Via Dolorosa: jeruzalémská křížová cesta

Dagmar Sedláčková Dagmar Sedláčková, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 15. 2. 2017 • Přečteno 4110x

Kolem jednotlivých zastavení se nachází křesťanské kostelíky a kaple z různých období i církví.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do IzraeleZobraz zájezdy

Každý turista, který navštíví Jeruzalém, ať už je křesťan, ateista či příslušník jiného náboženství, nemůže v Jeruzalémě minout 14 zastavení na křížové cestě, která vede po Via Dolorosa – cestě bolesti. Tudy měl Ježíš nést svůj kříž na Golgotu.

Křížových cest najdeme po světě na různých místech mnoho, ale tato je ta prapůvodní. A to i přesto, že ve skutečnosti byla její trasa vyznačena až v 18. století a podle posledních archeologických nálezů to vypadá, že Pilátův palác, před kterým Ježíše odsoudil, stál v jiné části města. Pojďme si ulici Via Dolorosa, která měří 600 metrů, představit blíže.

Via Dolorosa

Abychom se dostali na začátek křížové cesty, projdeme do Starého Města Lví branou v mohutných Jeruzalémských hradbách ze 16. století. Většina ulice Via Dolorosa prochází muslimskou čtvrtí, díky čemuž se nám naskytne trochu bizarní pohled. Celá ulice je jedno živé tržiště. Procházejí jím náboženské výpravy z celého světa nesoucí dřevěné kříže, zatímco stánkaři okolo smlouvají ceny růženců a jiného zboží.

Nejsme obyčejná cestovka ...
  • ŽÁDNÁ MASOVKAPrůměrně 15 cestovatelů na jeden zájezd. Pro pohodovou atmosféru.
  • SKRYTÁ MÍSTAMáme vlastní koncept. Poznáte i místa, o kterých se běžně nepíše.
  • NADŠENÍ PRŮVODCIChválí nám je všichni. Jsou to profíci, kteří v cizině žili a milují cestování.
  • MYSLÍME DOPŘEDUVčas rezervujeme vstupenky a jsme připraveni na vše s předstihem.

14 zastavení

12. zastavení12. zastavení

Kolem jednotlivých zastavení se nachází křesťanské kostelíky a různě staré kaple různých církví, mezi kterými jsou jednotlivá zastavení křížové cesty. Ta vycházejí z biblického příběhu a dalších legend – například místa, kde Ježíš pod svým křížem upadl, nejsou v Bibli zmiňována.

Po osmém zastavení cesta opouští rušnou muslimskou čtvrť (žije zde 22 000 obyvatel) a dál vede čtvrtí křesťanskou. Oproti té muslimské není primárně určena k bydlení, ale má spíše náboženský charakter. Na malé ploše zde nalezneme více než 40 kostelů a klášterů. Celá cesta končí na jednom z nejposvátnějších míst křesťanského náboženství, v Chrámu Božího hrobu.

Boží hrob

Chrám Božího hrobu je pozoruhodná stavba – nepříliš estetická, ale cenná z duchovního i historického hlediska. Poslední čtyři zastavení křížové cesty se nacházejí právě uvnitř chrámu. Jsou to místa, kde byl Ježíš přibit na kříž, zemřel na něm, byl z něj sňat a uložen do hrobu.

Historie Chrámu Božího hrobu

Chrám Božího hrobuChrám Božího hrobu

První chrám, zasvěcený Venuši, byl postaven již ve druhém století. To aby byla zakryta jeskyně, kde měl být Ježíš pohřben. Již ve 4. století zde první křesťanský císař Konstantin nechal postavit první kostel. A tady začíná podivuhodná stavební historie chrámu.

Během staletí byl chrám ničen požáry, zemětřeseními a neustálými válkami o svaté město, byl zdemolován muslimskými vládci a znovu obnoven. Každá z církví chtěla mít na Golgotě svůj kousek a přispěla svou kaplí nebo svatyní.

Díky tomu je Chrám Božího hrobu zvláštním slepencem stylů různých staletí a kultur, kterým každý den prochází tisíce poutníků. Pokud byste si chtěli skutečně užít posvátnost tohoto místa, určitě se vydejte do chrámu brzy ráno, kdy je tam ještě minimum lidí. Via Dolorosa je místem, které byste při cestě do Izraele v žádném případě neměli minout.

Dagmar Sedláčková

Dagmar SedláčkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 31 zájezdů

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Izraele

Zobrazit aktuální zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/via-dolorosa/Nová dávka
Inspirace!

Tištěný katalog zájezdů, tipů, zážitků a rad na rok 2020.
Zdarma do Vaší schránky!

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!