Bazilika Zvěstování: úctyhodná moderní dominanta Nazaretu

Barbora Šupíková Barbora Šupíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 1. 2019 • Přečteno 5247x

Moderní bazilika Zvěstování a zároveň dominanta města Nazaret stojí v místě, kde se Marie dozvěděla o narození Ježíše.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Víte, že... 

Stavbu měl projektovat Antonio Barluzzi, který upadl do depresí poté, co byl jeho návrh odmítnut? Nikdy už se jich pak nezbavil.

Ke Zvěstování o narození Ježíše došlo údajně v Nazaretu na místě, kde dnes stojí modernistická bazilika Zvěstování. Panně Marii se tu zjevil archanděl Gabriel a oznámil jí, že přivede na svět syna. Stavba, dokončená v roce 1999, se chlubí kopulí, která je dominantou města, viditelnou takřka odkudkoliv v Nazaretu. Tvoří tak zároveň jeho ústřední bod a pomyslný střed.

Ježíš Kristus v Nazaretu na území dnešního Izraele strávil své dětství a mládí. Narodil se sice v Betlémě, nicméně ke Zvěstování o jeho narození došlo právě tady. V Nazaretu bydlela Panna Marie i Josef – v místech jeho příbytku a tesařské dílny od roku 1914 stojí kostel svatého Josefa. Návštěvníci se k němu mohou dostat z terasy, na kterou vyjdou přímo z baziliky Zvěstování.

České stopy v interiéru baziliky

Interiér baziliky zdobený mozaikamiInteriér baziliky zdobený mozaikami

Bazilika Zvěstování byla postavena na místě dvou dřívějších kostelů, jednoho křižáckého a jednoho byzantského, mezi lety 1960–1969. Slavnostní vysvěcení se konalo už roku 1964. Moderní tvář kostela má údajně oslovit všechny věřící bez ohledu na to, odkud přicházejí. Netypická tmavá kupole kontrastuje světlému exteriéru kostela, jenž je svou výzdobou – včetně té v interiéru – spíše strohý a vybízí tak k poklidné modlitbě a rozjímání.

Baziliku zdobí prvky z litého betonu a mozaikové panely, mnohé z nich věnovaly katolické církve z celého světa. Jednou z mozaik zdobících baziliku Zvěstování je i skleněná mozaika Zvěstování, jejímž autorem je český umělec Antonín Klouda. Ostatní mozaiky byly dovezeny mimo jiné z Itálie či z Francie.

Součástí svatostánku je tzv. jeskyně Zvěstování v současné kryptě, na jejímž místě údajně stával Mariin dům. V této části lze spatřit i zbytky předchozích kostelů. Mnozí návštěvníci do jeskyně z úcty vstupují po kolenou.

Dominanta města a cíl poutníků

Průčelí baziliky ZvěstováníPrůčelí baziliky Zvěstování

Tato sakrální stavba je jedním z hlavních křesťanských poutních míst ve Svaté zemi. Není se čemu divit, právě na jejím místě a v bezprostředním okolí docházelo k těm nejstěžejnějším událostem popisovaným v Bibli. Zároveň je i jednou z největších sakrálních staveb na Blízkém východě. Její kopule doslova ční nad Nazaretem.

Nazaret je město vyhlášené poklidným soužitím křesťanů a muslimů. Arabové v Nazaretu nosí dokonce na krku křesťanské křížky, mešity stojí v těsném sousedství křesťanských kostelů. V případě baziliky Zvěstování ale k tomuto jevu nedošlo, ačkoliv plány na výstavbu velké mešity v její bezprostřední blízkosti existovaly. Nesetkaly se však s příznivým přijetím obyvatel a výstavbu mešity dokonce kritizoval i papež Jan Pavel II. Veškeré plánování bylo proto roku 2002 oficiálně zastaveno.

Barbora Šupíková

Barbora ŠupíkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Chci na cestách potkávat lidi, nasávat jejich pocity, nálady, zkušenosti… Prožít a předat vám.

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bazilika-zvestovani/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024