7 nejzajímavějších míst Uzbekistánu: snídaně na tržišti či v paláci, oběd v horách a noc pod hvězdami

Jana Křížová Jana Křížová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 15. 5. 2023 • Přečteno 3379x

Od starověku v Uzbekistánu lidé obchodovali, křížily se karavany a země vydělávala a stavěla paláce o sto šest. Díky tomu je dnes na co se dívat.

Vydejte se s námi po stopách Hedvábné stezky a navštivte Uzbekistán, nádhernou zemi ve Střední Asii, jež se pyšní rozmanitou kulturou a historií. Krajina, ležící na rozhraní mezi Evropou a Dálným východem, byla už od starověku křižovatkou karavanních cest, které převážely nejenom hedvábí, ale i další luxusní a orientální zboží. Podél nejvýznamnějších tras vznikala města, díky vybírání cla často velice bohatá, kde vznikaly výstavní paláce a nádherné mešity a madrasy, jež patří mezi poklady moderního Uzbekistánu dodnes. 

1. Samarkand: chlouba na Hedvábné stezce

Račte vstoupit do SamarkanduRačte vstoupit do Samarkandu

Starověké město na Hedvábné stezce patří mezi největší chlouby Uzbekistánu. Pohádkový Samarkand, jehož historie sahá až do 7. století př. n. l., se ve středověku, a hlavně za vlády slavného dobyvatele Tamerlána, stal jedním z nejvýznamnějších center tehdejšího světa. V roce 2001 byl jako křižovatka kultur a náboženství zapsán i na seznam UNESCO.

Největší chloubou Samarkandu je náměstí Registan, ze tří stran obklopené madrasami (islámskými náboženskými školami) z 15.–17. století, které se řadí mezi nejkrásnější náměstí na světě. Nikdo by neměl vynechat ani působivé mauzoleum Gur-Emir, které uchovává ostatky Tamerlána a jeho potomků, nebo zajímavou observatoř, kterou nechal zbudovat panovník, významný matematik a astronom Ulugbek. 

2. Buchara: oáza uprostřed pouště 

Významné středisko Hedvábné stezky – BucharaVýznamné středisko Hedvábné stezky – Buchara

Madrasy, mešity s modrými minarety, křivolaké uličky s kupeckými domy, to je Buchara (UNESCO), další významné středisko Hedvábné stezky a důležité kulturní centrum. Rozsáhlá oáza uprostřed pouště Kyzylkum byla osídlena už před 5 000 lety. Postupně se z ní vyvinulo významné město, které ve své době bylo i hlavním centrem Bucharského emirátu.

Z této doby pochází např. Emírův palác, ale důležitější i historicky významnější jsou např. unikátní madrasa Chor-Minor nebo mohutná pevnost Ark. Zajímavou zastávkou je jistě i mauzoleum Chasma-Ayub, kde se nachází pramen, který údajně vytryskl ze země poté, co místo navštívil Jób známý ze Starého zákona.  

3. Údolí Fergana: panoramata i tradice

Údolí Fergana je neobyčejně etnicky pestrou oblastíÚdolí Fergana je neobyčejně etnicky pestrou oblastí

Údolí Fergana, zasahující částečně do Kyrgyzstánu a Tádžikistánu, je neobyčejně etnicky pestrou oblastí. Zelená kotlina mezi nejzápadnějším výběžkem pohoří Ťan-šan a Alajským hřbetem oplývá bohatou historií.

Údolí spojené se slavnými jmény starověku, jako byl perský král Kýros Veliký nebo Alexandr Makedonský, nabízí vedle nádherných panoramat i řadu historických měst a také zajímavých dílen. Města jako Fergana, Margilan nebo Kokand se proslavila výrobou hedvábí, koberců nebo tradiční keramiky. Zavítejte na jednu z místních tržnic a vyberte si z nepřeberného množství orientálních produktů. 

4. Chiva: malebné město modrých kopulí

Chiva vypadá jako z pohádek Tisíce a jedné nociChiva vypadá jako z pohádek Tisíce a jedné noci

Bývalé hlavní město Chivského chanátu vypadá jako z pohádek Tisíce a jedné noci. Bleděmodré kupole a minarety ostře kontrastují s pískovou barvou budov i okolní krajinou. Historické centrum Ičan Kala, obehnané mohutnými hradbami, je skutečně výjimečně dochované, a díky tomu si vysloužilo i zápis na prestižní seznam památek UNESCO.

Největší chloubou je madrasa Muhammada Aminhana z 19. století s nádherným modrým minaretem, který se měl stát největším na světě, a i když nebyl nikdy dokončen, stal se symbolem města. Staré uličky plné obchůdků a tradičních čajoven jistě okouzlí každého návštěvníka, proto byste Chivu, i když je z hlavního města poměrně vzdálena, neměli vynechat. 

5. Taškent: symbol velikášství své doby

Taškent při západu slunceTaškent při západu slunce

V seznamu nejkrásnějších míst Uzbekistánu jistě nesmí chybět i jeho hlavní město Taškent. Metropole na řece Čirčik s necelými třemi miliony obyvatel byla z velké části postavena po silném zemětřesení v roce 1966 jako modelové výstavní město SSSR. Metro, paláce, stadiony, rozsáhlá náměstí i televizní věž, to všechno dnes připomíná velikášství tehdejšího režimu.

Taškent ovšem neztratil ani své původní kouzlo spojené jak jinak než s Hedvábnou stezkou. Duchovním centrem města je náměstí Chas Imam s dominantní mešitou Hazrat Imam, která ve svých útrobách uchovává jeden z nejstarších koránů na světě. Z 16. století se dochovala krásná madrasa Kukeldash. V její blízkosti leží největší tržnice v zemi Chorsu Bazaar. Ta je sama o sobě velkou atrakcí a seženete zde všechno, na co si vzpomenete. 

6. Aralské jezero: hvězdná noc v jurtách 

Pozůstatky lodí u vyschlého Aralského jezera Pozůstatky lodí u vyschlého Aralského jezera

Bezodtoké slané jezero na hranici s Kazachstánem, dříve nazývané „Aralské moře“, možná nepatří mezi nejkrásnější místa země, ale určitě je to místo, kam byste se měli vydat. Aralskému jezeru totiž hrozí, že v horizontu několika desítek let zmizí z povrchu zemského. Díky rozsáhlému využívání vody řek Amudarja a Syrdarja k zavlažování bavlny ztratilo jezero více než 80 % své rozlohy a vypadá to, že uzbecká část jezera je nenávratně ztracena.

I přes to všechno je okolí jezera zajímavé. Bývalé přístavy, opuštěné vesnice i slavný „hřbitov lodí“ připomíná nedávnou minulost spojenou s vodou, dnes se ovšem jedná o slanou poušť. Mezi nezapomenutelné zážitky určitě patří přenocování v některém z kempů, kde si v nočním tichu pod hvězdami a v tradiční jurtě můžete vychutnat pravou atmosféru pouště.  

7. Šachrizabz: město zašlé slávy

Pozůstatky letního královského paláce Ak-SarayPozůstatky letního královského paláce Ak-Saray

I rodiště slavného válečníka a dobyvatele Tamerlána, město Šachrizabz, bylo přiřazeno k seznamu UNESCO. V jeho zlatém období, za vlády Tamerlána a jeho potomků, zde během 15. a 16. století vznikla řada staveb, které zdobí město dodnes.

Zbytky letního královského paláce Ak-Saray, mešita Dorut Tilavat postavena Ulugbekem nebo Tamerlánova hrobka (přestože v ní nebyl nikdy pohřben) patří k místům, která byste během vaší návštěvy Uzbekistánu rozhodně neměli vynechat.

Jana Křížová

Jana KřížováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-nejzajimavejsich-mist-uzbekistanu/Doporučujeme

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024