnoho lidí domnívá. Dalším typickým jídlem je pak šašlik (maso pečené na špejli), čeburek (smažená plněná kapsa z těsta) a pirohy (knedlíky z nekynutého těsta). No a na zapití zvolte kvas – nápoj s minimálním procentem alkoholu z kvašených obilnin. 

5. Nekonečná příroda, hory i moře

Typická krajina ukrajinských KarpatTypická krajina ukrajinských Karpat

Ukrajina je svou rozlohou druhou největší zemí Evropy. Není proto divu, že na jejím území najdete úrodná údolí v okolích velkých řek, zdánlivě nehostinná pohoří, ale i rozlehlé stepi.

Na jihozápad země se vydává velké množství našinců. Důvodem jsou ukrajinské Karpaty s nejvyšším vrcholem Hoverla (2061 m n. m.). Oblast je to velmi oblíbená i díky relativně malé vzdálenosti z České republiky. Tenhle kus Ukrajiny má v sobě potřebnou divokost, ovšem velmi dobře se dokázal přizpůsobit potřebám turistů. Nabízí širokou škálu možností pro pěší turistiku, ale i krásné stylové ubytování v dřevěnicích. 

Lákají-li vás spíše přímořské oblasti, pak ani vy nebudete Ukrajinou zklamáni. Pobřeží Černého moře je díky svým plážím neméně oblíbenou částí země. Centrem dění je milionové přístavní město Oděsa, které se pyšní kilometry dobře vybavených, čistých pláží.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Jitka Bajtková

Jitka BajtkováExpert Radynacestu.cz

Krása se musí prožít… ale za rohem nečeká.


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-zajimavosti-ukrajiny-zeme-basniku-pravoslavnych-klasteru-vysyvanky-borsce-i-karpat/Doporučujeme

Nejnovější z UkrajinaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024