Radniční náměstí: nejstarší radnice, jedna z nejdéle fungujících lékáren a další zajímavá prvenství

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 22. 10. 2023 • Přečteno 2177x

Radniční náměstí je srdcem tallinského starého města. Dominuje mu radnice, která nedávno oslavila 700. výročí, a lékárna, která pomáhá nemocným nepřetržitě už od roku 1422.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do EstonskaZobrazit zájezdy

Radniční náměstí (Raekoja Plats) najdeme v samotném centru tallinského starého města (Vanalinnu). Jeho dominantou je gotická radnice z počátku 14. století. Lemují ho krásné středověké domy, které si zde během zlaté hanzovní éry nechali postavit zámožní Němci. V jednom z nich na rohu náměstí sídlí radniční lékárna (Raeapteek), kam si pacienti chodí pro pomoc už od roku 1422. Je tak jednou z nejstarších stále fungujících lékáren v Evropě.

A tím výčet zajímavých prvenství Radničního náměstí nekončí. Traduje se totiž, že právě zde byl vztyčen první veřejný vánoční stromeček na světě. V roce 1441 ho sem měla dovézt skupina vlivných livonských kupců, kteří si říkali Černohlavci. Sousední Lotyši s tímto názorem ale zásadně nesouhlasí a tvrdí, že tradice odstartovala u nich v Rize.

Jak to bylo doopravdy, to už se asi nedozvíme. Vánoční trhy na Radničním náměstí se ale vždy těšily velké oblibě a v roce 1711 se jich zúčastnil i sám car Petr Veliký, který v Tallinu navštěvoval svou milenku a později i manželku Kateřinu I. Ruskou.

Náměstí je také dějištěm zajímavých kulturních akcí. Asi nejoblíbenější jsou tzv. Středověké dny, během kterých se Vanalinn na několik dní promění v tradiční hanzovní město. Je to zkrátka místo, kde si můžete naplno vychutnat autentickou atmosféru neobvykle zachovalého středověkého města.

Nejstarší radnice v severní Evropě

Radniční budova se nachází přímo na náměstíRadniční budova se nachází přímo na náměstí

Tallinská radnice (Tallinna Raekoda) je nejstarší a jedinou dochovanou gotickou radnicí v severní Evropě. Budova byla poprvé zapsána v katastru nemovitostí z roku 1322, takže v minulém roce oslavila krásné 700. výročí. Na jejím místě už ve 13. století stála menší kamenná radnice, kde se scházela městská rada zvolená z řad hanzovních obchodníků. Současnou podobu získala v roce 1404.

Štíhlá radniční věž měří 64 metrů a připomíná minaret. Ke zvonici vede strmé úzké schodiště s asi 115 schody. Špičku věže zdobí větrná korouhvička s podobiznou vojáka Starého Tomáše. Původní korouhev z roku 1530 byla sestřelena na konci druhé světové války a dnes je k vidění v suterénu radnice.

Starý Tomáš, který pocházel z chudých poměrů, zasvětil celý svůj život městské stráži a stal se místním hrdinou. Když zemřel, dětem, kterým s oblibou rozdával sladkosti, se po něm velmi stýskalo. Rodiče si proto vymysleli historku, že se Starý Tomáš proměnil ve vojáčka na věži a teď na ně dohlíží shůry.

Interiér radnice je architektonický majstrštyk. Nádherné gotické oblouky, unikátní dřevořezby, tapisérie i malby odrážejí bohatství a ideály někdejšího hanzovního města. Dnes se v reprezentativních prostorách konají diplomatická jednání nebo kulturní akce. Radnice je veřejnosti zpřístupněna během července a srpna, a mimo toto období je nutné si prohlídku zarezervovat s několikadenním předstihem.

Jedna z nejstarších lékáren ve světě

Historická budova s lékárnouHistorická budova s lékárnou

V domě číslo 11 naproti radnice sídlí jedna z nejdéle fungujících lékáren v Evropě. Přesné datum otevření Radniční lékárny (Raeapteek) sice neznáme, nejstarší zmínky ale pocházejí z roku 1422, kdy měla lékárna už třetího majitele. Je to zároveň nejstarší podnik v celém Tallinu.

Ve středověku tady byla k dostání široká škála léků a „kouzelných lektvarů“. V nabídce vedle osvědčených bylin a tinktur figurovaly třeba speciality z hmyzu, prášek z rohu jednorožce, sušené psí výkaly a další podivnosti. V kurzu byl také marcipán, který měl léčit střevní onemocnění a posilovat paměť. Lékárníci často zastávali roli lékaře, a tak si sem pacienti chodili pro cenné rady.

Vstup do lékárnyVstup do lékárny

Sortiment se časem rozšířil o kvalitní alkohol, cukrovinky, koření, tabák a další luxusní zboží. Apotéka tak zároveň plnila funkci kavárny, kde se lidé scházeli nad sklenkou něčeho dobrého. Od roku 1582 po dalších 10 generací patřil podnik maďarské rodině Burchartů, která si vybudovala takové renomé, že byl jeden z jejích členů povolán ke smrtelné posteli Petra Velikého.

V lékárně dnes koupíte běžné léky i milé suvenýry. Specialitou je víno Klarett, všelék, kterým se místní léčili už před půl tisíciletím. Hned vedle je muzeum, které vás seznámí se středověkým lékárnictvím a léčebnými postupy, nad kterými mnohdy zůstává rozum stát.

Čtení: Zájezdy do Pobaltí – srovnání a doporučení

Středověké dny

Středověké slavnosti na náměstíStředověké slavnosti na náměstí

Každý rok v červenci se v Tallinu konají tzv. Středověké dny (Tallinna Vanalinna Päevad), během kterých se Radniční náměstí a jeho okolí na celé čtyři dny proměňuje v nefalšované středověké městečko. Festival začíná slavnostním průvodem, kterého se účastní stovky nadšenců v dobových kostýmech.

Na náměstí probíhají trhy, kde se prezentují zruční kováři, řezbáři a další řemeslníci, kteří vám rádi předají kousek svého umu. O doprovodný program se starají žongléři, polykači ohně, herci, hudebníci či břišní tanečnice. Nechybí ani středověká kuchyně. Tu a tam se na ulici sehraje šermířský souboj. Pod vedením mistrů si můžete sami vyzkoušet, jak s takovým mečem nebo lukem zacházet.

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Estonsko

Objevte mýtické Estonsko

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Estonska

Zájezdy do Estonska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/radnicni-namesti/Doporučujeme z Pobaltí

Nejnovější z PobaltíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024