10 důvodů, proč navštívit Peru: objevte zemi milovníků záhad, pestrobarevných svetrů a dávných civilizací

Martina Kolníková Martina Kolníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 18. 3. 2020 • Přečteno 3907x

Vyberte si z našich zájezdů do PeruZobrazit zájezdy

Víte, že...

V Peru roste přes 3 000 druhů brambor? Země je totiž jejich pravlastí a pokrmy z nich jsou tady velmi oblíbené.

O Peru se říká, že je to nejbohatší země na světě. Bohatství však nemusí znamenat jen materiální statky, ale třeba právě zážitky a vzpomínky, které si z návštěvy této země odnesete. A že jich tu je! V Peru si na své přijde opravdu každý... Jak? 

Milovníci přírody a aktivního odpočinku si budou užívat místní hory a bezpočet možností procházek a treků. Gurmáni budou objevovat taje a chutě místní kuchyně, která se proslavila po celém světě.

Milovníci historie a dávných civilizací zase navštíví místa spojená s tajuplnými Inky, Cusco nebo jeden z divů světa, Machu Picchu.

A navíc je to země, kde si můžete i vy sami připadat jako hrdinové z filmů. Třeba jako Indiana Jones, který se proplétá pralesem nebo objevuje památky starodávných civilizací. Pojďme se společně vydat na cestu zemí slunce a zlata.

1. Místní kuchyně

Rybí pokrm cevicheRybí pokrm ceviche

Pokud sledujete trendy moderní gastronomie, s peruánskou kuchyní jste se určitě chtě nechtě setkali. Nejenže v mnoha světových metropolích vznikají restaurace věnované právě peruánským specialitám, ale i jeden z nejznámějších a nejuznávanějších světových šéfkuchařů Virgilio Martínez pochází právě z Peru.

Ani pokud neholdujete známým jménům a michelinským hvězdám, nepřijdete zkrátka. Quinoa neboli merlík chilský, kterému se daří právě v hornatých oblastech And, bývá často zmiňován jako superpotravina a zdroj velkého množství vitamínů a stopových prvků, vhodná i pro diabetiky a celiaky.

Peruánská kuchyně obecně sází především na čerstvé a lokální suroviny a pokrmy jsou z velké části založeny na rybách, zelenině a luštěninách.

Jednou z nejdůležitějších potravin nejen v Peru, ale v celém světě jsou brambory, a právě Peru je jejich pravlastí. Na pobřeží určitě stojí za to ochutnat peruánský pokrm číslo jedna, kterým jsou ceviche. Osvěžující jídlo z čerstvých ryb, zeleniny a bylinek vás dostane.

2. Milí lidé

Místní lidé jsou moc milíMístní lidé jsou moc milí

Peruánci jsou jedni z nejpřátelštějších a nejmilejších lidí na světě. Téměř polovina z nich jsou potomky kmene Inků, kteří vytvořili jednu z největších civilizací předkolumbovské Jižní Ameriky. Incká říše se datuje zhruba od 12. století, kdy postupně vznikl státní útvar s centrem ve městě Cusco čítající asi 12 milionů obyvatel.

Většina z nich byli zemědělci, ale také stavitelé. V průběhu této éry se jim podařilo vybudovat v nelehkém terénu téměř 30 000 kilometrů cest. To svědčí o nesmírném bohatství, a hlavně výborné organizaci.

Bohužel zánik říše na sebe nenechal dlouho čekat. Přišel v podobě španělského dobyvatele Francisca Pizzara, který díky vyspělejším zbraním a epidemii neštovic původní obyvatelstvo zdecimoval a zlato, kterým měli obložené zdi svých chrámů a paláců, ukradl.

Tím potom španělský král Karel V. platil svůj dluh. Peruánce dodnes dobře poznáte podle tradičních barevných textilií, jež se tkají ze srsti lam či alpak, které se na úbočích peruánských And pasou. Ručně tkané látky zdobí zářivé geometrické vzory.

3. Nádherné přírodní scenerie

HuascaránHuascarán

Říká se, že Peru je rájem pro turisty a milovníky aktivního odpočinku. Peruánská příroda je totiž všechno, jen ne nudná. Už z letadla vás ohromí majestátní vrcholky And, pásu pohoří, které se táhne celou Jižní Amerikou.

Nejvyšším vrcholkem je Huascarán, který se pyšní 6 768 m n. m. Není však třeba hned pokořovat takovéto velehory. Příjemných procházek a treků všech úrovní se najde hned několik.

Jeden z nejzajímavějších treků je tzv. cesta Inků. Trek začíná ve starodávném inckém městě Cusco a v průběhu 4 dnů a 30 kilometrů se vám budou otevírat nádherné výhledy na okolní vrcholky a údolí.

Zlatým hřebem potom bude finále u Machu Picchu, ke kterému dorazíte za svítání tzv. Sluneční branou, stejně jako kdysi staří Inkové. A když už vám hory nebudou po chuti, přejedete k pobřeží a užijete si relax na jedné z pláží.

4. Peruánské kakao a čokoláda

Plody kakaovníku v PeruPlody kakaovníku v Peru

Domovinou kakaovníku jsou deštné pralesy Jižní Ameriky, a právě v Peru se pěstuje kakao opravdu prvotřídní kvality. Peru je největší producent organického kakaa na světě. Už pradávní obyvatelé Jižní Ameriky kakaové boby využívali k různým náboženským obřadům a věřili, že se jedná o dar bohů.

V oblasti severního Peru, v regionu Piura, roste vzácná odrůda bobů Criollo, tzv. bílé kakao, kterému se říká král kakaa. Jeho chuť je jemnější, bez výrazných hořkých a kyselých podtónů.

Až do poloviny 19. století se kakao konzumovalo výhradně jako nápoj. Tabulku dobré čokolády si dnes dáme díky vynálezu holandského obchodníka Caspara van Houtena. Ten vynalezl lis schopný rozdělit kakaový bob na kakaové máslo a sušinu.

Na historii výroby čokolády a produkci kakaa je orientováno několik míst v Peru. Za návštěvu určitě stojí muzeum čokolády v Cuscu, kde se v rámci návštěvy naučíte si i vlastní čokoládu vyrobit.

5. Tajuplné jezero Titicaca

Jezero TiticacaJezero Titicaca

Jezero uložené mezi horskými masivy je nedílnou součástí Peru. Je také vůbec nejvýše položeným splavným jezerem na světě s nadmořskou výškou 3 800 m n. m. Legenda praví, že to bylo právě z hlubin tohoto jezera, odkud se zrodila božská dvojice potomků slunečního boha a kde založili prvopočátek říše Inků.

Samotná hloubka jezera je také předmětem mnoha debat. Nejhlubší změřené místo má 283 metrů, i když někteří domorodci věří, že je bezedné.

V jezeře či jeho blízkosti sídlí přes 500 zvířecích druhů, co se týče ryb, 90 % z nich jinde na světě nežije. O jezero se stejným dílem dělí Peru a Bolívie. Mnozí návštěvníci u jezera cítí zvláštní tajuplno. A nejsou sami, o jezeře se totiž zmiňuje v jedné ze svých prací i známý záhadolog Erich von Däniken.

Předmětem dohadů jsou vykopávky z období říše Inků rozeseté na asi 40 ostrovech jezera nebo nález zbytků chrámu z období ještě před Inky přímo v hlubinách jezera. Jsou to pozůstatky dávného, zaniklého města? Kdo ví…

6. Jeden ze sedmi divů světa

Machu PicchuMachu Picchu

Machu Picchu je právem řazeno mezi divy světové historie a architektury. Historikové předpokládají, že bylo postaveno v době, kdy byla říše Inků na vrcholu, tedy někdy v polovině 15. století.

Jednalo se o celé město se sítí ulic, lázní, obytných domů, citadelou, chrámy. Obydleno bylo asi 100 let, poté bylo opuštěno. V té době už v Peru byli španělští dobyvatelé, ale pozůstatky města stopy po dobývání nenesou.

Důvod opuštění, přesný význam a účel města, dokonce i jeho název tak ukryly písky času a dnes si můžeme jen domýšlet, jak to všechno bylo. Teorií je mnoho. Ať už se mělo jednat o luxusní resort pro vládnoucí elitu Inků, nebo náboženské centrum, odkud byli uctíváni bohové a posvátná řeka Urumbamba, případně obrovský klášterní komplex, rozhodně místo stojí za návštevu.

Skryté uprostřed hornaté krajiny severozápadního Peru čekalo Machu Picchu na své objevení až do roku 1911. Tehdy do Peru přijel americký archeolog Hiram Bingham, který původně doufal v nalezení úplně jiného města.

 7. Kvalitní „vlněné“ suvenýry

Tkaní vlnyTkaní vlny

Ideálním suvenýrem a památkou na cestu po Peru, která vás zároveň zahřeje a vydrží, je svetr z alpačí vlny. Alpakám se také někdy říká velbloudi v oblacích. To proto, že velblouda možná vzhledem vzdáleně připomínají (ostatně jsou to jejich vzdálení příbuzní) a doslova v oblacích se opravdu pohybují, jsou totiž navyklé pohybu ve velkých nadmořských výškách.

Říká se, že alpaky vznikly křížením lamovitých, které byly domestikovány ještě před příchodem samotných Inků a žijí prakticky jen v Peru a sousední Bolívii. Jejich výhodou je hutná, ale zároveň hebká a rychle rostoucí srst, která ji činí ideálním materiálem pro tkaní látek a pokrývek pro život v mnohdy drsném horském kraji.

I když se běžně používá termín alpačí vlna, technicky je to spíše srst. Každopádně svými vlastnostmi se podobá prachovému peří. Dělí se na dva druhy – dlouhé Suri a kratší Huacaya. Vlna z alpaky je každopádně o chlup levnější než z lamy vikuni, pro kterou je Peru také domovinou.

8. Nazca – jedno z nejtajemnějších míst

NazcaNazca

Milovníci záhad si zde přijdou na své. Toto ve svých dílech zmiňoval i Erich von Däniken. O čem je řeč? Asi 400 kilometrů jižně od hlavního města Lima se nachází náhorní plošina o rozloze asi 250 km². Podle archeologických nálezů tu před více než 2 000 let žil kmen Nazků. O této kultuře bohužel neexistují téměř žádné bližší zprávy nebo písemné doklady. Co však po nich zůstalo, je dechberoucí a… nepochopitelné.

Plošina je totiž pokryta systémem kreseb takové velikosti, že si je návštěvník v plné kráse může vychutnat pouze ze vzduchu. Najdete tady geometrické obrazce, rovné čáry, spirály a asi 70 vyobrazení zvířat a rostlin. Některé obrazce dosahují velikosti až 370 metrů! 

Nejznámější vyobrazení, které je předmětem mnoha dohadů, je tzv. astronaut. Postava připomínající s trochou fantazie člověka ve vesmírném skafandru. 

Otázkou je, jak mohly být tyto obrazce vůbec vytvořeny. Jsou totiž tvořeny jednou nepřerušovanou čarou a postavení obrazců má také spojitost s postavením hvězd, planet a dalšími astronomickými jevy…

9. Pradávné centrum Incké říše

Město CuscoMěsto Cusco

V srdci peruánských And, v nadmořské výšce 3 399 m n. m., se nachází starodávné město, které je vůbec nejstarším kontinuálně osídleným místem na celém kontinentu. Město Cusco bylo postaveno jako centrum dávné říše Inků, a proto se mu někdy přezdívá americký antický Řím. Snoubí se zde španělská koloniální architektura, monumentálnost říše Inků a to celé je podtrženo horskými sceneriemi And.

A co tu můžete vidět? Je to například Sluneční chrám Korikancha, postavený pro inckého boha slunce Intiho. V dobách největší slávy byly všechny jeho zdi obloženy zlatem. Můžete se projít po dochované dlážděné silnici z doby Incké říše. Z doby po dobytí Španěly je místní katedrála, která se měla stát centrem katolické církve v zemi. Místní produkty a čerstvé ovoce a zeleninu nejlépe nakoupíte na trhu San Pedro.

To, že dávné tradice Inků ani po staletích nevymřely, dokazuje každoroční festival Inti Raymi, festival boha slunce, který se koná 24. 6. Původně byla zlatým hřebem náboženského festivalu rituální oběť 200 000 lam a procesí s mumiemi předků. Dnes si však vystačí s obětí pouze jedné lamy a bez mumií, i tak vás ale tato událost přenese do časů civilizací dávno minulých.

10. Odpočinek na pláži

Playa de la MinaPlaya de la Mina

Peru, to nejsou jen starodávné památky a deštné pralesy. Země se pyšní délkou pobřeží téměř 2 500 kilometrů a velká část pobřeží je také lemována nedalekým pohořím And. Na návštěvníka tedy čeká množství kouzelných pláží s nádhernými výhledy na horské vrcholky a vybere si opravdu každý, jak milovníci klidu a odpočinku, tak sportovci a surfaři.

Jedna z nejkrásnějších a nejfotogeničtějších pláží je Playa de la Mina, která je schovaná mezi skalními útvary. Voda zde je nádherně modrá, ale díky proudění může být chladnější. Pláž Punta Sal na severu země naopak díky rovníkovým proudům nabízí příjemně teplou vodu po celý rok. Přivítá vás zde jemný bílý písek, modrý oceán a hory na obzoru. Se svými 6,5 kilometry je to také nejdelší pláž, takže si zde každý užije soukromí.

Další krásnou pláží je Playa Roja. Ta je pojmenovaná podle zvláštně do červena zabarveného písku, který kontrastuje se zažloutlými skalními útesy a modrým příbojem oceánu. Milovníci surfování si užijí návštěvu pláží Cabo Blanco nebo Lobitos, které surfaři z celého světa považují za jedny z nejlepších.

Martina Kolníková

Martina KolníkováExpert Radynacestu.cz

V každé zemi, kterou jsem navštívila, mě něco okouzlilo a teď to mohu předat dál.

Peru

Žasněte nad krásou Peru

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Peru

Zájezdy do Peru

Nejbližší volný zájezd odlétá již 11. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-peru/Doporučujeme z Peru

Nejnovější z PeruZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024