Via Dolorosa: jeruzalémská křížová cesta aneb 14 zastavení Ježíše

Dagmar Sedláčková Dagmar Sedláčková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 25. 4. 2021 • Přečteno 15635x

Prohlédněte si ulici a místa, kudy kráčel Ježíš... Kolem jednotlivých zastavení se nachází křesťanské kostelíky a kaple z různých období i církví. Poznáte je?

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

Každý cestovatel, který navštíví Jeruzalém, ať už je křesťan, ateista, či příslušník jiného náboženství, nemůže v Jeruzalémě minout čtrnáct zastavení na křížové cestě, která vede po Via Dolorosa – Cestě bolesti. Tudy měl Ježíš nést svůj kříž na Golgotu.

Křížových cest najdeme po světě na různých místech mnoho, ale tato je ta prapůvodní. A to i přesto, že ve skutečnosti byla její trasa vyznačena až v 18. století a podle posledních archeologických nálezů to vypadá, že Pilátův palác, před kterým Ježíše odsoudil, stál v jiné části města.

Pojďme si ulici Via Dolorosa, která měří pouhých 600 metrů, představit blíže na následujících řádcích. 

Via Dolorosa

Většina ulice Via Dolorosa prochází muslimskou čtvrtíVětšina ulice Via Dolorosa prochází muslimskou čtvrtí

Abychom se dostali na začátek křížové cesty, projdeme do Starého Města Lví branou v mohutných jeruzalémských hradbách ze 16. století. Většina ulice Via Dolorosa prochází muslimskou čtvrtí, díky čemuž se nám naskytne trochu bizarní pohled.

Celá ulice je jedno živé tržiště. Procházejí jím náboženské výpravy z celého světa nesoucí dřevěné kříže, zatímco stánkaři okolo smlouvají ceny růženců a jiného zboží.

14 zastavení

12. zastavení12. zastavení

Kolem jednotlivých zastavení se nachází křesťanské kostelíky a různě staré kaple různých církví, mezi kterými jsou jednotlivá zastavení křížové cesty. Ta vycházejí z biblického příběhu a dalších legend – například místa, kde Ježíš pod svým křížem upadl, nejsou v Bibli zmiňována.

Po osmém zastavení cesta opouští rušnou muslimskou čtvrť (žije zde 22 000 obyvatel) a dál vede čtvrtí křesťanskou. Oproti té muslimské není primárně určena k bydlení, ale má spíše náboženský charakter.

Na malé ploše zde nalezneme více než 40 kostelů a klášterů. Celá cesta končí na jednom z nejposvátnějších míst křesťanského náboženství, v Chrámu Božího hrobu.

Čtení: Zájezdy do Izraele – srovnání a doporučení

Boží hrob

Boží hrob v chrámuBoží hrob v chrámu

Chrám Božího hrobu je pozoruhodná stavba – nepříliš estetická, ale cenná z duchovního i historického hlediska. Poslední čtyři zastavení křížové cesty se nacházejí právě uvnitř chrámu.

Jsou to místa, kde byl Ježíš přibit na kříž, zemřel na něm, byl z něj sňat a uložen do hrobu.

Historie Chrámu Božího hrobu

Chrám Božího hrobuChrám Božího hrobu

První chrám, zasvěcený Venuši, byl postaven již ve druhém století. To aby byla zakryta jeskyně, kde měl být Ježíš pohřben. Již ve 4. století tady první křesťanský císař Konstantin nechal postavit první kostel. A tady začíná podivuhodná stavební historie chrámu.

Během staletí byl chrám ničen požáry, zemětřeseními a neustálými válkami o svaté město, byl zdemolován muslimskými vládci a znovu obnoven. Každá z církví chtěla mít na Golgotě svůj kousek a přispěla svou kaplí nebo svatyní.

Díky tomu je Chrám Božího hrobu zvláštním slepencem stylů různých staletí a kultur, kterým každý den prochází tisíce poutníků. Pokud byste si chtěli skutečně užít posvátnost tohoto místa, určitě se vydejte do chrámu brzy ráno, kdy je tam ještě minimum lidí. Via Dolorosa je místem, které byste při cestě do Izraele v žádném případě neměli minout.

Dagmar Sedláčková

Dagmar SedláčkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 12 zájezdů

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/via-dolorosa/Doporučujeme z Izraele

Nejnovější z IzraeleZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024