10 důvodů, proč navštívit Bosnu a Hercegovinu: střet tří kultur, Švejkovo Sarajevo a nádherné vodopády

Daniela Lukovicsová Daniela Lukovicsová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 14. 10. 2020 • Přečteno 9974x

Na první pohled není tak zajímavá jako jiné, ve světě proslulejší, evropské destinace. Kdo ale Bosnu a Hercegovinu navštívil, ví, že existuje nejméně 10 důvodů, proč si tam zajet.

Vyberte si z našich zájezdů do Bosny a HercegovinyZobrazit zájezdy

Bosna a Hercegovina je rozmanitá země, která nabízí nespočetné množství kulturních a přírodních památek. Že toho o ní zas tak moc nevíte? To opravdu nevadí, pohodlně se usaďte a objevte jedinečnost Bosny a Hercegoviny s námi.

1. Orient na dosah ruky

Země je kombinací evropského a orientálního způsobu životaZemě je kombinací evropského a orientálního způsobu života

Země je domovem tří konstitutivních národů: Bosňanů, Srbů a Chorvatů. Kombinace všech těchto kultur a jimi spojeného náboženství nabízí poznání něčeho v Evropě jedinečného.

Není mnoho míst, kde vedle sebe najdete kostel, mešitu a pravoslavný klášter. Bosna a Hercegovina je jednoduše kombinací evropského a orientálního způsobu života, která vás bude fascinovat. 

2. Sarajevo

Staré město SarajevaStaré město Sarajeva

Hlavní město Bosny a Hercegoviny je úzce spjaté s českými kořeny. Naši přední architekti stáli za vybudováním radnice. Díky československé spolupráci byla také postavena lanovka na horu Trebevič.

Sarajevo nabízí spojení kulturního dědictví s moderní architekturou města. Mnoho historie také ukrývá Muzeum tunelu, který byl v době války jediným spojením mezi obleženým městem a okolním světem. V českém povědomí je Sarajevo hlavně spojené se Švejkem a slavnou větou: „Tak nám zabili Ferdinanda“.

Čtení: Zájezdy do Bosny a Hercegoviny - srovnání a doporučení

3. Mostar

Slavný most, ze kterého se skáčeSlavný most, ze kterého se skáče

Středověký ráz města vás na chvíli vyvede z moderního světa. Cestičky jsou dlážděné a mosty přes řeku mají svoji vlastní historii. U Starého mostu se každoročně pořádají skoky do vody.

Tato tradice je stará skoro půl tisíciletí. Skáče se z mostu, který je vysoký 21 m a celý skok trvá 3 vteřiny. Všichni skokani po vykouknutí zpod hladiny jsou odměněni hlasitým potleskem obrovského publika. 

4. Nádherná příroda

Vodopád JajceVodopád Jajce

Milovníci venkovních aktivit si určitě přijdou na své. Můžete se procházet po horách, slézat skály, objevovat národní parky, sjíždět řeku na raftu či koupat se u vodopádů. Mezi nejkrásnější zpřístupněné vodopády patří Una, Kravica a také Jajce, které nabízejí úžasné osvěžení v letních měsících.

Cesta vlakem z Mostaru do Sarajeva vám nabídne jednu z nejkrásnějších železničních cest světa, která vede kolem řek a pohoří. Pojedete po 65 mostech a projedete 99 tunelů.

5. Bosenská kuchyně

Ochutnejte místní specialityOchutnejte místní speciality

Bosenská kuchyně je inspirována různými národnostmi, je velice různorodá. Nejvíce se v kuchyni používají suroviny jako zelenina, kvalitní maso a mnoho koření.

Mezi nejoblíbenější jídla patří: burek (pečivo či koláč z filo těsta, které je plněné různými náplněmi), čevapi (v ČR známe jako čevapčiči) nebo dezert baklava.

6. Pití kávy

Vychutnejte si kávuVychutnejte si kávu

Pití kávy v Bosně je v podstatě rituál. Pije se zde turecká káva, která je připravována v malé kovové konvičce a podává se s malým kulatým šálkem.

Kostky cukru se tradičně namáčí do kávy a jedí se, ale také se mohou nechat rozpustit. Ke kávě se vždy podává sklenice vody a něco sladkého na zub, třeba „turecké potěšení“ – lokum

7. Hrady a pevnosti

Hrad OstrožacHrad Ostrožac

Země nabízí velké množství zajímavých hradů a pevností. Hrad Ostrožac se tyčí nad řekou Unou. Kulisa samotného hradu vypadá docela strašidelně, jako z filmových ateliérů.

Nedávno zrenovovaný hrad Ključ byl poslední pevností bosenských královských pevností. Hlavní město Sarajevo pak nabízí Žlutou pevnost, která se tyčí nad muslimským hřbitovem.

8. „Největší pyramida světa“ ve Visoku

PyramidaPyramida

Pyramida Slunce a Pyramida Měsíce ve Visoku jsou něčím, co v Evropě nemá obdoby a nápadně se podobají tradičním pyramidám v Egyptě. Jejich základem je materiál, který byl zcela jistě vytvořen člověkem. Dnes ovšem splývají s krajinou, protože jsou hustě zarostlé vegetací.

Někteří nadšenci tvrdí, že tyto pyramidy zde byly již před více než 10 000 lety. Dobrovolníci pilně pracují na odhalování tunelů, které se ukrývají pod povrchem země. Na pyramidy se dostanete pěšky, cestou narazíte na různé sondy, které vypovídají o něčem neobvyklém.

9. Výprava za vinařstvím

Místní vinohradyMístní vinohrady

Díky své geografické poloze je vinařské odvětví v Bosně velice populární. Sluneční paprsky tu praží do vinic, a toho využili především vinice v okolí Trebinje a Mostaru.

Známá je také hnědá tabule okolo cest s nápisem Vinska cesta, která vás zavede k sérii vinařství po okolí.

10. Olympijský park

Pozůstatek bobové dráhyPozůstatek bobové dráhy

Roku 1984 se konaly Zimní olympijské hry v Sarajevu. Bohužel stavby se po konání her nijak neudržovaly a momentálně jsou v žalostném stavu. V areálu parku se nachází olympijský hotel, který byl zničen během války. Stále dochované jsou skokanské můstky, odkud jsme si odvezli olympijský bronz.

Na hoře Trebevič se nachází torzo bobové dráhy, které postupně chátrá. Poloha bobové dráhy byla využita k ostřelování Sarajeva srbskými vojsky během války. Ačkoli olympijský park není udržovaný, asi není mnoho míst, kde je možnost se po takovémto parku projít.

Daniela Lukovicsová

Daniela LukovicsováSpecialista Radynacestu.cz

Tyto zájezdy pro Vás připravuji

To nejlepší z Říma + FLORENCIE
5. – 9. 9. 2024
To nejlepší z Florencie + SIENA
19. – 23. 9. 2024

Další zájezdy

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina naživo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bosny a Hercegoviny

Zájezdy do Bosny a Hercegoviny

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-bosnu-a-hercegovinu/Doporučujeme z Bosna a Hercegovina

Nejnovější z Bosna a HercegovinaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024