10 důvodů pro návštěvu Jordánska: Odhalte skryté poklady pouštního království!

Katarína Maruškinová Katarína Maruškinová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 20396x

Malinká pouštní země na Blízkém východě bývá cestovateli opomíjena, přestože nabízí tisíce krás k poznávání.

Vyberte si z našich zájezdů do IzraeleZobrazit zájezdy

O Jordánsku se toho u nás ví jen málo. Malinká pouštní země na Blízkém východě tak může být cestovateli zcela opomíjená a braná jako nepříliš atraktivní místo. Opak je ale pravdou – následující řádky vám poodhalí, proč by se Jordánsko, exotická pouštní perla, mělo stát vaší příští dovolenkovou destinací!

1. Země skrytých pokladů

Slavná PokladniceSlavná Pokladnice

Jordánsko je jednou z těch zemí, které vás v dobrém slova smyslu šokují. Je možné v pouštním království najít dostatek zajímavostí a aktivit, které vás zabaví na delší dobu? Určitě ano!

Krásy Jordánska jsou ovšem skryté a je třeba se za nimi vypravit – když projíždíte dálnicí ze severu na jih napříč náhorní plošinou, kde široko daleko není vidět nic než suchopár, můžete nabýt dojmu, že Jordánsko vás bude nudit. Stačí ale sjet z dálnice a zamířit na místa, kde se náhorní plošina láme – právě tam totiž naleznete kulturní i přírodní krásy země, jako jsou skalní město Petra nebo přírodní rezervace Dana.

2. Země historie a biblických příběhů

Tady se psala historie! Řada známých biblických příběhů se váže právě k území Jordánska, které navštívil i Ježíš Kristus, procházel jím Mojžíš s izraelským národem, a hlava Jana Křtitele byla v Herodově paláci Machareus předána mstivé matce krásné Herodias, Salome.

Jordánsko bylo také místem, kde ve starověku existovalo několik vlivných římských měst a ta tvořila takzvanou Dekapoli.

Ani středověk Jordánsko neobešel. Umajjovští vládci jezdili z Damašku na jih do stepí za lovem zvěře a během svých výjezdů bydleli v krásně, ba až nestydatě vymalovaných interiérech loveckých zámečků. Milovníci historie si v Jordánsku určitě přijdou na své...

3. Nečekaná krása přírody

Přírodní rezervace Wádí RumPřírodní rezervace Wádí Rum

Jordánsko má krásnou přírodu. Je velmi rozmanitá – od severních močálů a vřesovišť, přes středozemní kamenitá úbočí s olivovníky, až po krásné skalní útvary pískovcových hor protkané údolími a soutěskami.

Nejnižší bod země je 400 metrů pod úrovní světového oceánu a naopak nejvyšší dosahuje téměř 2000 metrů nad mořem. Na tak malou zemi (Jordánsko je pouze o něco větší než Česká republika) je příroda nesmírně bohatá a přírodní krásy určitě návštěvníka Jordánska nadchnou.

4. Unikátní růžová poušť

Krása jordánské pouštěKrása jordánské pouště

Jezdit do nějaké země kvůli její poušti? Do Jordánska je to více než na místě! Z celé, několik tisíc kilometrů čtverečních rozlehlé, Arabské pouště se na území Jordánska nachází ta nejkrásnější část!

Co je typické pro Arabskou poušť v Jordánsku, je především její barva – pískovcové hory tady mají unikátní barvy, kterým zcela jasně vévodí několik odstínů růžové. Písek této pouště je růžový, světle červený nebo až cihlový. V intenzitě červené barvy je tato poušť na prvním místě na světě.

5. Celoroční destinace

Díky svému velice příznivému klimatu je Jordánsko celoroční destinací. V létě, kdy na jeho jihu vystoupají teploty přes 40 stupňů Celsia, jsou zákoutí Petry příjemně osvěžující.

Stejně tak je příjemný letní pobyt v Ammánu nebo výše položených severních oblastech, kde naopak v zimě lze spatřit sníh a kde teplota v zimních měsících klesá k nule. To je naopak výborná doba k návštěvě pouštní rezervace Wádí Rum nebo k oddychu na plážích Mrtvého a Rudého moře.

6. Země wellnessu, sportu a koupání

Jordánské hory na jihu zeměJordánské hory na jihu země

Návštěvu Jordánska lze také pojmout sportovně – nabízí se tady dlouhé i kratší treky v horách, lezení po skalních stěnách či paragliding.

Pokud si dovolenou vybíráte podle možností potápění, budete v Jordánsku zcela jistě nadšeni z toho, jak je život v Rudém moři bohatý.

K oddychu a léčbě kožních onemocnění se hodí třeba jen krátký pobyt u Mrtvého moře. Léčivé účinky ovšem mají například také prameny Hamamat Ma´in.

7. Jedinečná, zdravá kuchyně

Grilované maso je pro jordánskou kuchyni typické Grilované maso je pro jordánskou kuchyni typické

Aktivní a zdravou dovolenou lze podpořit i kvalitním jídlem, o které není v Jordánsku nouze. Vedle různých druhů masa je jordánská kuchyně známá svojí výborně ochucenou rýží, množstvím zeleniny a širokým využitím olivového oleje.

Zdravou specialitou jordánské kuchyně je lilek na všechny způsoby a také koření zaatar, jehož základ tvoří tymián a které lze použít do řady pokrmů.

8. Skvělý čaj a ještě lepší víno

Dva nápoje reprezentují Jordánsko skutečně výstižně – černý čaj, který doplněný o místní bylinky a nadměrné množství cukru nese název beduínský, je jedním z nich. Pije se i při nejvyšších teplotách zcela horký a pomáhá tak regulaci tepla v organismu.

Druhým z těchto nápojů je víno, které lze najít ve speciálních obchodech nebo ve většině hotelů. Víno světové nejvyšší kvality naleznete pod názvem Zumot.

9. Autentická arabská atmosféra a pohostinnost

Jordánsko, to je ten pravý arabský svět s jeho chutěmi, vůněmi a především pohostinností jeho obyvatel. Velmi lehce se vám proto stane, že vás během návštěvy někdo pozve do svého domu na oběd nebo večeři.

Host je v arabském chápání váženou osobou, pro kterou je třeba udělat, jak se říká, první poslední.

10. Romantika a pohoda

Posezení u západu slunce v poušti nebo se skleničkou dobrého vína v zeleném kraji olivovníků, to je ta pravá romantika a pohoda. V Jordánsku se nespěchá, ne nadarmo se také říká: trpělivost je krásná. Nechte proto spěch doma a nalaďte se na svou cestu do magického Jordánska!

Katarína Maruškinová

Katarína MaruškinováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Izrael

Izrael na vlastní oči

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Izraele

Zájezdy do Izraele

Nejbližší volný zájezd již 20. říjnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-pro-navstevu-jordanska-odhalte-skryte-poklady-poustniho-kralovstvi/Doporučujeme z Jordánska

Nejnovější z JordánskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024