Fiesta Gaucha: exkurze do historie Argentiny s empanadas, jízdou na koni i folklórní show

Květoslava Roháčová Květoslava Roháčová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 13. 11. 2019 • Přečteno 3496x

Jak žijí obyvatelé argentinského venkova, kteří se živí chovem dobytka? Zjistíte to snadno na exkurzi nazvané Fiesta Gaucha.

Vyberte si z našich zájezdů do ArgentinyZobrazit zájezdy

Fiesta Gaucha je den dýchající proslavenou kulturou gaucho (čti gaučo) na tradičním ranči neboli Estancii Santa Susana. V nádherné přírodě uděláme krok zpět do argentinské historie, projedeme se na koních, ochutnáme empanadas i bohatou argentinskou hostinu a na závěr budeme obdivovat umění gaučů... 

Fiesta Gaucha je exkurze, která vám o Argentině řekne víc než dlouhé vyprávění. A právě proto si tenhle zážitek nenecháváme ujít ani s našimi cestovateli.

Během jízdy na ranč Santa Susana a zpět si vychutnáme malebnou krajinu argentinské pampy. Santa Susana se nachází v Los Cardales, asi 60 km severozápadně od centra Buenos Aires. 

Přivítání tradičními argentinskými „empanadas“ a vínem

EmpanadasEmpanadas

Empanada je druh smaženého nebo pečeného těsta a nádivky. Jméno pochází ze španělského slova „empanar“, což doslova značí obalit ve strouhance. Nádivka se může skládat z masa, sýra, kukuřice a jiných potravin.

Původ empanadas se přisuzuje severozápadní oblasti Španělska, Galicii. V Argentině jsou ty nejznámější z oblasti Cordoby, která je druhým největším argentinským městem a najdete ji asi 600 km severozápadně od Buenos Aires.

Empanadas jsou tu často podávány během festivalů a různých slavností jako předkrm nebo hlavní chod. Těsto se vyrábí z pšeničné mouky a je kořeněné kmínem a paprikou. Nejčastější nádivky jsou z hovězího nebo kuřecího masa, ale také z cibule, vařeného vejce, oliv nebo rozinek.

Můžou také obsahovat šunku, ryby, humit (cukrová kukuřice s bílou omáčkou) nebo špenát. Ovocná náplň se používá k vytvoření dezertní empanády.

Projíždka na koni ve stylu „gaucho“

Projížďka na koniProjížďka na koni

Tato možnost je jistě lákavá. Nicméně, pro ty méně odvážné jsou tady k dispozici i kočáry, takže nikdo nebude připraven o tento nevšední zážitek, který ke kultuře gaučů zkrátka patří. 

Jeden ze zlatých hřebů programu „lukulské hody“

Těšit se můžete na bohatou hostinuTěšit se můžete na bohatou hostinu

Po projížďce následuje bohatá hostina. Na prostřené stoly se začnou nejdříve nosit předkrmy (domácí klobásy, jelítka a jitrničky, kuřecí maso, saláty, typické pečivo), pak různé druhy masa na grilu, kterému se tady říká „parilla“ (čti pariša) nebo „asado“, a samozřejmě kralují argentinské hovězí steaky!

Obsluhovat nás budou gaučové, kteří budou roznášet také nápoje. Nebude chybět pivo, bílé a červené víno, voda, káva a v neposlední řadě proslavený čaj maté. K tomu si můžete ještě dopřát domácí zákusek. 

A co tak trochu nasytit i duši?

Nechte se vtáhnout do víru tanceNechte se vtáhnout do víru tance

Ke konci honosné hostiny vás gaučové nenásilně zlákají do tance za zvuku živé tradiční folklórní hudby doprovázené zpěvem.

Sledovat budeme i vzrušující show „boleadoras“, pravý tanec gaučů, který dnes s úspěchem předvádí třeba i věhlasný Cirque du Soleil.

La sortija – závod gauchů

La sortijaLa sortija

Abychom si mohli užít vyvrcholení celého dne, přesuneme se z polokryté místnosti s pódiem pro umělce ven k jednoduché tribuně. Až tady nás čeká skutečná zábava – zde budeme moci sledovat neuvěřitelné dovednosti gaučů.

Jistě budete ohromeni prstencovým závodem známým jako „la sortija“ (čti sorticha), krmením zvířat a závodem „cuadreras“ (čti kuadreras), typickou hrou gaučů. 

La sortija je oblíbený závod gaučů, při kterém se v divokém trysku pokoušejí sundat kroužek symbolizující prsten, jenž na konci závodů navléknou na prst své vyvolené, kterou se můžete docela snadno stát i vy.

Na závěr se ještě jednou můžete projet na koni, a to rovnou za zády gauča, který se vám nejvíc líbí.

Kdo je gaucho?

Gaucho se stádem ovcíGaucho se stádem ovcí

V minulosti slovo znamenalo jihoamerického pastýře dobytka pracujícího na pampách, travnatých pláních Argentiny, Uruguaye, Paraguaye, jižního Chile a jižní Brazílie. Podobně jako severoamerické slovo kovboj, venezuelské llanero nebo mexické vaquero, používalo se spíš v období 19. století než v současnosti. 

Dnes je to všeobecné označení venkovských obyvatel věnujících se chovu dobytka v Argentině, Uruguayi, Paraguayi, jihovýchodní Bolívii a chilské Patagónii a také obyvatel v okolí řeky Rio do Sul v Brazílii. 

Gaucho by měl být zkušený, statečný a nepoddajný jezdec. Je národním symbolem Argentiny a Uruguaye, ale je to také silná kultura na jihu Brazílie. Gaucho se stal velmi obdivovaný a proslulý v legendách, folklóru a literatuře a je důležitou součástí jejich regionální kulturní tradice.

V 19. století byli gauchové často jihoamerickými spisovateli glorifikováni. „Vzal si první lekci na koni, dřív než byl schopen chodit“... Tak zní známá povídka. Základním atributem gaucha byl kůň a fakt, že byl zkušeným jezdcem.

Květoslava Roháčová

Květoslava RoháčováPrůvodce Radynacestu.cz

Cestování je nejpříjemnější možností, jak si rozšířit obzory.

Argentina

Smyslná Argentina zblízka

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Argentiny

Zájezdy do Argentiny

Nejbližší volný zájezd odlétá již 1. březnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/fiesta-gaucha/Doporučujeme z Argentiny

Nejnovější z ArgentinyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024