Vodopády Kravica: balkánské „mini Niagáry“ vás ohromí svou ladností i silou

Veronika Kalibánová Veronika Kalibánová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 5. 2024 • Přečteno 586x

Vypravte se s námi ke slavným vodopádům Bosny a Hercegoviny a prohlédněte si je bez příkras na autentických fotkách. Troufnete si vyplout až k nim?

Vyberte si z našich zájezdů do Bosny a HercegovinyZobrazit zájezdy

Vodopády Kravica najdete v jihozápadní části Bosny a Hercegoviny, nedaleko poutního místa Medžugorje a jen 5 km od chorvatských hranic. Kaskády na řece Trebižat vytvářejí asi 120 metrů široký oblouk, pod nímž se rozprostírá průzračně modré jezírko, ve kterém se, na rozdíl od mnoha jiných vodopádů, můžete beztrestně vykoupat. Voda se na vrcholu vodopádu dělí do několika (odhadem možná 20) ramen a padá z výšky až 28 metrů. Celá scenérie tak připomíná kulisy dobrodružného filmu.

Oáza uprostřed vyprahlé Hercegoviny

Tufovou skálu pokrývá spousta živé zeleněTufovou skálu pokrývá spousta živé zeleně

Tufová skála je po celé své délce a šířce porostlá řasami, mechy, lišejníky a trávou. Podél vodopádu raší topoly, fíkovníky a další dřeviny, které vytvářejí husté a živě zelené lesy. V jinak vyprahlém regionu tak celá oblast působí doslova jako oáza.

Kravica v bosenštině opravdu znamená „malá kráva“, „kravička“. Kde ale vodopády k takovému jménu přišly? Podle jedné z teorií se z nich před mnoha lety zřítila kráva, kterou k překvapení všech našli na dně jezera živou. Jiní název vnímají mnohem poetičtěji a vysvětlují ho tím, že všechny ty roztroušené prameny připomínají mléko stékající z kravského vemene.

Vodopády jsou součástí přírodního parku Kravica, který je protkaný několika dobře značenými turistickými stezkami. Prozkoumáte je?

Plavky s sebou!

Přímo k vodopádům se dostanete i na loďcePřímo k vodopádům se dostanete i na loďce

V létě, kdy je průtok vody klidnější, si můžete pod vodopády i zaplavat. Voda je vcelku ledová, v horkých dnech ale přijde víc než vhod. Jezero je z větší části mělké a bezpečné pro velké i malé plavce.

Pokud vás koupání neláká, můžete si pronajmout kajak nebo jen tak lenošit na štěrkové pláži či ve stínu stromů. V areálu jsou k dispozici sprchy i převlékárny. Jsou tady i bistra, která nabízí lokální pivo, bosenskou kávu, grilované maso, čevapi a další balkánské speciality.

Čtení: Zájezdy do Bosny a Hercegoviny - srovnání a doporučení

Kudy sem a za kolik?

Vodopády shora – už cestou od parkoviště nebudete vědět, kam koukat dříveVodopády shora – už cestou od parkoviště nebudete vědět, kam koukat dříve

K vodopádům bohužel nejezdí žádná pravidelná veřejná doprava. Musíte přijet vlastním či pronajatým autem nebo využít jeden z mnoha autobusových zájezdů. Pokud vyrazíte z Mostaru, cesta vám zabere zhruba hodinu. Můžete si také udělat celodenní výlet ze Splitu nebo Dubrovníku.

Vstup k vodopádům je zpoplatněn a v roce 2024 činí 20 konvertibilních marek, což je zhruba 250 Kč. Vstupenka platí po celý den a můžete ji využít také k návštěvě menšího vodopádu Koćuša, prohlídce františkánského muzea v nedaleké vesničce Humac či dalších atrakcí v blízkém okolí.

Nejlepší období pro návštěvu vodopádů je od pozdního jara do začátku podzimu. V hlavní letní sezóně, kdy si můžete naplno užívat vodní radovánky, je samozřejmě nutné počítat s největším náporem turistů. Nezapomeňte, že míříte do země mimo EU, i tak vám ale postačí pro cestu sem jen občanský průkaz. 

Občanský průkaz lze totiž použít jako cestovní doklad k cestám do některých států, které nepatří do Evropské unie nebo do Schengenského prostoru. A právě Bosna a Hercegovina spolu s Albánií, Černou Horou nebo třeba Gruzií, patří mezi tyto výjimky. 

Veronika Kalibánová

Veronika KalibánováExpert Radynacestu.cz

Na světě je krás! Nebojte se je prozkoumat zblízka.

Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina naživo

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Bosny a Hercegoviny

Zájezdy do Bosny a Hercegoviny

Nejbližší volný zájezd odlétá již 9. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vodopady-kravica/Doporučujeme z Bosna a Hercegovina

Nejnovější z Bosna a HercegovinaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024