Hanoj: město nabízející směs historických událostí i pravou vietnamskou atmosféru

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 10. 2019 • Přečteno 3734x

Centrum Hanoje se rozprostírá kolem jezera Hồ Hoàn Kiếm, česky jezera Navráceného meče.

Vyberte si z našich zájezdů do HanojeZobrazit zájezdy

Severovietnamské město, které doslova tepe životem po celý den a nabízí tak tu pravou asijskou atmosféru. Pohlcuje více než tři miliony obyvatel a téměř stejný počet motocyklů. Leží na obou březích mohutné Rudé řeky nedaleko Tonkijského zálivu, který je součástí Jihočínského moře.

Je výchozím místem k mnoha výletům na sever i jih země, stejně tak jako sama nabízí spoustu zajímavostí k prozkoumání. Vítejte ve vietnamské metropoli Hanoj, která bude pravděpodobně jedno z míst, které ve Vietnamu navštívíte. 

Historie vám tu připomene vietnamské královské rody, hrůzy bombardování i komunistického diktátora

Zdálo by se snadné tvrdit, že byla Hanoj (Ha Noi) od počátku dějin osídlení území královskou metropolí. Podrobnější prozkoumání souvislostí vám však napoví, že se město o tuto přednost poctivě v dějinách dělilo se středovietnamským Hue. Byla však hlavním městem v době francouzského protektorátu, stejně tak jako od roku 1976 Vietnamské socialistické republiky.

Své hrůzy bombardování si město zažilo hlavně v dobách druhé války v Indočíně, nám známé jako vietnamská válka v 60. a 70. letech 20. století. Hanoj tehdy přišla o velký počet lidí, budov i infrastruktury.

Metropole byla i sídlem pravděpodobně nejznámějšího Vietnamce, Ho Či Minha. Muže, který vyvedl Vietnam z francouzské nadvlády a který v zemi bez debat nastolil komunismus.

Vývoj dějin tak město zformoval do shluku čtvrtí, ulic, parků a jezer, který sice působí velice nesourodě, ale tvoří tak jedinečnou asijskou atmosféru. Uvidíte, že ve městě je co prozkoumat.

Město želví legendy

Centrum města se rozprostírá kolem jezera Hồ Hoàn KiếmCentrum města se rozprostírá kolem jezera Hồ Hoàn Kiếm

Centrum Hanoje se rozprostírá kolem jezera Hồ Hoàn Kiếm, česky jezera Navráceného meče. Legenda o navráceném meči nás přenese do 15. století, kdy tehdejší císař vyhnal čínské dobyvatele.

Želva z jezera císaři prý věnovala meč, s kterým panovník bitvy vyhrával. Po vítězné válce pak byl meč opět vrácen do jezera. Dodnes můžete na jezeře navštívit buddhistický chrám, jehož interiér tuto legendu připomíná.

Čtvrť, která vás přenese do dob francouzské nadvlády

Kolem jezera Navráceného meče se rozprostírá čtvrť, která odolala americkému bombardování, a přenese nás tak do dob, kdy zde bujel život ve francouzském protektorátu. Francouzi Vietnam okupovali v období 18. a 19. století a mnohé místním lidem vzali, ale mnohé i dali. V Hanoji to byla například celá čtvrť, kterou zde okupanti vystavěli. Doslova donekonečna se můžete procházet úzkými uličkami plné obchůdků, malých chrámů, hotýlků, tržišť a kavárniček. 

Výborným tipem pro návštěvu v této čtvrti je Vietnamské vodní loutkové divadlo. To najdete taktéž na břehu jezera Navráceného meče. Hodinové představení vás přenese za zvuků vietnamské hudby do dob, kdy si lidé krátili čas představeními ze svého běžného zemědělského života. Doporučujeme, určitě se pobavíte!

Neviděli jste Lenina v Kremlu? Zkuste Ho Či Minha v Hanoji!

Mauzoleum Ho Či MinhaMauzoleum Ho Či Minha

Jedním z velkých lákadel města je rozhodně návštěva Mauzolea Ho Či Minha. Ve velké betonovo-mramorové budově je umístěno nabalzámované tělo tohoto nejznámějšího Vietnamce, který zemřel v roce 1969 a dodnes je uznávaný jako ten, který zemi vyvedl z rukou francouzských okupantů a stál v čele boje za svobodu proti Američanům.

Kousek od Mauzolea lze navštívit i muzeum, kde vás provedou domkem, kde tento muž žil a pracoval. I když nesdílíte myšlenky komunistického nadšence, stojí za to tuto část města navštívit, patří totiž k zásadním tvářím Vietnamu.

Chrám literatury, místo klidu a usebrání v hektickém městě

Areál několika chrámů, který je jednotně nazýván Van Mieu, česky chrám Literatury, nás přenese do Hanoje před více než tisíci lety. Datum založení areálu není přesně známo, nejčastěji se však uvádí 11. století. Krátce po založení byla zde založena i univerzita, která se stala centrem konfuciánství a jednotného vzdělávacího systému v celé oblasti.

Chrám je klidným místem uprostřed „šíleného“ města. Posadit se v jeho prostorách, nechat na sebe působit atmosféru a vůni pálených tyčinek je jednou z vrcholných chvil v Hanoji.

Hanoj jako východiště k mnoha výletům

Krasová oblast Ninh BinhKrasová oblast Ninh Binh

Metropole Vietnamu je startovacím místem k mnoha výletům po severním Vietnamu. Místo, kam se určitě nezapomeňte vydat, je zátoka pod záštitou UNESCO, Halong Bay. Přenesete se tak na východ od města do krasové oblasti v Tonkijském zálivu Jihočínského moře. 

Můžete se ale vydat i na jednodenní výlet na jih od města. Například do krasové oblasti Ninh Binh v povodí Rudé řeky nebo k Voňavé pagodě, areálu chrámů umístěných ve vápencových skalách.

Hanoj je i místem, odkud vyjíždějí vlaky nebo autobusy do hor na čínských hranicích, do oblasti Sapa, která je známá rýžovými políčky, pohledem na nejvyšší horu Vietnamu nebo setkáními s příslušníky původních kmenů.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Vietnam (Hanoj)

Exoticky pestrá Hanoj

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Hanoje

Zájezdy do Hanoje

Nejbližší volný zájezd odlétá již 13. října


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/hanoj/Doporučujeme z Vietnamu

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024