Údolí Cocora s nejvyššími palmami světa: přírodní unikát, který nenajdete nikde jinde na světě

Petra Dorčáková Petra Dorčáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 2. 2021 • Přečteno 3042x

Co je na údolí tak poutavé, že láká turisty z celého světa? V článku najdete odpovědi, které zavoní po citrónu, kávě a zážitcích!

Vyberte si z našich zájezdů KolumbieZobrazit zájezdy

Údolí Cocora se nachází v departementu Quindio v oblasti Centrálních Kordiller kolumbijských And. Pojmenováno bylo po indiánské princezně z kmene Quimbaya, dcery místního náčelníka Acaime. Jeho symbolem jsou palmy, které se téměř dotýkají nebe... a taky spousta dalších zajímavosti, které vám přiblížíme v článku.

Oblast Centrálních Kordiller se rozkládá v nadmořské výšce mezi 1800–2400 m n. m. a od roku 1985 je součástí národního parku Los Nevados. Na seznamu krás tady krom horských výhledů najdete stovky vzácných rostlin i zvířat. 

Palmy Ceroxylon quindiuense

Ceroxylon quindiuenseCeroxylon quindiuense

Symbolem oblasti jsou palmy Ceroxylon quindiuense, které dosahují maximální výšky až 60 m, a jsou tak nejvyššími palmami světa. I Přesto, že jsou národním stromem Kolumbie a jsou chráněny zákonem, se jejich počty stále snižují.

V minulosti byly hojně káceny a využívány jako stavební materiál nebo k výrobě svíček. Palmy se sice dožívají okolo 100 let, ale jejich růst je velmi pomalý, což značně přispívá k jejich pomalé obnově.

Nejoblíbenější trasa

Trasu můžete podniknout na koníchTrasu můžete podniknout na koních

Není tajemstvím, že údolí Cocora je spojeno s oblačností, a pokud si chcete užít výhledy bez hustého mlžného oparu, je třeba vyrazit časně z rána. Trasu si můžete vybrat podle fyzické náročnosti a času, výlet můžete podniknout na koních nebo pěšky. 

Nejoblíbenější je cca 11 km dlouhý okruh, který trvá zhruba 4–6 hodin. Stezka vás nejdříve vede podél sádek se pstruhy, pokračuje podél potoka a stoupáním se dostanete až k přírodní rezervaci Acaime, která je oblíbenou zastávkou.

Zde si za drobný poplatek můžete odpočinout a ochutnat místní specialitu aguapanela (cukrová třtina rozpuštěná ve vodě s citrónovou šťávou) s kouskem sýra.

Údolí kolibříků, pum i medvědů

Roztomilý kolibříkRoztomilý kolibřík

Další odměnou na vaší cestě po zmíněné trase budou desítky kolibříků, kteří vás budou obletovat, neboť v rezervaci se nacházejí pítka, a tak se jich tu slétá poměrně dost. Odtud už budete pokračovat jen z kopce, až se vám otevře dechberoucí výhled na údolí Cocora s jeho nejvyššími palmami.

Pokud máte více času, tak doporučujeme si výlet prodloužit na několik dní a vyrazit až k ledovcovým vrcholkům národního parku Los Nevados. Kromě kolibříků se zde nachází spousta chráněných druhů jako puma, tapír, medvěd brýlatý a se svými 300 druhy ptáků je také rájem pro milovníky ptactva.

Malebné městečko Salento

Městečko SalentoMěstečko Salento

Salento je výchozím bodem pro výlety do údolí Cocora, které je vzdálené asi 11 km a kde vás za malý poplatek zavezou džípy. Nicméně za návštěvu rozhodně stojí samo o sobě, protože je právem považováno za jedno z nejmalebnějších městeček Kolumbie.

Typické jsou zářivě bílé fasády domků doplněné ještě zářivějšími okenicemi, dveřmi a balkóny, které naopak hrají všemi možnými barvami. 

Prozkoumat můžete náměstí a přilehlé uličky s malými obchůdky, kde můžete nakoupit krásné suvenýry pro své blízké. Po hlavní ulici Carrera 6, nazývané také Calle Real, se dostanete k úpatí kopce vedoucího na vyhlídku Alto de la Cruz, kde se vám naskytnou úžasné výhledy jak na město, tak na údolí Cocora. 

Salento leží v oblasti Zona Cafetera, a tak si na každém rohu můžete vychutnat šálek výborné kávy, a pokud vás zaujme natolik, že budete chtít vědět víc, rozhodně navštivte jednu z místních kávových plantáží, kde vám podrobně vysvětlí, jak se káva pěstuje, sklízí a zpracovává. Na závěr samozřejmě nebude chybět ani ochutnávka.

Kromě kávy je místní specialitou také pstruh, který se zde připravuje na několik způsobů, ale nechybí ani další kolumbijské tradiční pokrmy.

Kolumbie

Objevte panenskou Kolumbii

Vyberte si jeden z našich zájezdů Kolumbie

Zájezdy Kolumbie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 17. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/udoli-cocora-s-nejvyssimi-palmami-sveta/Doporučujeme z Kolumbie

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024