Horké Jordánsko: jak si ho užít v plném zdraví

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 8212x

Jordánsko je krásná země a dokáže být i hodně horká.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Nezapomeňte na pokrývku hlavy, osvědčily se mi lehounké beduinské bílé šátky, které lze uvázat tak, aby vypadaly hezky – místní vám určitě pomůžou.

Jordánsko je krásná země a dokáže být i hodně horká. I když se do Jordánska vydáte třeba na jaře nebo na podzim, jeho teploty vás můžou zaskočit. Navíc, vzhledem k velmi suchému pouštnímu vzduchu, nemusíte mít pocit, že potřebujete pít, a může tak dojít k dehydrataci. Jak se obléct a chovat v Jordánsku, abyste si jeho ostré sluníčko užili bez újmy na zdraví?

Pouštních zemí, kde lidé žijí ve vysokých teplotách, je hodně. Některé společnosti tak fungují i tehdy, když se teplota dostane přes 40 stupňů Celsia. Ví proto, jak se během vysokých teplot chovat a my se nyní společně na jejich tipy podíváme.

Před sluncem se zahalují

Sluníčko v Jordánsku je zejména po zimních měsících prožitých v Evropě vítanou změnou. Ale pozor – je hodně zrádné, a to i tehdy, když se vám zdá, že je teplota tak akorát. Je to již zmíněným klimatem, kdy velmi suchý vzduch způsobuje, že se vám teplota zdá být nižší. Slunce může ale pálit neúprosně a stačí půl hodiny na to, abyste se nepříjemně spálili.

Jordánci to řeší tak, že se sluníčku nevystavují, naopak se zahalí – jejich dlouhé mužské oblečení, většinou bílé barvy, se jmenuje tóga a na hlavě nosí kufíji. Vy se samozřejmě nemusíte obléct od hlavy k patám, nicméně dlouhá sukně, volné kalhoty a vzdušná košile s dlouhým rukávem je do pouštního jordánského horka tím nejlepším typem oblečení.

Pijte jako velbloud!

Dodržet pitný režim nemusí být až tak jednoduché, jak se na první pohled zdá – opět za to může suché klima, kdy se i při zvýšené námaze nemusí zaznamenat pocení a potřeba doplnění tekutin. A proto – pijte! Mějte s sebou láhev vody a v případě vysokých teplot se budou hodit také ve vodě rozpustné minerály.

A co pijí v horku Jordánci? Zní to neuvěřitelně, ale dají si horký a přeslazený černý čaj s bylinkami. Horký nápoj je ideální, protože nezpůsobí jinou teplotou vašemu organismu šok. Navíc čaj pomáhá mozku při termoregulaci a podporuje vyměšování. Je močopudný, tudíž se z vašeho těla častěji dostanou ven škodliviny a také teplo.

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

Ušetřete vaše tělo šoků

Je samozřejmě těžké odolat zapnutí klimatizace, když je vám horko. Klimatizace je v Jordánsku přítomná všude a bohužel často nastavená na velmi nízkou teplotu – váš organismus tak během vteřiny přechází z vysokých do nízkých teplot, a to pro něj není dobré. Pokud si můžete sami klimatizaci ovládat, nastavte si ji na teplotu o 5 až 7 stupňů méně, než je teplota vzduchu venku. Jinak hrozí nachlazení, angína nebo také žaludeční potíže.

Pokud nemusíte, nemluvte

Jakou to má souvislost s teplotou? Velkou, protože hodně tekutin se ztrácí vypařováním přes ústa. Zejména během safari výletů v poušti je také dobré omotat si šátek nejenom kolem hlavy, ale také kolem úst.

Větší fyzickou aktivitu nechte na podvečer

V poušti bývají i v létě velké výkyvy tepla a rozdíl mezi teplotou přes den a v noci může být i 25 stupňů. Proto je dobré, pokud to lze, nechat si tu hlavní fyzickou aktivitu na podvečer, nebo časné ráno – tudíž na dobu, kdy sluníčko nedosahuje své nejvyšší intenzity. Pokud to není možné, vyhledávejte stín, nebo si odpočiňte v beduínském stanu utkaném z velbloudí a kozí srsti, který výborně izoluje. Ostatně takto žili jordánští Beduíni po staletí.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd již 20. října


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/jordansko-horko/Doporučujeme z Jordánska

Nejnovější z JordánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024