Bahamské ostrovy: snová dovolená, ostrovy pirátů a nekonečné tyrkysové moře

Magdaléna Jurczygová Magdaléna Jurczygová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 11. 1. 2018 • Přečteno 9078x

Bahamské ostrovy vypadají z leteckého pohledu jako maličké korálky, které někdo ztratil v Karibiku. Jedná se o systém ostrovů, které tvoří jeden stát.

Zní to jako nejkrásnější sen – bělostné pláže, heboučký písek, karibské slunce, tyrkysové moře, spousta potopených lodí a to nejlepší koupání. To zažijete na Bahamských ostrovech! Nahlédněte s námi do poutavé historie pirátství, zábavy, tradičního jídla, koktejlů a odpočinku na ostrovech, které se nacházejí kousek jak od Kuby, tak od Spojených států amerických!

Ostrovy jako synonymum pro luxus, bohatství a turismus

Turismus krásně kveteTurismus krásně kvete

Bahamské ostrovy vypadají z leteckého pohledu jako maličké korálky, které někdo ztratil v Karibiku. Jedná se o systém ostrovů, které tvoří jeden stát. Řada ostrůvků si uchovala poklidnou atmosféru bez turistů. Jedná se tak nejen o oblíbený cíl spousty celebrit, milionářů, ale také turistů, kteří si sem zajedou i během jednodenního výletu.

Díky tomu, že se ostrovy nacházejí v těsné blízkosti Spojených států amerických i Kuby, je jejich dostupnost lodí velmi oblíbená. Celé souostroví tvoří zhruba 30 větších, 700 menších a více jak 2000 korálových ostrovů a ostrůvků. Díky příjemnému podnebí, tyrkysovému moři a neměnným teplotám jsou ostrovy dostupné během celého roku.

Pouze mezi červnem a září zde hrozí výskyt hurikánů. Ostrovy jsou vyhledávanou destinací díky křišťálovému moři, které poskytuje ty nejlepší podmínky pro potápění a šnorchlování. Hlavním městem je Nassau, oblíbeným turistickým letoviskem je také Freeport.

Historie plná pokladů, pirátů a pašeráků

Bahamy mají bohatou historiiBahamy mají bohatou historii

Původními obyvateli Bahamských ostrovů byl indiánský kmen znám pod jménem Lucayanové, kteří nahradili dřívější indiány kmene Siboney. Tito ostrovní lidé žili v míru, zabývali se především rybolovem a jejich poklidný život změnil rok 1492. Tehdy se na ostrovech nacházelo na 40 000 indiánů, když v říjnu připlul na ostrov Guanahani (ostrov San Salvador) španělský dobyvatel a objevitel Kryštof Kolumbus.

Ten byl krásou ostrovů tak učarován, že je nazval baja mar, což v překladu znamená mělké moře. Z toho názvu se postupem času vytvořil současný název ostrovů. Po několik let byli indiáni krutě odváženi na otrockou práci, kde kvůli nelidským podmínkám vymírali. Nemoci, které Španělé přivezli z Evropy, jen způsobily rychlejší úbytek domorodého obyvatelstva.

V 16. století pak mohli napočítat jen 11 indiánů. Po Španělech se na ostrově usídlili Angličané, kteří založili novou kolonii. Díky tomu, že se Bahamy nacházely poblíž důležitých plavebních obchodních tras, rozjelo se zde ve velkém pirátství. Největším pirátským doupětem byl ostrov New Providence. Guvernéři nechávali za tučné úplatky piráty na pokoji až do roku 1717.

Aktivně zde působili ti nejznámější piráti jako Černovous, Calico Jack i ženy pirátky Anne a Mary. O rok později přijel na ostrov nový guvernér, kterému se podařilo pirátství potlačit. Dodnes koluje mnoho legend o ukrytých pirátských pokladech na některém z tisíců ostrovů.

Ještě dříve, než se staly ostrovy významným turistickým centrem, tak zde působili pašeráci alkoholu v době prohibice. V červenci roku 1973 se staly Bahamské ostrovy nezávislými na Velké Británii, toto datum je v kalendáři státním svátkem.

Co podniknout na Bahamách?

Užijte si šnorchlování či potápěníUžijte si šnorchlování či potápění

Turisty vyhledávané ostrovy slibují samozřejmě relax v pravém slova smyslu, ale také mnohem více. Kromě lenošení na bělostných plážích a koupání v tyrkysovém moři se zde můžete potápět i šnorchlovat. Díky perfektní viditelnosti patří potápění na Bahamách mezi ty nejlepší na světě. Potápět se můžete i k vrakům, kterých se nachází několik a tiše vypráví živou historii pirátů z Karibiku.

Na ostrově Grand Bahama můžete navštívit národní park Lucayan, ve kterém se nachází řada jeskynních systémů, údajně se tak jedná o jeden z největších podmořských jeskynních systémů na světě. Zavítat můžete na pozůstatky původních plantáží, můžete navštívit muzea, botanickou zahradu a objevovat krásy tropické vegetace včetně fauny.

Oblíbené jsou také festivaly, které se konají na Bahamských ostrovech, zúčastnit se tak můžete velkolepé podívané Ananasového festivalu, Krabího festivalu či festivalu Junkanoo.

Tip na skvělé koktejly a místní speciality

Koktejl Bahama MamaKoktejl Bahama Mama

Bez dobrého jídla to lenošení nejde, vyzkoušejte typické jídlo a národní pochoutku Bahamských ostrovů zvaných conch. Jedná se o mořské mušle, které si dopřávají obyvatelé na několik způsobů. Můžete je vyzkoušet na páře anebo syrové s citrusovým džusem a čerstvou zeleninou.

Rádi byste něco sladkého? Pak ochutnejte tradiční bahamský dezert Guava Duff, jedná se vlastně o roládu, která je politá rumovou polevou, ta je zcela klíčová. Bahamský rum si užívají místní i turisté také v koktejlech. Říká se, že pokud nemá koktejl základ rumu, není vlastně ani bahamský. Vyzkoušejte například Bahama Mama, tropický koktejl, který se skládá z rumu, kávového likéru a ovocných šťáv. Bahamy jsou zkrátka zážitkem na celý život!

Magdaléna Jurczygová

Magdaléna JurczygováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.czURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bahamske-ostrovy/Doporučujeme

Nejnovější z BahamZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024