Dechberoucí mozaiky, vůně kadidla i magická hvězda: které kostely ve Svaté zemi byste neměli minout

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 5968x

Nejposvátnější místo pro křesťany se nachází právě v kostele Božího hrobu v centru starého Jeruzaléma.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Tip pro vás:

Při návštěvě kostelů v Izraeli pamatujte na oblečení zahalující ramena a kolena.

Křesťanství je náboženstvím, které se zrodilo ve Svaté zemi – na území dnešního Izraele a Palestiny. Nachází se tady tudíž řada kostelů, které stojí za to vidět, i když člověk není věřící. Tady jsou čtyři nejkrásnější:

1. Kostel Božího hrobu v Jeruzalémě

Nejposvátnější místo pro křesťany se nachází právě v kostele Božího hrobu v centru starého Jeruzaléma – tady byl podle křesťanské tradice Ježíš Kristus ukřižován, pohřben a také zde vstal z mrtvých. Kostel Božího hrobu je z doby křižáckých výprav a je opravdu impozantní. Nachází se v něm řada menších kaplí, které patří různým křesťanským církvím.

Hned u vstupu vás přivítá vůně kadidla jako i velká mozaika, která vypráví příběh konce Ježíšova života. Samotná Golgota se nachází uvnitř kostela a na jejím vrcholu stojí zlatem zdobený kříž. Uprostřed hlavní lodě je velký dřevěný oltář kolem místa údajného Ježíšova hrobu, do kterého se dá vstoupit. 

2. Chrám Božího narození v Betlémě

Nedaleko Jeruzaléma je palestinské městečko Betlém, které také patří z hlediska posvátných míst k těm nejnavštěvovanějším. Místní kostel, který připomíná spíše dobře opevněný hrad, je podle tradicem místem narození Krista. V kostele, který má impozantní malby evropských svatých (také byl postaven křižáky) a bohatě zdobený ikonostas, se pod hlavním oltářem nachází jeskyňka.

Je součásti jeskynního systému, který se táhne napříč starým Betlémem. Právě do tohoto prostoru se zasazuje příběh o narození Ježíška, kterého matka Marie uložila do jeslí, protože jinde ve městě pro ně nebylo místo. V jeskyni naleznete dva oltáře, ten jeden představuje jesličky, ten druhý se čtrnácticípou hvězdou zase pokolení od Adama po Ježíše a je samotným místem zrození Spasitele. 

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

3. Kostel rozmnožení chleba v Tabze

I v regionu Galilei naleznete řadu kostelů, které odkazují k působení Ježíše Krista. Zajímavý je například kostelík v Tabze (Tabgha), kde si věřící připomínají to, jak Ježíš pro zástupy rozmnožil chleba.

Největší zajímavostí tohoto relativně malého svatostánku jsou jeho původní mozaiky na podlaze, kde je scéna rozmnožení chleba symbolicky zobrazena košem s plackami chleba uvnitř, kolem kterého jsou dvě rybičky. Mozaiky pochází ze 4.–5. století a vyplňují téměř celou podlahu kostela. 

4. Kostel Zvěstování v Nazaretu

Obrovský kostel uprostřed starého Nazaretu vás zcela jistě překvapí svým moderním vzhledem. Byl dokončen v roce 1969 jako jeden z největších kostelů na Blízkém východě. Od událostí, které se tady podle křesťanské tradice odehrály, kdy se mladá dívčina Marie od anděla Gabriela dozvídá, že bude mít dítě, kterému bude otcem sám Bůh, to je v pořadí již pátý kostel.

V jeho dolním patře tak lze vidět pozůstatky předchozích svatostánků, zejména toho, který svého času postavili křižáci. V horním patře se v rozlehlém prostoru, určenému ke slavnostním bohoslužbám, nachází na zdích podoby Panny Marie, které darovaly kostelu různé země světa.

Jde především o sochy, malované obrazy a mozaiky. Tato přehlídka světového sakrálního umění pokračuje také na nádvoří, kde visí také obraz Panny Marie darován nazaretskému kostelu Československem.

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 20. října


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/kostely-izrael/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024