Safari: Na korbě džípu dominikánským venkovem

Lenka Rašková Lenka Rašková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2022 • Přečteno 2221x

Pod slovem safari si asi představíte jízdu africkou pouští. Ne však v Dominikáně. Tady totiž z korby džípu uvidíte hlavně obyčejný život místních obyvatel.

Vyberte si z našich zájezdů do Dominikánské republikyZobrazit zájezdy

Slovo safari pochází ze svahilštiny a jeho význam je „cesta“. Většině z nás se hned vybaví jízda džípem africkou savanou za lvy a žirafami. V Dominikánské republice se však lvi, žirafy ani savana nenacházejí, budeme si tedy muset onu představu trošičku poupravit. Nasedněte se mnou na korbu otevřeného náklaďáčku a seznamte se po cestě s životem v Karibiku. A jestli vás v této souvislosti výraz „safari“ dráždí, použijme nějaké podobné: tak třeba roadtrip. Držte si čepice, klobouky a kelímky s cuba libre, protože právě vyrážíme!

Zastavení první – kovbojská projížďka

KovbojKovboj

Pár kilometrů podél pobřeží z letoviska Bávaro na Punta Cana se silnice rozděluje a my zamíříme do kopců. Jak se žije ve vesnicích jen pár kroků od plážových resortů, zjistíte okamžitě, jakmile vysoké zdi hotelů nahradí pastviny s kravkami, palmové háje a vesničky.

Po cestě se míhají jednoduché, pestře natřené přízemní domky, obchůdky „colmada“, budky s prodejem loterie (na té Dominikánci ujíždějí snad ještě víc než na hraní domina) a automyčky s přilehlým barem a diskotékou. Čekáte, než vám nablýskají vůz? Tak proč si u toho rovnou nesednout na drink nebo si zatančit merengue s místní snědou krasavicí.

Postupně se šplháme do podhůří Cordillery Occidental, Západních hor. Dnes dojedeme do výšky zhruba 800 m n. m. a pak zase zpět k moři. Brzdíme na jedné z farem a pod obrovským mangovníkem už nás čeká místní koňák, ,neboli cowboy. Tenhle už si ovšem označení „boy“ může nárokovat stěží, patří spíš do místního inventáře. Zato se ale vyzná: vybere vám koníka na míru a než se nadějete, klušete v sedle po louce mezi záhony yuky, palmami a banánovníky, s překrásným výhledem do krajiny na vrcholky porostlé šťavnatou hustou zelení.

Po krátké projížďce, abyste zase získali jistotu v kolenou, se můžete projít do nedaleké stodoly upravené jako výstavní síň s díly místních umělců. Obrazům malovaným na plátně v naivním stylu se tu říká haitské umění.

Zastavení druhé – cigarros

Výroba rozmanitých tabákových výrobkůVýroba rozmanitých tabákových výrobků

Naskáčeme opět na korbu našeho mustanga, průvodce dolije kalíšky, aby našinci nevyschlo, a jen co překrosíme asfaltku, už zase brzdíme před honosnou bránou. Vítá nás Rancho Real, ranč rodiny Královské specializující se na doutníky a cigárka všeho druhu. Materiál se sem vozí z pozemků výše v horách, kde je pro pěstování tabáku to správné vlhké a chladné klima, a zde se nachází manufaktura a obchod. Majitel nás vítá nabídkou cigárek s příchutí: je libo vanilka, třešeň, čokoláda? Všechny ingredience na příchutě jsou zaručeně přírodní a místní.

Postupně si procházíme všechny fáze výroby doutníků od nahlédnutí do sušičky tabákových listů a jejich třídění přes zručné balení, zařezávání a lepení až po výsledné etiketování a balení do celofánu a vkusných krabiček. Když budete hochy s jejich nádobíčkem chvíli pozorovat, bude vám připadat, že to není nic těžkého. Ale jen si to pak zkuste sami. Co si ubalíte, to si taky odnesete

Abyste domů nepřivezli jen jednoho mrzáčka vlastní výroby, od toho tu má Rancho Real velkou prodejnu o patro níž. A věřte mi, ač jsem velmi striktní nekuřačka, v tomhle obchůdku strávím vždycky spoustu času. Jednomu přechází  zrak z toho neuvěřitelného množství krabic a krabiček, rozměrů, příchutí a kvalit.

Zastavení třetí – škola

Místní dětiMístní děti

V další vesnici, kousek od kruhové arény na kohoutí zápasy (další dominikánská vášeň), stojí žlutá budova a vedle ní na dvoře stožár s vlajkou. Takhle poznáte každou státní školu. Jdeme nahlédnout, děti tu nejsou, mají distanční výuku kvůli covidu.

Tady se o dvě třídy s primitivním vybavením musí podělit několik skupin žáků. Učitelka vysvětluje, že se sem chodí učit na směny. První stupeň dopoledne, starší děti odpoledne. Pokud je žáků hodně, chodí jedna směna dokonce i večer nebo v sobotu ráno. 

Teď se děti učí doma, probíhá to tak, že jim učitelka načítá pasáže učebnice s úkoly jako hlasové zprávy na WhatsApp a státní televize k tomu ještě vysílá podpůrné výukové programy. Mobil a satelit tu má snad úplně každý, s kvalitním vzděláním je to však zatím složité. Rodiče s většími ambicemi platí dětem soukromé americké školy.

Zastavení čtvrté – u pánaboha a na tržišti

Katedrála HigüeyKatedrála Higüey

Míříme do krajského města Higüey, a to na dvě místa těšící se největšímu zájmu obyvatel: do kostela a na tržiště.

Katedrála v Higüey je nejvýznamnějším poutním místem země, chrám dominikánské patronky Panny Marie z  Higüey, jak jinak. Mariánský kult se ve všech latinskoamerických zemích těší velké oblibě. Celkově mi atmosféra místních svatostánků oproti těm evropským připadá taková prosluněnější a veselejší – to dělá určitě ta bezstarostná tropická povaha místních. Tahle katedrála je výjimečná v mnoha směrech. Je moderní, odvážná, železobetonová. Její tvar připomíná z dálky ruce sepjaté k modlitbě – nebo spíš poloviční emblém řetězce McDonald. 

Uvnitř vás překvapí její útulnost, vzdušnost a světlo. Je naplněna měkkými barvami skleněných vitráží, lesklými lavicemi z mahagonového dřeva a vůní desítek kytic lilií a tropických květů umístěných věřícími před oltář patronky. 

Hlavní tržnice v Higüey je také naplněna až po okraj nepřebernou směsicí odérů, vůní koření a ovoce. Toto ale zhusta přebíjí zápach čerstvě kuchaných kuřat a vepřových hlav. Pokud milujete mumraj, kravál, mačkanici a bizarní zboží, pak jste na správném místě. Pořídíte tady všechno, od ovoce a zeleniny přes maso, koření a zaručeně účinné lektvary až po kuchyňské nádobí, kosmetiku, kufry a mobily, včetně požehnání kazatele nějaké záhadné sekty.

Zastavení páté - plantáž u Issy

PlantážPlantáž

Po náročné sociologické sondě do života v krajském městě je potřeba se posilnit a po obědě z místních pokrmů nás už očekává Issa ve svém království. Tato činorodá žena zaměstnává celou svou početnou rodinu a ukáže vám, jak podle receptů své babičky a za použití rodinného kuchyňského vybavení vyrábí svou výbornou kávu, kakao, vanilku, melasu a další dobroty

Všechno si můžete vyzkoušet a ochutnat, a podle toho, co zrovna zraje, si na cestu utrhnout carambolu, banán nebo mango.

Zastavení šesté – pláž Macao

Pláž MacaoPláž Macao

Už máte dost? Jste ucaprtaní ze všech těch dojmů? Bodejť by ne, v jednom dni jste stihli několik dominikánských životů. Proto je den potřeba zakončit odpočinkem. 

Silničkou kroutící se mezi kakaovými plantážemi se spouštíme zpět z hor dolů k moři, kde nás čeká regenerace na malebné pláži Macao, oblíbené mezi domácími surfaři a rodinkami s piknikovými koši. Plácněte sebou do vln, do písku nebo do lehátka s koktejlem v ruce a užívejte tepla a sluníčka. 

No řekněte, nemají se ti Dominikánci báječně? A neměli jste se dnes báječně i vy?

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Lenka Rašková

Lenka RaškováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Dominikánská republika

Zažijte tropickou Dominikánu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Dominikánské republiky

Zájezdy do Dominikánské republiky

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/safari-dominikanska-republika/Doporučujeme z Dominikánské republiky

Nejnovější z Dominikánské republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024