5 důvodů, proč vyrazit do Dominikánské republiky

Lenka Rašková Lenka Rašková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 12. 2021 • Přečteno 4658x

Proč se vypravit do Dominikánské republiky? Známe nejméně pět opravdu dobrých důvodů a nebojíme se vám je předat. Tady jsou!

Vyberte si z našich zájezdů do Dominikánské republikyZobrazit zájezdy

Snad každý se chtěl někdy plavit po pirátských vodách Karibiku a Dominikána k takovým dobrodružným cestám zkrátka svádí. A nejen svojí bujnou a rozmanitou vegetací, ale i nesčetnými vodopády, jeskyněmi, skalisky a plážemi bičovanými divokými vlnami Atlantiku. Krásná Dominikána si vysloužila obdiv mnohých cestovatelů, a proto se jí podařilo vyšplhat až na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Také byste rádi podlehli jejímu kouzlu? Tady máte 5 důvodů, proč si vybrat právě tuto nezkrotitelnou zemi.

1. Dostupnost

Letecký pohled na Karibik a pobřežíLetecký pohled na Karibik a pobřeží

Ač je Dominikánská republika rozlohou poměrně malá země (velikostí odpovídá zhruba Moravě), provozuje tři frekventovaná mezinárodní letiště. Nejvíce turistů proudí do vyhlášeného letoviska Punta Cana na východě země, hlavní město Santo Domingo poskytuje spojení dále do Karibiku a Puerto Plata na severu si volí hlavně milovníci vodních sportů.

Přímo lze letět z Polska (Katowice) či Německa (Frankfurt, Mnichov), výhodná spojení z ČR jsou také přes Paříž nebo Curych. Znamená to, že když vyletíte ráno, večer už se můžete válet pod palmami na vyhřátém písku karibské pláže s drinkem v ruce. Kdo by odolal?

2. Dostatek možností pro každého

Na farmách si můžete prohlédnout, jak se suší kakaoNa farmách si můžete prohlédnout, jak se suší kakao

„Dominikána“ je proslavená hlavně jako zimní odpočinková destinace, ideální pro ty, kdo po věčném shonu, práci, stresu a nevlídném počasí touží po restartu a relaxu. Zahoďte mobil do kouta, v některém plážovém baru popadněte piñacoladu, natáhněte se do písku, poslouchejte šumění moře a vnímejte jen, jak se vám do každého kousku těla rozlévá teplo a pohoda.

Někomu tohle stačí ke štěstí na dva týdny, aniž by měl potřebu vytáhnout paty z hotelového areálu, a já to plně chápu. Ale osobně tohle dokážu dělat přesně půl dne, pak zatoužím po změně a aktivitě. Pokud jste taky takoví, pak máte štěstí, že jste si vybrali Dominikánskou republiku.

Není nic jednoduššího než se vydat pozorovat cvrkot do nejbližšího města na tržiště, na blízkou farmu okukovat, jak se praží káva a suší kakao, podniknout výlet do tropického pralesa nebo zkusit některý z vodních sportů.

3. Dotek dějin

Socha Kolumba v Santo DominguSocha Kolumba v Santo Domingu

Ostrov Hispaniola, o nějž se dnes dělí dva státy – Haiti a Dominikánská republika, byl ten slavný kousek země, kde zakotvil Kolumbus při své první objevitelské výpravě v roce 1492. Dominikánci se tak můžou chlubit hned několika prvenstvími: vznikla tu první bělošská osada Ameriky, první kamenné město, byla tu založena první kolonie Santo Domingo a v jejím stejnojmenném hlavním městě první katedrála, první univerzita či první dlážděná ulice v Novém světě.

Centrum Santo Dominga je zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, historie na vás však dýchne i ve starobylém městečku Puerto Plata či v troskách nedaleké pevnosti La Isabela (která je, tušíte správně, ta úplně první v Americe).

4. Divy přírody

Slané jezero Lago de EnriquilloSlané jezero Lago de Enriquillo

Na tomhle kousku země indiánští bohové při Stvoření rozhodně nešetřili. Ať už se vydáte do jakéhokoli koutu Dominikánské republiky, krása její krajiny vás uchvátí.

Na severu pahorky porostlé bujnou vegetací palem a lián, s nesčetnými vodopády, jeskyněmi, skalisky a plážemi bičovanými divokými vlnami Atlantiku, ve vnitrozemí centrální pohoří s jehličnatými lesy a terasovitými políčky, kde si připadáte jako někde na svazích peruánských And.

Na jihu neuvěřitelné pouštní klima s kaktusy kolem slaného jezera Lago Enriquillo poblíž haitských hranic nebo azurové klidné zátočiny a korálové ostrůvky s těmi nejkýčovitějšími bílými plážemi Karibiku jen necelou hodinku cesty z Punta Cany. Cestovatelské dilema číslo jedna: kam se vypravit dřív?

5. Dobrodružství

Prales parku Los Haitises na ostrově SamanáPrales parku Los Haitises na ostrově Samaná

Příležitostí k nevšedním zážitkům je v této zemi opravdu dostatek. Najdete tu „klasickou“ adrenalinovou zábavu, jako je zip line, potápění, závodění na motokárách až po krk v pralesním bahně nebo rozbouřené moře zvoucí k surfingu či kitesurfingu. Pokud však máte dobrodružnou duši, ty největší zážitky se pro vás skrývají v autentičnosti.

Pro mě to pravé dobrodružství spočívalo v situacích, které jsou pro místní každodenní rutinou: řízení auta v šíleném městském mumraji, klouzání po zadek v bahně při výpravě do pralesa poloostrova Samaná, skok do ledového vodopádu pod třítisícovými vrcholky Centrálního pohoří, šplhání po skalách na těžko přístupnou pláž Frontón, plavba za tropické bouře, kdy měl zažívací potíže i kapitán, či divoká jízda přeplněnou a polorozpadlou místní dodávkou guagua – to jsou zážitky, na které budu vzpomínat po zbytek života – a vy můžete taky, nacházejí se totiž hned za nejbližším hotelem.

Vyjmenovala jsem vám pouze 5 důvodů, proč se vydat do Dominikánské republiky, z mnoha, které se mi honí hlavou. Ale řekněte sami, potřebuje snad správný cestovatel nějaký důvod?

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Lenka Rašková

Lenka RaškováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Dominikánská republika

Zažijte tropickou Dominikánu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Dominikánské republiky

Zájezdy do Dominikánské republiky

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. listopadu


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-duvodu-proc-vyrazit-do-dominikanske-republiky/Doporučujeme z Dominikánské republiky

Nejnovější z Dominikánské republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024