10 důvodů, proč navštívit Finsko: bezpečí, design a neuvěřitelná kuráž v zemi polární záře

Eva Staňková Eva Staňková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 1. 2. 2023 • Přečteno 3534x

Vydat se do Finska v zimě je dobrý nápad už kvůli polární záři. Léto vám zase dopřeje prozkoumat všechna (designová) díla.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do FinskaZobrazit zájezdy

Že je Finsko zemí „tisíců jezer“, je asi známá věc, že je to země spousty ostrovů, už třeba někdo vědět nemusí. Ale co dalšího stojí za vidění v téhle severské zemi? Ano, není to skandinávská země – Finové se proti tomu vždy velmi důrazně ohradí! Proč bychom tedy měli vyrazit na výlet do země dlouhých zimních nocí, a stejně dlouhých letních dní?

1. Polární záře a půlnoční slunce

Polární záře nad LaponskemPolární záře nad Laponskem

Finsko je jedním z nejlepších míst na světě, kde můžete sledovat polární záři. Tuto neuvěřitelnou hru žluté, zelené, růžové a fialové barvy můžete v Laponsku vidět od září do března. Bývá viditelná až 200 dní v roce, takže v zimě každý den.

Od května do srpna potom nastává období polárních dnů, kdy slunce je na obloze celých 24 hodin, a to přináší jev, kterému se říká půlnoční slunce. To rozhodně stojí za to vidět!

2. Santa Klaus a jeho sobi

Sobí spřežení pro SantuSobí spřežení pro Santu

Když už budete v Laponsku, tak určitě nesmíte minout město Rovaniemi, kousek od severního polárního kruhu, protože 8 kilometrů od městského centra žije jedna významná osoba. I když Santa původně pochází z Korvatunturi, tak se svými soby dneska bydlí právě v Rovaniemi ve vesnici Santa Claus Village!

Můžete navštívit farmu sobů, svézt se se sobím spřežením, ale taky tady můžete přespat a užít si neuvěřitelnou vánoční atmosféru. A věděli jste, že v Laponsku žije více sobů než lidí?

Čtení: Zájezdy do Finska - srovnání a doporučení

3. Nejšťastnější lidé na světě

Finové tráví hodně času v příroděFinové tráví hodně času v přírodě

Finové patří spolu s dalšími severskými národy k nejšťastnějším lidem na světě. Finsko je bezpečná země, násilné trestné činy jsou neobvyklé a říká se, že je větší pravděpodobnost, že uklouznete na ledě, než že vám někdo ublíží.

Finové tráví hodně času v přírodě, málo cestují, protože když přijde do Finska hezké letní počasí, je jim líto opouštět krásy, které jsou u nich k vidění.

Jako národ se cítí ve své zemi bezpečně a jsou velmi liberální. Navenek možná působí uzavřeně, ale k turistům jsou vstřícní a ochotní. A vypijí nejvíce kávy na osobu na světě za rok – 12 kg!

4. Architektura a design

Helsinská knihovnaHelsinská knihovna

Ve finské architektuře najdete staré dřevěné stavby z dob švédské nadvlády, ale také moderní stavby všech možných stylů, od národního stylu přes funkcionalismus a další. Architektura je jednoduchá, inspirovaná přírodou.

Že je Finsko designovou velmocí, se ukazuje třeba v Helsinkách, o kterých se říká, že jsou sice mladším sourozencem ostatních severských hlavních měst, ale jsou právě tím sourozencem, který chodil do umělecké školy a pracuje ve studiu moderního designu. Pro představu se můžete podívat na helsinskou knihovnu Oodi, muzeum současného umění Kiasma nebo třeba umělecké muzeum Amos Rex.

5. Sauna a zase sauna

Saunování tady má velkou tradiciSaunování tady má velkou tradici

Sauna je středobodem finské kultury. První zmínky o saunách jsou už z 12. století. Sauna vyčistí vaše tělo, duši, uzdraví všechny nemoci, udělá život jednodušším a snazším.

V saunách se uzavírají obchodní smlouvy, pozvání do rodinné sauny je pocta.

Ve Finsku najdete více než 3 miliony saun, tzn. že na každého druhého člověka připadá víc než jedna sauna. Ne nadarmo se říká, že dům bez sauny není domovem.

6. Dáte si medvědí steak?

Bramborové pirožkyBramborové pirožky

Ve finské kuchyni se prolínají tradiční švédská jídla spolu s ruskými. Je to proto, že Finsko bylo větší část své existence v područí jednoho nebo druhého státu. Kuchyni samozřejmě dominují ryby, maso, zvěřina, kořenová zelenina, brambory.

Co rozhodně musíte ochutnat, jsou karelské pirohy (karjalanpiirakka) nebo skořicový šnek (korvapuusti), případně kardamomová bulka (pulla). Pokud jste dostatečně odvážní, rozhodně nesmíte vynechat medvědí steak nebo aspoň medvědí maso v nějaké úpravě (je poměrně drahé, každoročně se uloví jen „pár“ kusů) a potom také sobí nebo losí maso.

Všechno toto a třeba také tradiční husté a hutné polévky, které klidně poslouží jako hlavní chod, si můžete dát v helsinské tržnici Vanha Kauppahalli.

7. Pro metalisty ráj

Lordi Square v zimním RovaniemiLordi Square v zimním Rovaniemi

Severské země jsou proslulé dlouhými nocemi, častými depresemi, ponurostí a temnotou, když budeme tedy trošku přehánět. A k tomu samozřejmě perfektně sedí heavy metal. Finsko je zemí s největším počtem těchto kapel na hlavu. Tou nejznámější jsou Lordi, kteří jsou jedinou metalovou kapelou, které se podařilo vyhrát Eurovizi. Z těch dalších zmiňme aspoň Nightwish.

Doporučujeme zajít si do některého muzea současného umění a pustit si k tomu do sluchátek nějakou pořádnou metalovou vypalovačku. Nádherně se v tom snoubí finský sklon k depresím, pojetí moderního designu a hudba, kterou na severu prostě milují!

8. Helsinky

Katedrála nad městemKatedrála nad městem

Co na svých cestách rozhodně nesmíte minout, je hlavní město. Helsinky byly založeny v 16. století švédským králem Gustavem Vasou, v 18. století byly zničeny ve snaze zabránit ruské okupaci. Hlavním městem jsou od roku 1812. Dnes v Helsinkách žije téměř čtvrtina obyvatel Finska.

Najdete zde na 50 uměleckých galerií a muzeí, pevnost Suomenlinna, která je součástí památek světového dědictví UNESCO. Neuvěřitelná plejáda chrámů a kostelů různé architektury zahrnuje např. evangelickou katedrálu Tuomiokirkko, pravoslavnou katedrálu, chrám Zesnutí Bohorodičky (Uspenskin katedraali) nebo Kostel ticha (Kampin kappeli) a také Skalní chrám (Temppeliaukion kirkko). Pastva pro oči!

9. „Sisu“

Finové mají pevnou vůli i odvahuFinové mají pevnou vůli i odvahu

Pravděpodobně neexistuje slovo, které by finského ducha lépe vystihovalo než právě „sisu“. Toto slovo nemá překlad, ale dá se nejlépe popsat jako „neuvěřitelná kuráž a odhodlání tváří v tvář nepřízni osudu“.

Kuráž totiž Finům rozhodně nechybí! Bojují až do úplného konce a této vlastnosti si velmi cení. Což mimochodem prokázali v historii ve věčných bojích proti Švédům a Rusům.

10. Kalsarikännit a Satu Peka aneb dvě zajímavosti na závěr

Zátopek byl miláčkem publikaZátopek byl miláčkem publika

Věděli jste, že ve finštině existuje 35 způsobů, jak říct, že jste opilí? Kalsarikännit se používá, když jste opilí doma ve spodním prádle.

A víte, kdo byl Satu Peka neboli pohádkový Péťa? Byl to náš Emil Zátopek, kterému tak začali říkat v roce 1950, když v Turku překonal světový rekord na 10 tisíc metrů. Na olympiádě v Helsinkách v roce 1952 byl miláčkem domácího publika, a je mu dokonce věnována sekce ve Finském muzeu sportu v Helsinkách.

Eva Staňková

Eva StaňkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Těmito místy Vás provedu osobně

Vyberte si z mých 12 zájezdů

Finsko

Hvězdná země severu

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Finska

Zájezdy do Finska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. září


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-finsko/Doporučujeme z Finska

Nejnovější z FinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024