Hledáte inspiraci, kam se podívat ve Skotsku? Zastavte se na ostrově plném poníků

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 4980x

Nevíte, kam se vydat na netradiční výlet po Skotsku? Zařaďte do svých cestovatelských plánů nádherný ostrov Foula, který obývá více poníků než lidí...

Vyberte si z našich 4 zájezdů do SkotskaZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Poptávka po těchto ponících významně vzrostla po roce 1847, kdy byla výnosem zakázána práce žen a dětí v uhelných dolech? Shetlandští poníci se tak začali využívat jako tažní a důlní koně i jako soumaři.

Nevíte, kam se vydat na netradiční výlet po Skotsku? A máte rádi rozkošné chundelaté poníky? Výborně! Máme pro vás skvělý tip, kam za nimi vyrazit. Poznejte s námi malý ostrov vyčnívající z Atlantského oceánu u severního cípu Skotska, kde stále ještě vládne příroda nad člověkem. Těšit se můžete na chytré a učenlivé poníky i elegantní mořské ptáky.

Ostrov Foula, jenž obývá pouhých 38 obyvatel, má jen 4 × 5,6 kilometrů. Osídlen byl přibližně kolem roku 800 a patří k nejodlehlejším obývaným ostrovům Velké Británie. Pro svou polohu se mu často přezdívá „Okraj světa“.

 

Obyvatelstvo ostrova původně záviselo čistě na rybolovu. V současnosti se místní intenzivně věnují především pasení ovcí a cestovnímu ruchu a nezlomně udržují dávné tradice a zvyky svých předků. Dodnes se například řídí juliánským kalendářem. Ale zdaleka nejzajímavější na celém ostrově je, že na 1 obyvatele tu dnes připadá 50 shetlandských poníků, kteří ostrov obývají už od doby bronzové (3200–600 let př. n. l.).  

Doprava na ostrov je možná lodí vyplouvající třikrát týdně, případně malým osmimístným letadlem během letní sezony. Kromě poníků narazíte na tomto ostrově v souostroví Shetlandy i na obrovské kolonie mořských ptáků, čítající například chaluhy velké, papuchalky, alky a další. V původním jazyce se slovem Foula označoval právě ostrov ptáků. A bude-li vám štěstí přát, spatříte u pobřeží také tuleně a kosatky. Tak co, jste připraveni vyrazit? 

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 2. července


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hledate-inspiraci-kam-se-podivat-ve-skotsku-zastavte-se-na-ostrove-plnem-poniku/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024