Vietnamská kuchyně, jedna z nejpestřejších a nejzdravějších kuchyní světa. Máte chuť?

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 10. 2019 • Přečteno 19764x

Upozorňujeme, že po přečtení tohoto článku budete muset urychleně vyhledat pomoc v podobě nejbližšího vietnamského bistra.

Vyberte si z našich zájezdů do VietnamuZobrazit zájezdy

Tuto světově proslulou kuchyni zná v naší zemi každý, kdo vyzkoušel alespoň jednou nějaké vietnamské bistro. Nezajímalo by vás někdy, zda ta jídla, která si dáte tady v české kotlině, jsou stejná i v zemi jejich původu, ve Vietnamu? Zda se stejně připravují a zda stejně chutnají? Pojďte to s námi rozklíčovat! 

Kuchyně Vietnamu je všeobecně považována za jednu z nejpestřejších a nejzdravějších kuchyní světa. Proč tomu tak je? Odpověď na tuto otázku snadno nalezli lidé, kteří se do této země vydali a tamější jídla ochutnali…

Jiný způsob stolování je znakem úrovně 

Naučte se jíst hůlkamiNaučte se jíst hůlkami

V případě, že se vypravíte do Vietnamu, počítejte s tím, že budete čelit jinému stolování, než jak jste zvyklí z Čech. Velmi často budete muset řešit otázku, jak se najíst hůlkami.

Všechna objednaná jídla se přináší najednou, každý si obrácenou stranou hůlek nabírá jídlo, které chce, to se tzv. sdílí. Vietnamci jedí pomalu a užívají si společně strávené chvíle u jídla. Je běžné mlaskat, vyjadřuje se tak pochvala výkonu kuchaře. 

Po vietnamském jídle rozhodně neztloustnete

V této kuchyni najdete hlavně zeleninu a rýžiV této kuchyni najdete hlavně zeleninu a rýži

Jednou z hlavních složek vietnamského jídla je zelenina, a to ve velkém množství. Vařená, grilovaná, syrová i připravovaná v páře. Další ingrediencí jsou bílkoviny v podobě masa, vajec a sóji.

Jako přílohu si můžete dát základní potravinu celé Asie, rýži nebo rýžové nudle. Toto vše je pak zpracováváno s místním kořením a činí tak základ všech jídel. Jak vidíte, není po čem ztloustnout, obzvláště, když vše je podáváno v malých porcích, na které už nejsme v angloamerickém světě zvyklí.

Polévka postaví na nohy každého

Oblíbená polévka pho boOblíbená polévka pho bo

Snad každý, kdo Vietnam navštívil, blahoslaví polévky pho bo či pho ga, tedy hovězí vývar s hovězím či kuřecím masem. Tato polévka, kterou Vietnamci jedí zásadně v dopoledních hodinách, má v sobě spoustu síly. Základem je silný, dlouze tažený hovězí vývar, který se vaří přes celou noc.

Ráno, když bistra otevřou, lidé si do misek nalejí tento okořeněný vývar a obohatí ho o čerstvou zeleninu, bambusové klíčky, maso či tofu, chilli, bylinky a rybí omáčku. 

V každé oblasti Vietnamu se tyto ikonické vietnamské polévky připravují jinak a s jinými ingrediencemi. Nemůže se vám tedy stát, že by se vám přejedla, a hlavně vám vždy dodá nesmírnou sílu.

Francouzové zanechali své stopy i tady

Bagety plní čímkoliBagety plní čímkoli

Francouzi přinesli kromě jiných věcí do Indočíny i bagety. Po všech zemích bývalé Indočíny, tedy Laosu, Kambodži a Vietnamu, seženete toto evropské pečivo. Ve Vietnamu je dělají z rýžové mouky a jsou základem jídla, které nazývají místní banh mi.

Tyto bagety Vietnamci plní vším možným, hlavně masem a paštikou, kdy oblíbené je zejména tzv. maso trhané. V každé oblasti pak přidávají jinou zeleninu, jiné koření, jiné bylinky. Skvělá svačina, která svou oblibou přešla i hranice země. Zejména do Spojených států, které jsou sendvičovou velmocí.

Rýže a rýžové produkty, základ každého jídla

Rýže a rýžové nudle jsou základem většiny jídelRýže a rýžové nudle jsou základem většiny jídel

Rýže je základní potravinou čtvrtiny obyvatel zeměkoule. Ve Vietnamu je pěstování rýže zdrojem obživy většiny lidí. Kromě toho, že ji používají jako základní přílohu, zpracovávají ji na mouku a z té pak dělají nudle, placky, palačinky, knedlíčky či pečivo. 

Rýžové nudle, které se zpracovávají do různých délek a tloušťky, jsou přílohou dalšího množství jídel, kde se potkávají maso, zelenina, koření, omáčka a právě nudle. 

Jedním z nejoblíbenějších jídel mezi cestovateli je jídlo pod tajemným názvem bun bo nam bo. Jakýsi salát z nudlí, hovězího masa, omáčky, zeleniny a bylinek, kterému vévodí koriandr. Jídlo pochází z jižní části země, ale ochutnat ho můžete všude a pokaždé trochu jiné.

Z rýže se vyrábí hlavně mouka. Z té pak můžete ochutnat různé druhy placek, do kterých opět balíte směs masa, zeleniny, bylinek a omáček. Všichni určitě znáte jarní závitky, které jsou právě balené do tenkých placiček z rýžové mouky.

Ke kuchyni patří i káva

Zpracování kávy ve VietnamuZpracování kávy ve Vietnamu

Místní káva, která se pěstuje na laosko-vietnamských hranicích v severní části jižního Vietnamu je nazývána šampaňským mezi kávami. Jedná se o silnou kávu robustu, která má lehce čokoládovou chuť.

Připravte se na neobyčejný chuťový zážitek. Kávu si každý sám musí překapat přes speciální malý cedník a případně si ji osladit kondenzovaným slazeným mlékem, kterým se ředí síla kávy. Tato káva je jednou z ikon Vietnamu a zaručeně vám vždy vůni této země připomene.

Pivo, to je to, co lidi zajímá snad nejvíc

Pivo ve Vietnamu je velmi levnéPivo ve Vietnamu je velmi levné

Pivo prodávají ve Vietnamu všude a je velmi levné. Snad každá oblast a každé větší město má svůj pivovar, a tak si na svých cestách zemí můžete dát spoutu značek tohoto oblíbeného moku.

V Saigonu tak vede značka Saigon, zatímco v Hanoji… nečekaně stejnojmenná značka. Jedná se hlavně o ležáky, a tak snadno pivu přijdete na chuť. V Hanoji najdete i restauraci, kde podávají české speciality a k něm podávají Plzeňský Prazdroj. 

Rybí omáčka, sestra omáčky sojové

Rybí omáčka se vyrábí ve speciálních barelechRybí omáčka se vyrábí ve speciálních barelech

Vietnamci si vymysleli vlastní ochucující omáčku. Sestru čínské sojové omáčky vyrábí z ryb, které ve speciálních barelech nechávají několik dnů kvasit na slunci ve společnosti soli. To, co z ryb vyteče, pak používají k dochucování těch největších pochoutek, které vám připraví a dají na stůl. 

Jeden z nejsilnějších vietnamských zážitků je zážitek čichový z průjezdu kolem továrny na rybí omáčku.

Kuchyně je jedním z důvodů, proč do Vietnamu

Ochutnejte vietnamskou kuchyni přímo na uliciOchutnejte vietnamskou kuchyni přímo na ulici

Vietnamská kuchyně víří smysly. V každé oblasti či městě jídla připravují jinak. Místní lidé jedí doslova na ulici, a tak je jídlo hlavní součástí místního života. Trhy, které začínají tepat životem už ve čtyři hodiny ráno, doslova přetékají nabídkou potravin, koření, zeleniny a ovoce.

Vietnamskou kuchyni musíte vyzkoušet. Trénovat můžete již dnes v jednom z mnoha bister, které tuto kuchyni nabízejí.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Vietnam

Odhalte exotický Vietnam

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Vietnamu

Zájezdy do Vietnamu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. října


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vietnamska-kuchyne/Doporučujeme z Vietnamu

Nejnovější z VietnamuZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024