Goris: neokoukané horské město s jeskynními domy a ochutnávkou minulosti

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 3. 2024 • Přečteno 125x

Arménské městečko Goris je místem, odkud můžete řídit své poznávání země. A máte-li rádi palačinky na slano, pak se tady nejen napijete, ale i dobře najíte.

Vyberte si z našich zájezdů do ArménieZobrazit zájezdy

Město Goris leží v údolí stejnojmenné řeky, nedaleko hranice Náhorního Karabachu. Už na první pohled vás zaujme tím, že je tak trochu jiné než ostatní arménská města. 

Vzniklo až na konci 19. století v místech někdejší osady a je na něm patrný vliv německých architektů. Některé ulice lemují asi 20 cm široké strouhy, kterými během zimy odtéká dešťová voda, zatímco v létě povrchová voda příjemně ochlazuje okolí. Důmyslné řešení, které funguje jako kanalizace a klimatizace v jednom.

Goris je pro cestovatele dobrým startovním místem, protože nedaleko, ve vesnici Halidzor, najdete nejdelší lanovku na světě. Přezdívá se jí Křídla Tatevu a vyveze vás až ke klášternímu komplexu v horách. 

Jeskynní města jako návrat do minulosti

Horské městečko GorisHorské městečko Goris

Ještě v 50. letech tady lidé žili v jeskyních, klasické domy si stavěli pouze bohatí. Ve staré čtvrti tak můžete vidět zachovalé skalní město, kde jsou vyhloubeny několikapatrové, na první pohled vcelku pohodlně zařízené jeskynní domy.

V sousední vesnici Khndzoresk stojí další jeskynní městečko, ke kterému vás dovede 160 metrů dlouhá visutá lávka. 

Upečte si tradiční arménskou placku

Tradiční chlebová plackaTradiční chlebová placka

V Gorisu si můžete také vyzkoušet upéct tradiční chlebovou placku Džingalov hac. Ta se plní směsí 7 bylinek, koření a zeleniny, které si během lekce pečení natrháte venku sami. Placka zlehka připomíná naši palačinku, nenechte se ale zmást, dělá se na slano.

V minulosti to bylo jídlo chudých, chléb se pekl hlavně v dobách největší krize. Dnes je to ale oblíbený street food. Placky nejlépe chutnají v doprovodu domácího vína nebo vodky. Goriská vodka je jedním z artiklů, který se odtud vyváží.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Arménie

Zašlá tajemství Arménie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Arménie

Zájezdy do Arménie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/goris-neokoukane-horske-mesto-s-jeskynnimi-domy-a-ochutnavkou-minulosti/Doporučujeme z Arménie

Nejnovější z ArménieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024