7 důvodů, proč se vydat Arequipy: bílé město pod vulkánem a obroušená perla Peru

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 7. 2020 • Přečteno 3239x

Město Arequipa v Peru je druhým největším městem v zemi, jeho největší přednost ale není ve velikosti. V čem tedy? Čtěte!

Vyberte si z našich zájezdů do PeruZobrazit zájezdy

Víte, že...

Kámen sillar se dobře opracovává, zároveň však odolává vlivům počasí a díky své nezaměnitelné barvě dal městu jeho romantickou přezdívku.

Ciudad Blanca nebo také bílé město. Tak se přezdívá jednomu z nejkrásnějších měst Peru, Arequipě. Druhé největší město v zemi se pyšní mnoha parky a náměstími obklopenými budovami z koloniální doby. A co je jejich zvláštností? Jsou postaveny ze světlého vulkanického kamene sillar, který dal městu jeho přezdívku. Důvodů k návštěvě pečlivě obroušené perly Peru se ale najde mnohem víc... Tady je výčet sedmi z nich! 

1. Bohatá historie města

Oficiálně bylo město založeno španělskými dobyvateliOficiálně bylo město založeno španělskými dobyvateli

Oficiálně bylo město založeno španělskými dobyvateli roku 1540, ale místo bylo obydleno už dávno předtím. A není divu, úrodná pole a svahy pod vulkánem El Misti a výhodná poloha mezi oceánem a městem Cusco, hlavním centrem incké říše, byly logickými důvody pro osídlení oblasti dávno před Španěly.

I samotný název města, Arequipa, pravděpodobně pochází z kečuánštiny, jazyka starých Inků. Legenda říká, že to byl čtvrtý incký císař Mayta Cápac, který, když sem roku 1132 přišel, měl prohlásit „Ari ghipay“, což v překladu znělo něco jako „Zůstaňme zde“. Další legenda říká, že město bylo založeno a pojmenováno předchůdci Inků, kmenem Aymara, který byl posléze Inky poražen a dostal se pod jejich nadvládu.

V jejich jazyce název odkazoval na nedaleký kráter nad městem. Ať už je to s historií názvu jakkoliv, když se sem v polovině 16. století dostali Španělé a město dostali pod svoji nadvládu, název se jim líbil a převzali jej. Španělský král Karel V. dal Arequipě status města a také městský znak a vlajku, které má Arequipa dodnes.

2. Vulkán, parky a slunečno po celý rok

Vulkán El Misti za městemVulkán El Misti za městem

Nad městem se majestátně tyčí sopka El Misti, která je symbolem Arequipy, ale i potenciálním nebezpečím. Spící vulkán však naposledy soptil na konci 18. století.

I přes to, že je Arequipa obklopena celkem třemi vulkány a dalším pohořím, je město na peruánské poměry velmi zelené. Nechybí malé parčíky uprostřed města a na náměstích, ale i kolem samotného města se nachází několik parků a přírodních rezervací.

K raftingu nebo rybolovu vybízí řeka El Chilli, která městem protéká. Za městem, pod úbočím vulkánu El Misti, se nachází krásný vodopád, ke kterému je možné si udělat příjemný půldenní výlet s trekem místní přírodou. Arequipu je možné navštívit celoročně.

Teploty se zde totiž po celý rok průměrně pohybují okolo příjemných 24 °C a slunce zde svítí po většinu roku, pouze v průběhu února a března může více pršet.

3. Klášter Santa Catalina

Klášter Santa CatalinaKlášter Santa Catalina

Místo, které určitě nesmíte při návštěvě Arequipy minout, je tento kouzelný klášter. Jedná se o celý komplex funkčního ženského kláštera o několika budovách a rozloze 2 hektary, kde v současné době žije okolo 23 jeptišek. Právem se klášteru přezdívá město ve městě.

Když se ocitnete za jeho zdmi, budete si opravdu připadat jako v úplně jiném světě a snad i jiné době, kdy ruch moderního města je rázem pryč. Okouzlí vás nejen jasně barevné zdi, ale i romantické uličky, dvorky, zahrady a zákoutí. Klášter byl založen roku 1560 pro řád dominikánek. Místo bylo hojně využíváno místními šlechtickými rodinami, které sem své dcery nebo sestry posílaly na výchovu nebo aby zde svůj život zasvětily bohu.

Než proběhla církevní reforma nařizující jeptiškám život v jednoduchosti a pokoře, tak cely mnohých schovanek spíše připomínaly šlechtická panství. S klášterem je také spojen příběh dívky jménem Ana de los Angeles Monteagudo, která sem byla v 17. století poslána bohatými rodiči k výchově. Dívka však zasvětila svůj život bohu a díky mnoha případům uzdravení nemocných byla po své smrti blahořečena.

4. Plaza de Armas

Plaza de ArmasPlaza de Armas

Hlavní náměstí je srdcem města, a i přes svůj nepoetický název, který by v doslovném překladu znamenal náměstí zbraní, patří k nejkrásnějším místům v Arequipě. Je to místo, kde jakoby se zastavil čas a koloniální minulost na návštěvníka dýchá ze všech koutů. Uprostřed náměstí se rozkládá park, který přímo vybízí k relaxaci i díky tomu, že náměstí je výhradně pěší zónou, a tak vás nebude rušit hluk a výpary z aut.

Budovy obklopující náměstí tvoří ze tří stran dvoupatrovou arkádu a jsou postaveny z bílého kamene. Nejkrásnější pohled na náměstí budete mít právě z jedné z kaváren nebo restaurací na arkádě. Ze severovýchodní strany náměstí uzavírá zeď místní katedrály. Je vůbec největší církevní stavbou v celém Peru. Původní katedrála byla přestavěna po ničivém zemětřesení roku 1868.

Dva roky po zemětřesení poslal belgický král do Peru varhany. Dodnes jsou to největší varhany v celé Jižní Americe a v katedrále si je můžete prohlédnout. Hned za náměstím se nachází další krásný kostel La Compania de Jesus. Tento jezuitský kostel je právem považovaný za jednu z nejkrásnějších ukázek peruánského baroka.

5. Muzeum Santuarios Andinos

Muzeum Santuarios AndinosMuzeum Santuarios Andinos

Místní historické muzeum nesmíte při návštěvě Arequipy minout. V malém muzeu najdete nejen artefakty, které archeologové objevili při vykopávkách v okolí města, ale především slavnou „Juanitu“. Mumie asi třináctileté dívky byla objevena roku 1995 při expedici na ledovci Nevado Ampato.

Díky tomu, že její tělo bylo po dobu více než 500 let ukryto ve vrstvě ledu, zůstalo velmi dobře zachováno. Historikové odhadují podle nákladného oblečení a šperků, kterými byla vybavena, že se jednalo o členku významné společenské vrstvy, pravděpodobně inckou princeznu, která byla obětována bohům. Tato princezna však nebyla jedinou lidskou obětí dávných Inků.

6. Co ochutnat? Všechny pikanterie!

OcopaOcopa

Peru je obrovská země, a tak není divu, že kuchyně se v jednotlivých oblastech poměrně hodně liší a Arequipa není výjimkou. Místní obyvatelé jsou na svoje město, místní kulturu a kuchyni patřičně hrdí. Kromě typických peruánských pochoutek, které ochutnáte i v jiných částech, si ale nalaďte chuťové buňky především na výrazné a pikantní chutě. Specialitou jsou totiž takzvané pikanterie.

A jak už název napovídá, o koření zde nebude nouze. No a co si tedy v takové pikanterii dát? Jako předkrm nebo lehký studený oběd můžete ochutnat pokrm zvaný ocopa. Dostanete bramboru přelitou speciální omáčkou ze sýra, smetany, čili papriček, česneku a dalšího koření a bylinek. Za ochutnání stojí i osvěžující peruánský bramborový salát escribano s množstvím čerstvé zeleniny a bylinek.

Pokud máte rádi plněnou papriku, určitě ochutnejte rocoto relleno. Náplň je připravena z masa, smetany, sýra a pekanových oříšků a paprika sama o sobě je desetkrát pálivější než jalapeňo. I když se vařením část pálivosti odstraní, pořád zůstane příjemně pikantní.

7. A co k pití? Chichu i kolu

Chicha de guaňapoChicha de guaňapo

Ptáte se čím to všechno spláchnout? Chicha je sice peruánský národní nápoj, ale nebyli by to Arequipané, kdyby si neudělali svoji vlastní verzi. Nazývá se chicha de guaňapo a liší se tím, že druh použité kukuřice se pěstuje výhradně v oblasti Arequipy. Nápoj se lehce fermentuje, a díky tomu obsahuje 2–3 % alkoholu.

Nejenže Peruánci mají svoji vlastní colu (Inca Cola, vyráběná v Limě), v Arequipě narazíte ještě na jednu lokální variantu. Kola Escocesa se zde vyrábí už více než 50 let a je velmi osvěžující. Z alkoholičtějšího soudku určitě ochutnejte tradiční anýzovou pálenku anis najar, která se pije jako digestiv.

V období Vánoc je tradičním nápojem horká čokoláda. Hustý a dekadentní nápoj plný toho nejlepšího peruánského kakaa, s kondenzovaným mlékem a ovoněný skořicí vás dostane do vánoční nálady.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Peru

Žasněte nad krásou Peru

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Peru

Zájezdy do Peru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-duvodu-proc-arequipa/Doporučujeme z Peru

Nejnovější z PeruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024