Ostrov Grand Bahama: relax pod karibským sluncem, přístavní městečko a jedinečný národní park

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 1. 2018 • Přečteno 4288x

Freeport je nejnavštěvovanější městečko ostrova Grand Bahama.

Bahamské ostrovy se skládají ze zhruba asi 30 větších, 700 menších a přes 2000 korálových ostrovů i ostrůvků. Mezi čtvrtý největší patří ostrov Grand Bahama, který je nejsevernější ze všech ostrovů. Skrývá národní park, botanickou zahradu, muzeum historie, skvělé nákupy i ten nejdokonalejší odpočinek pod sluncem! Vydejte se s námi na výlet k ostrovu, kterého od americké pevniny dělí pouhých zhruba 80 kilometrů!

Trochu krví, zlatem a alkoholem zalité historie

Na počátku byli původními obyvateli Bahamských ostrovů indiáni z kmene Lucayan, kteří se živili převážně rybolovem a žili mírumilovným životem. Tehdy obývalo ostrovy na 40 000 těchto indiánů, zhruba desetina jich žila na ostrově Grand Bahama. Pár let poté, co přistál na ostrově San Salvador Kryštof Kolumbus, začalo zotročování původních obyvatel.

Z ostrova Grand Bahama, stejně jako i z ostatních ostrovů, byli indiáni odvlečeni převážně do zlatých a stříbrných dolů a sloužili otrokářům také pro lov perel. Pokud nezemřeli na následky zotročení a s tím spojených špatných životních podmínek, umírali postupně na nemoci, které přivlekli dobyvatelé z Evropy.

Na ostrově Grand Bahama ve městečku West End sídlili pašeráci, kteří pašovali bavlnu v době občanské války anebo alkohol v době prohibice. Dneska patří tento ostrov mezi nejvyhledávanější turistické destinace, který je lehce přístupný díky své poloze.

Městečko Freeport

Městečko FreeportMěstečko Freeport

Jedná se o nejnavštěvovanější městečko ostrova Grand Bahama. V roce 1955 vzniklo město díky jistému finančníkovi z Virginie, díky tomu se stalo městem cestovního ruchu a bezcelních nákupů. Hlavním městem ostrova Grand Bahama je ale West End, někdejší pašerácké doupě. Turisté si často mylně myslí, že hlavním městem ostrova je právě Freeport.

Nicméně tato skutečnost nijak neubírá na půvabu, který si město zachovává. Od překrásných pláží a tyrkysového moře se můžete vydat na procházku městem a navštívit Grand Bahama Museum, ve kterém se seznámíte s historií tohoto ostrova. Jsou tam k vidění různé indiánské artefakty či mořské exponáty. Velice rušným a oblíbeným místem, které by neměl turista určitě minout, je The Straw Market, který je součástí kultury Baham.

Seženete tam tradiční výrobky, ruční práce bahamských žen včetně šperků. Pokud si chcete odpočinout v zeleni, navštivte botanickou zahradu Garden of the Groves, ve které se nachází několik tisíc rostlinných druhů, můžete pozorovat exotické motýly anebo si dát místní čepované pivo. A na závěr koupání na plážích, které navodí ty správné karibské pocity.

Národní park Lucayan a festival Junkanoo

Národní parkNárodní park

V roce 1982 vznikl na Bahamách jedinečný národní park Lucayan (pojmenovaný podle původních indiánských obyvatel ostrova), který nabízí jedinečné poznání tropické vegetace. Součástí národního parku jsou i tzv. Lucayan Caverns, jedná se o jeden z největších podvodních jeskynních systémů na světě.

Co když piráti ukryli své poklady právě zde? Pokud navštívíte město Freeport 26. prosince či 1. ledna, zastihnete ulice ve víru festivalu Junkanoo. Jedná se o největší událost ostrovů. Festival vznikl na základě oslav, kterých si užívali otroci během 3 dnů volna. Užijte si karibskou atmosféru s bahamským koktejlem v ruce a navštivte ostrov Grand Bahama!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ostrov-grand-bahama/Doporučujeme

Nejnovější z BahamZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024