Výstup na Ben Nevis: 5 věcí, které byste měli vědět dřív, než se vydáte pro vrcholový zážitek

Helena Svatoňová Helena Svatoňová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 3. 2019 • Přečteno 21483x

Patří-li k vaší dovolené i touha překonat sám sebe a zažít tak něco neobvyklého, pak by tam výstup na Ben Nevis neměl chybět.

Vyberte si z našich zájezdů do SkotskaZobrazit zájezdy

Chcete se podívat na nejvyšší horu celého Spojeného království Velké Británie a Severního Irska? Zajeďte si do Skotska – nachází se v západní části pohoří Grampiany a jmenuje se Ben Nevis. Výstup na něj je obrovským zážitkem, je ale pár věcí, které byste o tomhle velikánovi měli vědět dřív, než se na vrchol vydáte. Tady jsou. 

1. Základní fakta: jméno a výška

Na horu chodí všechny generaceNa horu chodí všechny generace

Jméno hory pochází ze skotské gaelštiny Beinn Nibheis. Etymologie tohoto sousloví se různí, můžete si vybrat mezi „Zlomyslnou horou“ nebo „Horou s hlavou v oblacích“. Ani jedno pojmenování není špatně.

Počasí na hoře se vskutku mění velmi rychle a nečekaně a je jen málo dnů v roce, kdy nahoře neuvidíte ani mráček.  

Výška Ben Nevisu v porovnání s naší Sněžkou nevypadá nijak zle (měří 1344 m n. m.), ovšem na Skotské vysočině se stoupá vždycky téměř od hladiny moře. Ve Skotsku patří mezi tzv. Munros, skotské hory vyšší než 3000 stop.

Pokud vás zastihne slušné počasí, žádné mlhy ani děště či zuřivý vítr, a navíc si zvolíte nejpohodlnější a také nejčastěji užívanou trasu, původní koňskou stezkou Glen Nevis, není výstup na horu náročný. Vrchol ale není celou dobu vidět.

Průvodce uvádí zhruba 4 h na výstup nahoru, 3 h na sestup toutéž stezkou. Zdatnější jedinci nemají problém s kratším časem.

2. Za slunného počasí společenská událost

Jezero Lochan Meall an t-SuidheJezero Lochan Meall an t-Suidhe

Když se počasí vydaří, stává se výstup na Ben Nevis společenskou událostí. Po velkých kamenných „schodech“ stoupají svorně mladí, staří i děti všech národností vzhůru. Tedy alespoň k vodopádům a do sedla. V něm se rozprostírá kouzelné jezero Lochan Meall an t-Suidhe, jezero Na půli cesty.

Ze sedla začíná cesta strmě stoupat stylem cik cak, asi necelý kilometr táhle a nekonečně dlouze. Ani nevadí, když se někdo víc zadýchá a nebude to chtít přiznat – bude mít možnost svést situaci na obdivování překrásných panoramat, která se mu po cestě mezi mraky odhalí.

Za dobrého počasí jdou vidět nejen vedlejší údolí, fjordy a hory, ale i vzdálenější úseky West Highland Way (skotské dálkové trasy).

Pokud to nevzdáte, na závěr cesty se vám ukáže něco jako nakloněná náhorní planina plná kamení. Vyfotit se na samotném vrcholovém pahorku chce značnou kuráž a trpělivost, protože o fotku nahoře je zájem.

Čtení: Zájezdy do Skotska – srovnání a doporučení

3. Čím si zpříjemnit čekání na fotku?

Nahoře můžete obdivovat starou observatořNahoře můžete obdivovat starou observatoř

Možností je víc. My doporučujeme tyto dvě. V prvé řadě můžete prolézt a obhlédnout bivakovací chatku na samém vrcholu Ben Nevisu nebo prozkoumat zbytky staré rozpadající se observatoře.

I keškaři si ale na vrcholku přijdou na své. V náhorním kamenném poli se mohou najít kešky letní i zimní.

4. Odkud začít, kam dojít, něco adrenalinu...

Nahoru i dolů si můžete vybrat ze dvou trasNahoru i dolů si můžete vybrat ze dvou tras

Nejpohodlnějsí  stezka (koňská – Pony Track neboli Ben Path) začíná v Achintee na východní straně údolí Glen Nevis asi 2 km od městečka Fort William. Začátek je v nadmořské výšce asi 20 m. Dá se na ni docela pohodlně napojit i od kempu, který se rozkládá o něco blíž k hoře.  

Kdo se nechce vracet stejnou cestou, může zkusit sestupovou trasu po opačné straně. Vede však přes značně strmé suťovisko do sedla s kamennou mohylou, přes úzký a dlouhý skalnatý hřeben mezi Ben Nevisem a horami Carn Mor Dearg (1220 m) a Carn Dearg Meadhonach (1179 m).

Pravda, je to mnohem víc zábavy než po Pony Tracku, mnohem náročnější, byť jde o sestup, ale zkratka to rozhodně není, dojdete zpět až ve večerních hodinách. Co po cestě rozhodně nečekejte, jsou záchody, porost, občerstvení a odpadkové koše.

5. Co na výstup budete potřebovat?

Při výstupu nezapomeňte na pořádné vybaveníPři výstupu nezapomeňte na pořádné vybavení

Především štěstí na počasí a dobrou obuv, protože se budete pohybovat téměř neustále po kamenech, valounech, skalkách, suti... A možná si pro jistotu vezměte i obinadlo. Určitě nezapomeňte na pití, jídlo a zásoby energie.

I přesto, že vás výstup bude velice lákat, rozhodně nechoďte ve špatném počasí a rozhodně ne sami. Sníh se nahoře vyskytuje celoročně, a pokud vrchol zahalí mlha, neuvidíte doslova ani na krok.

Helena Svatoňová

Helena SvatoňováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Skotsko

Skotská historie naživo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Skotska

Zájezdy do Skotska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. července


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vystup-na-ben-nevis/Doporučujeme z Skotska

Nejnovější z SkotskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024