Santo Domingo: místo, kde spával syn Kryštofa Kolumba

Lenka Rašková Lenka Rašková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 9542x

Santo Domingo je jedním z nejzajímavějších měst Ameriky. Je sídlem skvostných budov a pokladnicí cenných příběhů od Kryštofa Kolumba až po tajemná jezírka.

Vyberte si z našich zájezdů do Dominikánské republikyZobrazit zájezdy

Santo Domingo je hlavním a zároveň nejvýznamnějším městem Dominikánské republiky. Leží u řeky Ozama na jižním pobřeží ostrova Hispaniola. Bylo založeno již v roce 1496 Kolumbovým bratrem Bartolomějem. Je tedy vůbec nejstarším městem v Americe, které založili Evropané.

Ať už se k hlavnímu městu Dominikánské republiky blížíte po souši či od moře, nejdříve se vám zjeví před očima obrovská hrouda betonu, nepřehlédnutelná dominanta města, Faro a Colón neboli Kolumbův maják. A právě jím své putování Santo Domingem začneme, ale zdaleka u něj neskončíme. Krás a zajímavostí, které tohle město nabízí, je totiž mnohem víc. 

Maják věnovaný Americe

Betonová stavba, kterou nelze přehlédnout - MajákBetonová stavba, kterou nelze přehlédnout - Maják

Megalomanské dílo vznikalo spoustu let za vlády diktátora Trujilla, ale finančně se na něm podílely obrovskou sbírkou téměř všechny státy amerického kontinentu. Myšlenka uctít památku Kryštofa Kolumba, objevitele Nového světa a ambasadora „civilizace“ a křesťanství, vznikla už na počátku 20. století, v dobách vypjatého nacionalismu, projekt se však kvůli nedostatku financí a častým politickým konfliktům táhl desítky let. Nakonec byl Maják slavnostně otevřen až v roce 1992, v rámci oslav pětisetletého výročí objevení Ameriky, za přítomnosti papeže Jana Pavla II. 

Hlavním lákadlem je pochopitelně velký sarkofág s údajnými Kolumbovými ostatky, ačkoli druhý oficiální hrob janovského mořeplavce můžete spatřit také v katedrále ve španělské Seville. V masivních útrobách Majáku se pak nachází muzeum věnované historii všech moderních amerických zemí.

A proč vlastně název Maják? Na střeše budovy ve tvaru kříže jsou umístěny velmi silné reflektory, jež po spuštění promítají obrys kříže na obloze. Trujillo si představoval, že tento světelný kříž bude svítit věčně a bude viditelný z vesmíru podobně jako Čínská zeď.

Bohužel, už první slavnostní rozsvícení způsobilo výpadek proudu v celém hlavním městě, proto museli dnešní Dominikánci tuto ideu přehodnotit a v současnosti se světelné efekty uvádějí do provozu jen při významných slavnostech.

Nejstarší město v Americe

Katedrála Panny MarieKatedrála Panny Marie

Zona Colonial, historické centrum Santo Dominga, je právem umístěno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Ač je rozlohou poměrně nepatrné (jedná se prakticky jen o systém tří rovnoběžných ulic), obsahuje řadu historických skvostů, které na západní polokouli hned tak nenajdete.

Srdcem koloniální zóny je půvabné dlážděné náměstí, jemuž vévodí renesanční palác nesoucí jméno Diega Kolumba, Kryštofova syna a prvního místokrále v Novém světě. Vznikl na samém počátku 16. století a nedávno prošel citlivou rekonstrukcí, při níž byl vybaven dobovým nábytkem. Z jeho oken je krásný výhled na centrum města na jedné straně a na přístav v ústí řeky Ozama do moře na straně druhé. Inu, místokrál musel mít přehled nejen o tom, jak se žije a obchoduje v jeho městě, ale také zda mu doslova pod nosem neproklouzne nějaká loď bez povolení, čili místokrálovského patentu.

Od paláce Colón vede Ulice dam až ke katedrále. Jedná se o nejstarší dlážděnou komunikaci v Americe, a tuto úpravu si prý vymínila paní místokrálová, aby se společně se svými dvorními dámami nemusela každý den na mši brodit po kotníky v bahně a splašcích.

Při spatření katedrály Panny Marie, hlavního svatostánku obou Amerik, se srdce zachvěje i nejednomu světaznalému kunsthistorikovi. Její síla i křehkost, vkusná zdobnost, vzdušnost a elegance, jež přečkala pět staletí, je bez přehánění prostě úchvatná. 

Ukazuje domov? 

Kolumbovo náměstíKolumbovo náměstí

Hned při východu na malém náměstíčku před chrámem holubi posedávají na napřažené ruce Kryštofa Kolumba, ukazujícího kamsi do dáli. Jedni říkají, že k zářné budoucnosti amerického kontinentu, jiní, ti, kteří umí poznat světové strany, poukazují na fakt, že jeho prst míří spíše na severovýchod, zpět do Evropy. 

Můžete si to vyložit i tak, že vás mořeplavec nabádá k dalšímu objevování metropole. Zamiřte tedy do některé z uliček k posezení u dobré kávy či piva Bohemia nebo se vydejte prozkoumat ruiny mnoha bývalých klášterů a špitálů, kde dnes hnízdí jen papoušci.

Případně vstupte do areálu pevnosti Ozama strážící v minulosti hlavní koloniální přístav, kudy putovalo zlato Aztéků do Španělska. Historické centrum je dodnes ohraničeno dobře patrnými hradbami a branami, vybudovanými po zničujícím útoku korzára Francise Draka na město.

Na závěr si dejte ještě kolečko kolem výstavního Prezidentského paláce, postaveného v 50. letech Trujillem podle vzoru washingtonského Kapitolu, a navštivte tradiční tržnici Mercado Modelo plnou výborných rumů, kávy, kakaa, doutníků či šperků z jantaru a larimaru.

Národní park Los Tres Ojos

Los Tres OjosLos Tres Ojos

V Santo Domingu se však nachází ještě jedno zákoutí, které byste rozhodně neměli minout. Už proto, že by ho přímo v katastru velkého latinskoamerického města sotvakdo čekal. Je to oáza klidu přímo u dálnice, podzemní kouzelné království jen pár set metrů od rušného centra metropole. Přírodní památka Los Tres Ojos. 

Název je trochu matoucí, protože se jedná ne o tři, ale hned o čtyři „oka“, tedy krasová jezírka, jež se ocitla na denním světle, když se během zemětřesení před několika sty lety strop celého jeskynního systému zhroutil. Původní indiánští obyvatelé místo využívali jako zdroj pitné vody, pro členy dvora španělského místokrále to zase bylo ideální místečko ke koupání. 

Svezte se! 

Svezete se s převozníkemSvezete se s převozníkem

Dnes můžete tento přísně chráněný div přírody, plný krápníků a obrostlý popínavými rostlinami, navštívit díky systému pěšinek a schůdků, které vás dovedou až ke chladivé hladině jezírek dechberoucích odstínů blankytné a azurové barvy. 

K naposledy objevenému čtvrtému jezírku vás podzemním úsekem trasy přiblíží vor s převozníkem. Nesmíte zapomenout vtisknout mu do ruky pár mincí, abyste se z Cháronovy říše dostali v pořádku zase zpět na denní světlo.

Nešetřete na místních laskominách

Místní bary a kavárny lákají k posezení a odpočinkuMístní bary a kavárny lákají k posezení a odpočinku

Hlavní město bývá většinou zhuštěným obrazem celé země. Ani v Santo Domingu se tak nevyhnete pohledu na chudinské čtvrtě v kontrastu s výstavnými bankovními a vilovými čtvrtěmi. Sociální nerovnost a etnická pestrost je odrazem otrokářské minulosti tohoto karibského ostrova, jehož jedinou záchranou je v současnosti kapitál plynoucí z turistického ruchu. Pokud tedy chcete pohodovým a usměvavým Dominikáncům nějak pomoci, využívejte místní služby a nešetřete na drincích.

Lenka Rašková

Lenka RaškováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Dominikánská republika

Zažijte tropickou Dominikánu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Dominikánské republiky

Zájezdy do Dominikánské republiky

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/santo-domingo/Doporučujeme z Dominikánské republiky

Nejnovější z Dominikánské republikyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024