15 tipů na nezapomenutelné zážitky, které si musíte přivézt z Ohridu

Jana Laníková Jana Laníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 9. 2023 • Přečteno 5462x

Je toho spousta, co byste měli podniknout v Albánii a Severní Makedonii a obrovská spousta toho, co byste mohli podniknout přímo v Ohridu. Neleňte!

Vyberte si z našich 4 zájezdů do Severní MakedonieZobrazit zájezdy

Ohrid je město ležící v Severní Makedonii a pro mnohé patří mezi jedno z nejoblíbenějších a nejmalebnějších měst na Balkáně. S dlouhou a zajímavou historií a všemi krásami kolem má OHRID opravdu co nabídnout. Ať už tedy hledáte kulturní, relaxační, nebo aktivní dovolenou – Ohrid by měl patřit na váš list. Toto místo je prostě úžasné. 

Pokud se chystáte na návštěvu města, zde vám nabízíme kompletní seznam věcí, které můžete dělat v Ohridu i mimo něj a lépe si tak naplánovat čas.

1. Dopřejte si procházku po starém městě

Propleťte se uličkami starého městaPropleťte se uličkami starého města

Staré město je ideální na pomalé procházky v krásných uličkách. Za starých časů, kdy přišli do Ohridu osmanští Turci, mohli křesťané žít pouze uvnitř městských hradeb na strmém kopci. To je také důvod, proč má tato část nejvíce úzkých uliček s vysokými domy, ale zároveň je to právě tohle, co dělá tuto oblast tak jedinečnou. Některé budovy mají trochu zvláštní tvar.

Horní patra jsou o něco širší než přízemí a společně s úzkými uličkami vytváří krásné a romantické scenérie. Pokud byste rádi navštívili jeden z tradičních domů, zeptejte se na dům rodiny Robevi. Některé ze starých domů dokonce nabízejí možnosti ubytování.

2. Vydejte se na nákupy na Starém bazaru

Objevte zboží a suvenýry místního bazaruObjevte zboží a suvenýry místního bazaru

Na rozdíl od bazaru ve Skopje je Starý bazar v Ohridu poměrně malý, skládající se pouze z jedné ulice, začínající na nábřeží poblíž státní vlajky Severní Makedonie. Je to pravděpodobně nejživější část města a všude se toulá mnoho lidí.

Tady si však můžete kromě zmrzliny a jiného občerstvení koupit i nějaké místní suvenýry. K dispozici je také několik řemeslných obchodů, díky nimž je místo kouzelnější. Až skončíte s obhlídkou suvenýrů, můžete si odpočinout v jedné z kaváren a pozorovat rušný svět kolem vás.

Čtení: Zájezdy do Makedonie - srovnání a doporučení

3. Zkuste najít všechny kostely

Kostel svaté SofieKostel svaté Sofie

Ohrid býval důležitým duchovním centrem regionu. V letech 1019 až 1767 zde sídlilo ochridské arcibiskupství autonomní pravoslavné církve. Říká se, že v minulosti bylo ve městě 365 kostelů, jeden pro každý den v roce, proto bylo místo často nazýváno „Jeruzalémem Balkánu“. Ještě dnes je Ohrid známý svými četnými kostely. Některé z nich jsou tak malé, že se do nich vejde jen pár lidí, a budete překvapeni, že je najdete jen tak namačkané mezi domy.

Pokud byste chtěli navštívit některé z nejkrásnějších, nejdůležitějších a nejcennějších kostelů, měli byste zamířit do kostela svaté Sofie (jedna z nejvýznamnějších památek v Severní Makedonii, datována do 9. století) nebo kostela svaté Marie Perivleptos. Ale pravdou je, že každý z ohridských kostelů stojí za prohlídku.

4. Zajděte ke kostelu svatého Jana z Kaneo

Kostel svatého Jana z KaneoKostel svatého Jana z Kaneo

I když tento kostelík není nejcennější ze všech, je pravděpodobně nejznámějším a nejmalebnějším místem, které můžete najít v Severní Makedonii. Pochází ze 14. století a je zasvěcený svatému Janu z Kaneo. Díky své krásné poloze, na útesu nad Ohridským jezerem, je panorama malého kostela s modrou vodou v pozadí pravděpodobně nejoblíbenějším obrázkem z Makedonie, který můžete vidět ve všech knihách. V reálném životě je tento pohled ještě krásnější.

5. Obdivujte nádherný výhled z pevnosti

Samuelova pevnostSamuelova pevnost

Samuelova pevnost, tyčící se nad městem a jezerem Ohrid, je pravděpodobně nejlepším vyhlídkovým místem, které můžete v Ohridu najít. První pevnost byla na tomto místě postavena již ve 4. století před n. l., ale současné opevnění se datuje do století desátého, kdy byl Ohrid hlavním městem první bulharské říše a vládl car Samuel. V pevnosti můžete projít opevnění, ale hlavním důvodem k návštěvě je úžasný výhled na okolí. 

6. Nechte se ohromit amfiteátrem

Starověký amfiteátrStarověký amfiteátr

Při putování starým městem v Ohridu narazíte na antický amfiteátr, jeden z nejpůsobivějších ze všech atrakcí Ohridu. Je jediným dochovaným helénistickým divadlem, které můžete najít v Severní Makedonii. Zajímavější je, že amfiteátr byl náhodně objeven až v roce 1980! Dnes je amfiteátr často používán pro různé akce, jako je například Ohridský letní festival.

7. Navštivte místo zvané Plaošnik

Místo zvané PlaošnikMísto zvané Plaošnik

Mezi pevností a kostelem svatého Jana z Kaneo najdete Plaošnik – archeologické naleziště se základy baziliky z 5. století a kostelem svatého Klimenta. Ten byl důležitou součástí města, kde tisíce mnichů překládali bibli do slovanského jazyka. 

8. Procházejte se podél Ohridu

Procházka okolo jezera rozhodně stojí za toProcházka okolo jezera rozhodně stojí za to

Jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat v Ohridu, je projít se po nábřeží. I v letních měsících je to velmi příjemná procházka s krásnými výhedy. Jedna z pěkných procházek je např. ta podél promenády směřující ke kostelu svatého Jana z Kaneo. Cesta vede zčásti po dřevěném chodníčku na vodě a vede podél útesu. 

9. Vydejte se lodí po jezeře 

Užijte si plavbu lodí po jezeřeUžijte si plavbu lodí po jezeře

Pokud byste chtěli obdivovat neuvěřitelnou krásu jezera Ohrid, vydejte se na výlet lodí. Jezero je jedno z nejstarších jezer na světě a pro svou rozlohu je také nazýváno Makedonským mořem. Je domovem různých druhů ryb, jako např. pstruha. Krásná trasa po jezeře vede ke klášteru svatého Nauma, kde můžete mrknout třeba i na tzv. Bay of Bones.

10. Relaxujte na pláži

Relaxovat můžete na místních plážíchRelaxovat můžete na místních plážích

I když je v Ohridu spousta památek, stále tu můžete strávit relaxační dovolenou. V blízkosti starého města najdete několik pláží, kde se můžete opalovat, relaxovat a koupat v příjemně chladné vodě. I prohlídka kláštera sv. Nauma může být spláchnuta vodou jezera Ohrid. 

11. Obdivujte ohridské perly

Dokonalé ohridské perlyDokonalé ohridské perly

Jedním z nejlepších a nejtypičtějších suvenýrů z Ohridu jsou místní perly. Nejsou to ledajaké perly, jsou vyrobeny z mušlí. Tradici výroby perel přinesl do města jeden ruský přistěhovalec asi před sto lety a nyní tuto tajnou techniku znají pouze dvě místní rodiny. Pokud tedy hledáte krásný a tradiční suvenýr, máte vyhráno. Perly zde nakupují ty nejslavnější osobnosti a státníci.

12. Vychutnejte si místní jídlo

Ochutnejte skvělou makedonskou kuchyniOchutnejte skvělou makedonskou kuchyni

Místní balkánské makedonské jídlo patří mezi celosvětově oblíbené kuchyně. Pro vegetariány tu mají nespočet vegetariánských možností, ale tu nejlepší věc, kterou můžete udělat, je vyzkoušet místního pstruha. V okolí jsou restaurace se širokou nabídkou makedonské, italské i turecké kuchyně. 

13. Vyfoťte si klášter sv. Nauma

Klášter sv. NaumaKlášter sv. Nauma

Klášter svatého Nauma byl založen na samém počátku 10. století samotným svatým Naumem a je jedním z nejdůležitějších náboženských míst v Severní Makedonii. Světec zde byl pohřben a legenda říká, že pokud přiložíte ucho na jeho hrob, můžete stále slyšet tlukot jeho srdce.

Kostel je vyzdoben freskami, které mají vyškrábané oči. Přibližně za 3,5 eura se můžete projet pramicí po průzračných pramenech nebo smočit nohy v jezeře Ohrid či zajít na proslaveného pstruha.

14. Navštivte Bay of Bones

Jedinečné muzeumJedinečné muzeum

Bay of Bones je zajímavé a svým způsobem jedinečné muzeum, které se nachází na břehu jezera Ohrid. Je doslova postaveno na vodě, stejně jako tomu bylo v prehistorických dobách, kdy tato oblast byla domovem obyvatel žijících v podobných domkách přímo na jezeře. Muzeum je složeno ze 24 domů různých tvarů a velikostí. Uvnitř pak uvidíte, jak pravěcí lidé žili a jaké nástroje měli.

15. Vydejte se na pěší túru

Národní park GaličicaNárodní park Galičica

Při procházce po městě jsou všude vidět hory v pozadí. To vše je národní park Galičica, krásné pohoří mezi Ohridským a Prespanským jezerem. Národní park je ideální pro pěší turistiku. Hory dosahují přes dva tisíce metrů nad mořem. V parku pak najdete více než 1600 druhů květin, z nichž 13 je endemických.

Jak vidíte, Ohrid má opravdu co nabídnout a každý si může vybrat dle svého. I když je to nejoblíbenější destinace v Severní Makedonii, město a okolí nejsou přeplněné turisty jako v jiných známých balkánských zemích. Takže nezbývá, než si naplánovat cestu do Ohridu, abyste se přesvědčili na vlastní oči. Nebudete zklamáni!

Jana Laníková

Jana LaníkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Severní Makedonie

Objevujte duši Makedonie

Vyberte si jeden z našich 4 zájezdů do Severní Makedonie

Zájezdy do Severní Makedonie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. června


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ohrid/Doporučujeme

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024