Kolumbijský Medellín: Z nejnebezpečnějšího města planety tím nejinovativnějším. Přesvědčte se!

Petra Dorčáková Petra Dorčáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 1. 2023 • Přečteno 10653x

Charismatické město bylo úzce spojeno s neméně charismatickým drogovým bossem Pablem Escobarem. Jak to v něm ale vypadá dnes?

Vyberte si z našich zájezdů KolumbieZobrazit zájezdy

Uplynulo již 27 let od smrti narkobarona Pabla Escobara, přesto je to stále to první, na co si každý při zmínce o Kolumbii vzpomene. Město Medellín, kdysi hnízdo kolumbijské narkomafie, jde i přes svou temnou minulost Latinské Americe příkladem a má jednu z nejnižších kriminalit. Co dál byste o něm měli vědět? 

Medellín je po Bogotě druhým největším městem Kolumbie a také jedním z největších industriálních měst. Díky nadmořské výšce 1500 m n. m. se může chlubit mírným podnebím a bývá označováno jako město věčného jara. Je také nezaměnitelně spojeno s osobou Pabla Escobara a Medellínským kartelem.

Narkobaron Pablo Escobar

Pablo Escobar je kolumbijskou ikonouPablo Escobar je kolumbijskou ikonou

Pablo Escobar se na  přelomu 80. a 90. let stal symbolem obchodu s drogami. V čele Medellínského kartelu měl na svědomí smrt stovek lidí, mezi nimiž byli policisté, soudci, novináři, politici a také tři prezidentští kandidáti. Pablo obchodem s drogami vydělával miliardy, za své peníze si kupoval přízeň chudých a získal si tak dostatečnou popularitu k tomu, aby vstoupil dokonce i do politiky. Ani to však nevedlo k tomu, aby upustil od svých krvavých metod, nadále se řídil heslem „plata o plomo“, v překladu „úplatek nebo kulka“. 

V době svého vrcholu ovládal nejen drogový trh v Jižní a Střední Americe, ale také 80 % trhu s kokainem ve Spojených státech. Postupně se stal nepřítelem číslo jedna nejen v očích místních bezpečnostních složek, ale i Washingtonu. Na útěku byl poměrně dlouhou dobu, ale nakonec byl v roce 1993 dostižen. Medellín byl však změněn navždy.

Temná minulost

Vězení La Catedral si Escobar postavil sám pro sebeVězení La Catedral si Escobar postavil sám pro sebe

Město se snaží jednou provždy skoncovat se svou temnou minulostí a ukázat turistům, že jim má co nabídnout. Prohlídky po stopách Pabla Escobara jsou však stále nesmírně populární, i když většina míst s ním spojená již vzala za své.

V roce 2019 vláda vyhodila do povětří osmiposchoďovou rezidenci Monaco, kterou Pablo obýval. Přeměněn byl rovněž jeho soukromý ranč, kde měl dokonce zoo, závodní dráhu a malé letiště. Dnes zde můžeme najít zábavní park. Přebudovány byly i další pomníky jeho přítomnosti – vězení La Catedral, které pro sebe postavil, a dům, na jehož střeše byl nakonec dopaden.

Mnozí považují tuto snahu vymazat stopy po jeho přítomnosti za nešťastnou, a proto od roku 2016 probíhá kampaň, která se snaží historii vyprávět pohledem obětí a ukázat tak druhou stranu příběhu.

Pablo Escobar je pro Kolumbijce dodnes velmi rozporuplnou osobností, neboť ve své době byl mnohými považován za novodobého Robina Hooda, který peníze z drogových obchodů investoval do chudých, a mnohým z nich tím zlepšil život. Nikdo však neomlouvá krveprolití, které tím bylo vykoupeno.

Proměna města

Náměstí Plaza Botero je plné bronzových sochNáměstí Plaza Botero je plné bronzových soch

O tom, že Medellín od smrti Pabla Escobara ušel kus cesty, není pochyb. V roce 2013 získal ocenění nejinovativnějšího města planety. V konkurenci 200 zemí světa porazil například metropole jako New York nebo Tel Aviv.

Medellín dostal i další ocenění a jeho největší pýchou je bezesporu dokonalý systém ekologické veřejné dopravy kombinující moderní metro, autobusy, tramvaje, a dokonce lanovky. Je prvním městem na světě, které použilo lanovku jako prostředek městské hromadné dopravy. Důmyslný systém dopravy umožnil lidem z chudých čtvrtí se pohodlně pohybovat po městě.

Město značně investovalo také do umění, galerií, knihoven, veřejných a komunitních míst. Spoustu svých uměleckých děl věnoval slavný umělec Fernando Botero včetně 23 bronzových soch na náměstí Plaza Botero.

Medellín se stal důležitou základnou také pro zahraniční obchodníky. Hlavní třída v luxusní čtvrti Poblado je plná hotelů, bank, restaurací a turisty se jen hemží. Medellín byl rovněž zvolen jednou z nejlepších destinací pro online pracovníky v Latinské americe a je také velmi oblíben u mladých cestovatelů.

Legendární Comuna 13 

Šest na sebe navazujících eskalátorů usnadnilo obyvatelům přepravuŠest na sebe navazujících eskalátorů usnadnilo obyvatelům přepravu

Čtvrť Comuna 13 patřila k nejnebezpečnějším čtvrtím světa, a právě na této oblasti můžeme pocítit největší změnu.  

V místech, kde kdysi probíhaly ozbrojené střety, město postavilo šest na sebe navazujících eskalátorů přímo pod širým nebem, což značně usnadnilo situaci místních obyvatel a umožnilo jejich spojení s dalšími částmi města, což dříve nebylo vůbec jednoduché.

Eskalátory nahradily 327 schodů vedoucích do příkrého kopce. Dříve byly obyčejné věci jako cesta s nákupem obrovským problémem, nyní cesta nahoru trvá pouhých 6 minut, během kterých si dokonce můžete užít výhledů na město.

Comuna 13 je také proslulá svými graffiti a stala se tak místem, kde si můžeme prohlédnout práce talentovaných mladých umělců.

Kriminalita? Málo, ale je. 

Panorama Medellínu od stanice metra CablePanorama Medellínu od stanice metra Cable

Kriminalita v Medellínu se již dlouhodobě snižuje. Pro představu, v roce 1991 byl počet vražd v přepočtu na 100 000 obyvatel 375, v roce 2018 to bylo 25,07.

Ačkoliv se bezpečnostní situace v Medellínu razantně zlepšila, nemůžeme říct, že kriminalita by úplně vymizela. Při návštěvě každé exotické destinace je třeba mít na paměti určitá pravidla a ani Medellín v tomto není výjimkou. Pokud se jich budete držet, rozhodně se o svou bezpečnost obávat nemusíte. 

Jako v každém velkém městě je třeba si dávat pozor na drobné krádeže.

Medellín je velmi charismatické město, a pokud nedáte na předsudky, které se k němu váží, určitě se do něj zamilujete a návštěvy rozhodně litovat nebudete.

Kolumbie

Objevte panenskou Kolumbii

Vyberte si jeden z našich zájezdů Kolumbie

Zájezdy Kolumbie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/medellin/Doporučujeme z Kolumbie

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024