Arménie, země se smutnou historií, ale láskyplnými lidmi aneb Jak se žije v drsném prostředí Zakavkazska?

Hana Teichmannová Hana Teichmannová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 5. 8. 2020 • Přečteno 1689x

Před třemi lety byly tragické události let 1915-1918 uznány jako genocida Arménců také českými orgány.

Víte, že...

Teprve před třemi lety byly tragické události let 1915–1918 uznány jako genocida Arménů také českými orgány. Na Slovensku je popření arménské genocidy trestáno 5 lety vězení. 

Poznejte zemi s drsnými životními podmínkami, nádhernou přírodou a odlišnou kulturou, kterou masový turismus doposud nepohltil. Malý vnitrozemský stát na hranici s Evropou, který hraničí s nepřátelským Tureckem a Íránem, tajuplným Ázerbájdžánem a hornatou Gruzii, nabízí nezapomenutelnou podívanou. 

Země, jejíž území se z 90 % nachází ve výšce nad 1000 m n. m., je pro spoustu cestovatelů dodnes tak trochu záhadou. V každém, kdo zemi navštívil, však zanechala hlubokou stopu. Proč?

Možná je to skutečností, že právě Arménie jako první v roce 301 přijala křesťanství za státní náboženství, nebo jedinečnou, téměř orientální, atmosférou. Pojďme si povahu země a její důvody připomenout v následujícím článku. 

Moderní ráz Jerevanu v kontrastu s tradicí

JerevanJerevan

Jerevan je jistě vstupní branou do země, kde cesta mnoha dobrodruhů dychtících po poznání Arménie začíná. V hlavním městě, které je proslulé svými kontrasty, dnes žije polovina všech obyvatel země.

Moderní vliv z Evropy zasáhl nejsilněji právě Jerevan, a to zejména kvůli častým zemětřesením a následným rekonstrukcím. Naopak okolí a venkov Arménie si stále zachovává tradiční skromný život. 

Na několika kilometrech tak zažijete dva naprosto odlišné světy, a o to víc si Arménii zamilujete. 

Přes 6 milionů Arménů žije v zahraničí. Proč?

Turecká genocida ArménůTurecká genocida Arménů

Dnes žijí na území Arménie téměř 3 miliony obyvatel. Vlivem dějinných událostí spousta Arménů žije po celém světě, především v Americe, Francii a Rusku. Jednou z posledních příčin byla turecká genocida Arménů v letech 1915–1918. Podle místních v ní o život přišly až 2 miliony Arménů. Napjaté vztahy s Tureckem jsou po této tragické události citelné dodnes.

Arméni žijící v zahraničí se oproti některým menšinám řádně integrují do migrovaných zemí, i přestože si stále zachovávají svou identitu spolu s arménskými tradicemi a zvyky v komunitách po celém světě. V daleké minulosti nejen vlivem genocidy, ale například i kvůli živelným pohromám byla spousta západních Arménů nucena opustit své domy a stěhovat se.

Mnohdy celé rodiny, ale i vesnice emigrovaly společně (i spolu s názvem vesnice) třeba jen o několik set metrů na východ. Vlivem dlouhodobého stěhování obyvatel se tak dneska setkáváme s arménskými názvy čtvrtí či ulic pojmenovanými právě komunitami, které žijí například již desítky let v USA.

Památník obětem genocidy na vrcholku hory 

Památník obětem genocidyPamátník obětem genocidy

Dlouhá kamenná cesta na vrchol hory Tsitsernakaberd vede k vysokému jehlanu, kde z reproduktorů zní církevní hudba. Ihned ve vás rozehraje směs pocitů. 

Památník tady návštěvníkům připomíná křivdy a násilí páchané na nevinných lidech během let 1915–1918 . Citlivé místo s dochovanými dokumenty, mapami a fotografiemi sbíranými napříč generacemi vzbuzuje rozpaky. 

Perlou země jsou její obyvatelé  

Klášter v nádherné příroděKlášter v nádherné přírodě

Místní jsou patřičně hrdí na kulturu a zvyky, hlavním pilířem jejich tradic je především lidský přístup a humanita, která má kořeny právě v křesťanství. Největším lákadlem jsou i proto nejstarší církevní památky, které jsou zasazené v drsné arménské přírodě. 

Perlou této nádherné země jsou ale jednoznačně její obyvatelé – vstřícní, pohostinní a dobrosrdeční i přes všechna historická úskalí a genocidy. Přijeďte se s nimi seznámit i vy. 

Hana Teichmannová

Hana TeichmannováExpert Radynacestu.cz

Nezapomenutelný cestovatelský okamžik tvoří především lidé, které na své cestě potkáme.


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/armenie-zeme-se-smutnou-historii-ale-laskyplnymi-lidmi-zijici-v-drsnem-prostredi-zakavkazska/Doporučujeme z Arménie

NejnovějšíInspirujte se na našem Instagramu:

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!

Katalog 2022