TOP 9 praktických rad na cestu do Arménie: dobrodružství za cenu rozumu

Karolína Petrová Karolína Petrová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 7. 2023 • Přečteno 1914x

Arménie vám dovolí poznat ji z mnoha stran a do hloubky, od vás ale vyžaduje respekt k jejím tradicím a toleranci k mnohdy vrtkavému počasí.

Vyberte si z našich zájezdů do ArménieZobrazit zájezdy

Překrásná a podmanivá Arménie je snem mnoha dobrodružství chtivých cestovatelů i odvážných badatelů. Země s pohnutými dějinami i děravými silnicemi si jistě zaslouží důkladný průzkum. Na co se připravit a na co před cestou nezapomenout? A co je dobré vědět, když už jste na místě? Tohle je náš seznam nejdůležitějších tipů, který vám usnadní poznávání Bohem požehnané, ale lidmi trochu zapomenuté země... 

1. Důležité dokumenty

S místní měnou si budete připadat jako boháčiS místní měnou si budete připadat jako boháči

Do Arménie je potřeba pas, který musí být platný nejméně šest měsíců po datu vstupu do země. Po příletu vás jako všude jinde čeká pasová kontrola, na které si vás prohlédnou a vyfotí a dostanete razítko do pasu.

Samozřejmostí je také vybavená lékárnička a dobré cestovní pojištění, přeci jen arménské zdravotnictví na tom není tak dobře jako to evropské a většina nemocnic i lékáren jsou zásobovány převážně ruskými léky. A těch je ne vždy dostatek.

Přibalte si s sebou i eura, na místě si je poté směníte na arménské dramy. Člověk si aspoň jednou za život může připadat jako boháč, protože za 200 eur dostane přibližně 85 000 dramů. To se ty tisícovky pak snadno rozhazují!

2. Offline mapy

Na cestu si stáhněte offline mapyNa cestu si stáhněte offline mapy

Co se vám určitě vyplatí, jsou offline mapy. Možná vás překvapí, že nám se nejlépe osvědčily Mapy.cz. Ty dokonce mají v databázi místa, která neznají ani Google mapy.

3. Místní SIM karty

Pořiďte si místní SIM kartuPořiďte si místní SIM kartu

Jako první věc při příletu si určitě kupte místní SIM kartu. Záleží na místním operátorovi, ale většinou koupíte neomezená data a stovky minut volání po Arménii za cca 5 000 dramů. Předložíte pas, zaplatíte a zaměstnanec pobočky už se o vše postará, SIMku vymění a zprovozní.

Mobilní síť i data jedou bezproblémově, pokud se tedy nevydáte někam daleko do odlehlých míst, třeba k pevnosti Amberd.

4. Základy ruštiny

Místní cedule jsou hned v několika jazycíchMístní cedule jsou hned v několika jazycích

Dlouhá léta pod nadvládou Sovětského svazu zanechala v Arménii zcela viditelné a nesmazatelné stopy. Všechny nápisy, cedule a informační texty jsou psány v pořadí arménština, ruština, angličtina.

Každý Armén mluví stejně dobře rusky jako arménsky, ale i anglicky se relativně dobře domluvíte, a to i se staršími ročníky. Ti většinou lámanou angličtinou základní konverzace zvládnou.

5. Oblečení na všechny čtyři roční období

Před cestou promyslete složení vašeho oblečeníPřed cestou promyslete složení vašeho oblečení

Počasí umí člověka potrápit i doma, ale to, co zažijete v Arménii, se vám snad nikde jinde nepoštěstí. Tady musíte být připraveni na všechna čtyři roční období. V horách je častokrát sníh až do prázdnin, u jezera Sevan se můžete těšit na příjemné jarní podnebí skoro celoročně a v ulicích Jerevanu zase může být pěkné horko.

Ani déšť, kterému se tady rozhodně nevyhnete v jakémkoliv ročním období, žádného zkušeného cestovatele nezaskočí.

6. Balený cukr

Vychutnejte si skvělou kávu, ale pozor... bez cukru!Vychutnejte si skvělou kávu, ale pozor... bez cukru!

Arménská káva je výborná, ale také dost silná. Napříč zemí se káva tradičně připravuje v džezvě. Je sice vynikající, ale také poctivá a hořká. Na někoho až moc.

Arméni to takto mají rádi. Takže kdo sladí, měl by si s sebou raději přibalit pár balíčků cukru

7. Pitná voda

Arménie oplývá minerálními prameny a skvělou vodou celkověArménie oplývá minerálními prameny a skvělou vodou celkově

Celá Arménie je velmi dobře zásobována pitnou vodou z horských a minerálních pramenů. Je tedy celkem zbytečné kupovat balenou vodu.

Kdekoliv uvidíte pítko, nebojte se a klidně se napijte. Osvěžující křišťálově čistá voda vás osvěží.

8. Jak se chovat v klášterech

Do klášterů nezapomeňte na vhodné oblečeníDo klášterů nezapomeňte na vhodné oblečení

Napříč náboženstvími i kontinenty je zvykem, že ve svatostáncích a sakrálních stavbách projevujeme úctu tak, jak je zvykem v daném náboženství. Ženy by před cestou do Arménie neměly zapomenout přibalit šátek, kterým v případě potřeby před vstupem do kláštera či kostela zakryjí vlasy.

Pokud je to alespoň trošku možné a bezpečné, snažte se odcházet z kostelů tak, abyste se k oltáři, a tedy i Bohu neotáčeli zády.

9. Kam jezdit a nejezdit

Hranici s Ázerbájdžánem se vyhněteHranici s Ázerbájdžánem se vyhněte

Vzhledem k pohnutým dějinám země i napjatým vztahům se sousedy jsou místa v Arménii, kam je bezpečnější vůbec nejezdit. Pokud to jde, raději se vyhněte hranici s Ázerbájdžánem a také s Náhorním Karabachem.

Karolína Petrová

Karolína PetrováSpecialista Radynacestu.cz

Arménie

Zašlá tajemství Arménie

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Arménie

Zájezdy do Arménie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. října


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/top-9-praktickych-rad-na-cestu-do-armenie/Doporučujeme z Arménie

Nejnovější z ArménieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024