Nocleh v růžové poušti Wádí Rum: Romantický zážitek na celý život

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 3. 2024 • Přečteno 614x

Říká se, že kvalitní hotely mají až pět hvězdiček, ale v poušti zažijete nocleh s tisíci hvězdami nad hlavou. Daleko od civilizace, s o to větší romantikou.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do JordánskaZobrazit zájezdy

Říká se, že kvalitní hotely mají až pět hvězdiček, ale v poušti zažijete nocleh s tisíci hvězdami! Daleko od civilizace, světelného i zvukového znečištění, s vánkem, jenž si hraje s vašimi vlasy, zatímco ležíte na teplém písku a díváte se na hvězdy posetou oblohu. Kde lze tak magickou noc zažít? Přece v Jordánsku!

Jordánsko je proslulé svou pouštní krajinou, která tvoří většinu jeho území. To samozřejmě neznamená, že na většině území Jordánska naleznete duny. Právě naopak, značnou část Jordánska tvoří náhorní plošina, vyprahlá a rovná jako deska. Pokud ale zamíříte na jih země, naleznete zcela jinou poušť – pískovcové skalní útvary, které střídá tmavě růžový písek, na mnoha místech tvořící duny. A je jedno, jestli pojedete po nedaleké Pouštní dálnici nebo se na tuto oblast budete dívat z letadla: záhy pochopíte, že jste poblíž té nejkrásnější části Arabské pouště, jež se táhne z jihu Saúdské Arábie až po hranice se Sýrií.

Tato oblast se jmenuje Wádí Rum. Kvůli kráse jejího písku a skalních útvarů sem již desetiletí jezdí turisté z celého světa. Většina z nich tady během pár hodin nalezne právě to, co očekává – pitoreskní přírodní zákoutí, kde je neustále co fotit, možnost svézt se na velbloudovi, dát si ve stanu čaj s beduíny nebo si vyšlápnout na dunu. Pokud se poštěstí, že přijdou po období dešťů, zažijí poušť rozkvetlou a posetou tisíci malých rostlinek a kvítků. Pokud je naopak písečná bouře, Wádí Rum vypadá zlověstně a nebezpečně, s viditelností, která končí na špičce nosu.

Co ale toto magické místo nabízí v noci? Je romantickou oázou pokoje, místem k rozjímání a nasávání atmosféry klidu. Proto byste z Wádí Rum v pozdním odpoledne neměli spěchat, právě naopak. Strávit noc na tomto magickém místě je zážitkem, na který nezapomenete. A abyste si nocleh opravdu užili, přidáváme několik ověřených tipů:

Přijeďte brzy

K ubytování se můžete dostat různými způsobyK ubytování se můžete dostat různými způsoby

Do Wádí Rum se docela jednoduše dostanete z Akaby na jihu nebo z Petry, která leží severně. Pamatujte ale na to, že nejlepší je přijet brzy odpoledne, ideálně kolem čtvrté hodiny. To už slunce tolik nepálí a vy si můžete užít pár hodin objevováním krásy pouště. Můžete si přitom vybrat ze způsobu dopravy: džípem, na velbloudovi nebo na koni.

A kam vás beduíni zavedou? Určitě se podíváte na místa spojená s legendárním Lawrencem z Arábie a na nápisy starověkých kmenů Thamudejců. Ale neobejdete ani přírodní krásy: písečné duny, skalní převisy a soutěsky. Někteří přitom do svých vyhlídkových okruhů zahrnou i různé skalní útvary, připomínající velblouda nebo lidský obličej. Váš poznávací okruh vyvrcholí západem slunce, jenž bývá v této části Jordánska vskutku majestátný.

Připravte se na večer

Oblíbeným ubytováním jsou tzv. bublinyOblíbeným ubytováním jsou tzv. bubliny

Po západu slunce většinou projížďka končí a vy se vydáte na místo ubytování – do beduínského kempu. Ty můžou vypadat různě, nicméně ty nejkrásnější naleznete daleko od silnice, uprostřed nekonečné pouště nebo pod skalními převisy. V současné době jsou jako stany oblíbené tzv. bubbles – bubliny, v nichž naleznete luxusně zařízený pokoj i se sociálním zařízením. Oblíbené jsou taky stany z černé a bílé látky utkané z velbloudí srsti. Uvnitř je přitom většinou výzdoba tak, jak jsou beduíni zvyklí: zdi i koberce jsou v červené barvě, protkané zlatou nebo bílou nití. Standardem je mít ve stanu velké okno přímo naproti postele, abyste se mohli při usínání dívat na hvězdy nebo se ráno probudit při prvních paprscích slunce.

Předtím ale, než se uložíte ke spánku, vás ještě čeká uvítací čaj a pak večeře. Pozvání na čaj se v kultuře beduínů neodmítá – ve Wádí Rum vám připraví lahodný černý čaj provoněný šalvějí. A pokud ho vypijete do dna, dostanete hned nalito podruhé. Nebojte se – skleničky na čaj jsou tady mnohem menší, než jsme zvyklí z domu, a beduíni, poučeni turistickými skupinami, ví, že mnoho z návštěvníků preferuje čaj bez cukru.

Čtení: Zájezdy do Jordánska – srovnání a doporučení

Dejte si chutnou večeři u beduínů

Vychutnejte si tradiční zarbVychutnejte si tradiční zarb

Součástí noclehu v poušti je vždy také večeře – tady daleko od civilizace ani jiná možnost jídla než v rámci kempu, neexistuje. Co vám dobrého beduíni nejspíš připraví? Kromě salátů, humusu a pasty z lilku to zcela jistě bude zarb – barbecue na beduínský způsob, připravené v písku. A tak si budete moct pochutnat na skvěle ugrilovaném kuřecím masu a kouscích šťavnaté zeleniny – především lilku, paprikách a cuketě.

Vaši hostitelé vám také ukážou přípravu tohoto pokrmu: do vyhloubené jámy se nejprve vloží zuhelnatěné dřevo, na které se uloží kovová konstrukce s několika úrovněmi naplněná syrovou zeleninou a masem a obalena v alobalu. To vše se zasype pískem. Příprava zarbu trvá několik hodin, a tak zatímco jste se vy kochali krásou pouště, vaši hostitelé už připravovali pokrm, jejž neochutnáte nikde jinde na světě než právě tady v Jordánsku.

Užijte si nocleh pod hvězdami

Večer si užijte nebe plné hvězdVečer si užijte nebe plné hvězd

Ty uvidíte právě tehdy, když budete mít nocleh v kempu, který se nachází dál od hlavní silnice nebo jiných kempů. V létě vám vaši hostitelé nabídnou matraci, abyste mohli po večeři ještě zůstat venku a dívat se na hvězdy. Rádi vám k tomu zahrají něco z repertoárů svých národních písní a nabídnou další skleničku horkého čaje. Mimochodem víte, že právě horký čaj vás v letních měsících nejvíc osvěží? Dobrodruhové se také můžou vydat trochu dál od kempu a užít si tam ticho a klid pouště. Pokud ale budete mít pocit, že vás někdo pozoruje, nelekněte se! Je velmi pravděpodobné, že vás přišla pozdravit pouštní liška, která je zvyklá krmit se zbytky jídla z kempu.

No a pokud dáte přednost spánku, nařiďte si budík na dřívější hodinu, abyste si mohli vychutnat východ slunce a unikátní barvy písku a skal, když se o ně opírají ranní paprsky. Váš pobyt s pohostinnými beduíny již brzy skončí – před odjezdem vám ale ještě připraví chutnou snídani a voňavý čaj na rozloučenou. A jak budete odjíždět směrem k hlavní silnici, určitě ve vás zůstane pocit z příjemně stráveného dne a noci na unikátním místě, které najdete pouze na jihu Jordánska.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Jordánsko

Magické pouštní království

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Jordánska

Zájezdy do Jordánska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 26. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/nocleh-v-ruzove-pousti-wadi-rum/Doporučujeme z Jordánska

Nejnovější z JordánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024