Na Křídlech Tatevu ke slavnému klášteru a za dobrým pivem: Vydejte se poznat Arménii z výšky!

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 2. 2024 • Přečteno 374x

Doleťte na Křídlech Tatevu až na vrcholky hor! Na městečko Tatev se nejlépe hledí z výšky, ale i pěkně po svých procházkou městem je o co stát.

Arménie sice leží ve stínu Kavkazu, na cestovatelské mapě se ale zaslouženě dere na výsluní. Nahlédněte s námi do kouzelné krajiny v okolí vesničky Tatev a objevte kouzlo této země v maličkostech. 

V horách jihoarménské provincie Sjunik se ukrývá nejedno tajemné místo. Tím nejslavnějším je klášter Tatev, který se tyčí na skalní plošině vysoko nad údolím řeky Vorotan. Vyvézt vás k němu mohou Křídla Tatevu, údajně nejdelší kabinová lanovka na světě. Dole v soutěsce pak stojí zajímavý skalní útvar, kterému místní přezdívají Ďáblův most. Pod ním se ukrývá krápníková jeskyně a několik přírodních bazénků, ke kterým se ale (s notnou dávkou opatrnosti) dostanou jen zdatní lezci a plavci.

Klášter Tatev

Klášter je nejznámější ikonou oblastiKlášter je nejznámější ikonou oblasti

Tatevský klášter patří k nejikoničtějším místům v Arménii. První zmínky pocházejí už ze 4. století, zlatou éru ale zažil v 8. a 9. století, kdy se tady usídlili sjuničtí biskupové. Areál se postupně rozrůstal a ve středověku se stal významným duchovním i politickým centrem východní části arménského království. V roce 1373 zde byla dokonce založena univerzita, na které svého času pobývalo na 500 učených mnichů.

Celý komplex stojí na skalní plošině ve výšce okolo 1500 metrů nad mořem a je obehnán hradbami. Jeho součástí jsou 3 kostely, knihovna, mauzoleum, zvonice a další administrativní i obytné budovy. Na nádvoří stojí vysoký kamenný sloup, který dodnes slouží jako indikátor zemětřesení, která jsou v oblasti celkem běžná. V roce 1931 byl celý komplex zasažen silným zemětřesením a řadu let byl opuštěný. Zasloužené rekonstrukce se dočkal až na začátku nového tisíciletí.

Součástí kláštera je také původní lisovna olejů, která byla volně k dispozici také pro lidi z okolních vesnic. Aby vesničané mohli lisovnu využít kdykoliv potřebovali, a přitom nerušili rozjímající mnichy, byla postavena venku před branami kláštera.

Vstup do areálu je zdarma, při návštěvě kostelů je ale potřeba respektovat místní pravidla.

Křídla Tatevu

Křídla TatevuKřídla Tatevu

Ke klášteru vede 5,7 km dlouhá kabinová lanovka, která vyjíždí ze stanice ve vesnici Halidzor. Je to nejdelší lanová dráha kyvadlového typu na světě, což dokládá i zápis v Guinnessově knize rekordů. Na celé trase jsou pouhé tři sloupy. Opravdu dlouhý kus tratě je tak zcela bez podpěry, a proto tady jízdě s nadsázkou říkají „let“.

Jízda (nebo let, chcete-li), během které překlenete rovnou dvě hluboká údolí, trvá asi 12 minut a bude vás na ní doprovázet personál dráhy. Trojjazyčné povídání (v arménštině, ruštině a angličtině) z reproduktorů vás upozorní na zajímavosti, které budete cestou míjet. Je to například poustevna Tatevi Anapat nebo památník partyzánů.

Lanovka je v provozu od roku 2010 a výtěžek z jízdy putuje na obnovu a údržbu Tatevského kláštera. Proč zrovna „Křídla Tatevu“? Traduje se, že po dokončení stavby kláštera se hlavní architekt nemohl dostat dolů, a tak se se slovy „Surb hogin ta tev“, tedy „svatý Duchu, dej mi křídla“, vrhnul z útesu. Během pádu mu křídla opravdu narostla, a tak si zachránil život.

Pokud se s lanovkami příliš nekamarádíte, nevadí. Ke klášteru se dostanete i pěšky. Z vesničky Tatev, kam můžete vyjet autem, je to příjemná procházka, z Halidzoru pak asi 12 km dlouhý výšlap.

Ochutnejte místní pivo

Tatevské pivoTatevské pivo

Jednou z nejlepších věcí, kterou v Tatevu můžete udělat, je dát si zdejší pivo (nebo rovnou dvě). To pod názvem „Tatev’s Homemade Beer“ vyrábí jedna místní rodina, jež ze svého domova pomalu, ale jistě buduje minipivovar. Z lásky k pivu se vyklubal zajímavý koníček a dnes i celkem úspěšný byznys. Pivo koupíte třeba v obchůdku poblíž Tatevského kláštera. Lahodný mok je vyrobený výhradně z lokálních surovin. Během parných dnů, kterých je v těchto končinách spíše více než méně, vás zaručeně osvěží.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/na-kridlech-tatevu-k-slavnemu-klasteru/Doporučujeme z Arménie

Nejnovější z ArménieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024