Vojenská pevnost Suomenlinna: klid a mír v srdci přírody

Veronika Drbohlavová Veronika Drbohlavová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 19. 5. 2021 • Přečteno 4849x

Pevnost Suomenlinna je dokonalou přehlídkou finské historie. Vezme vás do několika významných období země a povypráví její příběh.

Vyberte si z našich 6 zájezdů do FinskaZobrazit zájezdy

Pevnost čítající celkem osm ostrovů, z nichž 5 je propojeno mosty, o celkové rozloze menší než 1 km² je dnes považována za předměstí Helsinek a zdaleka není jen turistickým cílem. Trvale tady žije něco málo přes 800 obyvatel, probíhá tu čilé kulturní dění a Helsinčané sem rádi jezdí na pikniky. V roce 1991 byla pevnost dokonce zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Pojďme si o ní říct víc...

Kde se pevnost vzala?

Vítá vás ostrovní pevnost SuomenlinnaVítá vás ostrovní pevnost Suomenlinna

V roce 1703 dobyl Petr Veliký švédskou pevnost Nienšance při ústí řeky Něvy do Finského zálivu a začal zde budovat své nové sídelní město. Poté, co byl Petrohrad ustanoven novým hlavním městem ruského impéria, začal růst ruský vliv v celé oblasti Baltského moře. Reakcí na to bylo vybudování předsunuté pevnosti, která měla v případě napadení odrazit útok na Helsinky. Stavba započala v roce 1748.

Čí je vlastně ten hrad?

Pevnost Suomenlinna se skládá z 5 ostrovů propojených mostyPevnost Suomenlinna se skládá z 5 ostrovů propojených mosty

Původní název pevnosti je Sveaborg, tedy Švédský hrad. Název Suomenlinna pochází z finštiny a znamená Finský hrad. Zdá se to poněkud zamotané, ale odpověď je jednoduchá. V době, kdy byla pevnost budována, náleželo Finsko ještě pod Švédské království. Dnešní název tedy pevnost dostala až po získání nezávislosti v roce 1918. Mezitím se ale ještě stihla jmenovat Viapori, a to v době ruské nadvlády.

Čtení: Zájezdy do Finska - srovnání a doporučení

Co stojí za vidění?

Na jihu ostrova Susisaari se dochovalo hned několik dělNa jihu ostrova Susisaari se dochovalo hned několik děl

Většina zajímavostí, které na Suomenlinně najdete, se nachází na dvou hlavních ostrovech. Ty se jmenují Iso Mustasaari a Susisaari a jsou propojené mostem. 

Cestou z přístaviště jistě neminete zdejší kostel. Postavili ho Rusové a honosí se jedním světovým nej. Je to totiž jediná církevní stavba na světě, která slouží zároveň jako maják.

Prohlídku pevnosti je nejlepší začít v návštěvnickém centru, kde je kromě obchodu se suvenýry umístěno i muzeum Suomenlinny, které seznamuje návštěvníky s historií pevnosti.

Na ostrově je ještě několik dalších muzeí. Jedním z nich je ponorka Vesikko, která je díky svému statusu muzea jednou z mála, které ve Finsku najdete. Od roku 1947 totiž Finsko ponorky vlastnit nesmí.

Muzeum Vesikko je jedna z mála ponorek, které ve Finsku najdeteMuzeum Vesikko je jedna z mála ponorek, které ve Finsku najdete

Na jihu ostrova Susisaari se dochovaly staré bunkry, polorozpadlé hradby, četná děla a tunely. Půlden tedy uteče jako voda, ať už se budete kochat zdejší přírodou, nebo zažijete trochu dobrodružství průzkumem pozůstatků původní pevnosti.

Veronika Drbohlavová

Veronika DrbohlavováExpert Radynacestu.cz

Nejraději objevuji místa, o kterých se v tištěných průvodcích nedočtete.

Finsko

Hvězdná země severu

Vyberte si jeden z našich 6 zájezdů do Finska

Zájezdy do Finska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. záříURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/vojenska-pevnost-suomenlinna/Doporučujeme z Finska

Nejnovější z FinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024