Finská sauna: fenomenální relax, který právem patří na seznam nehmotného dědictví UNESCO

Anežka Berkyová Anežka Berkyová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 13. 2. 2023 • Přečteno 1625x

Patříte mezi milovníky finské sauny? Chválíme a přidáváme mnoho informací, které jste o tomto životabudiči z Finska možná ještě neslyšeli.

Vyberte si z našich 8 zájezdů do FinskaZobrazit zájezdy

Saunování je populární po celém světě. Cestujeme, testujeme ho a píšeme, že originál je jen jeden. Víte, kde má zdravé relaxování v páře kořeny? Jak dobře vycházet ze sauny i se saunovým elfem si přečtěte v následujících řádcích doplněných přehlednou infografikou. Dopřejte si omlazení v zemi, kde vzniklo. Ve Finsku!

Dva tisíce let stará historie saunování v páře provází Finy. Je definitivně vetkáno do jejich kulturní identity. Jejich tradiční finská sauna byla zapsána na seznam nehmotného dědictví UNESCO.

V původním konceptu šlo o jámy vykopané například do svahu a zakryté, aby horký vzduch neunikal. Právě odtud se vzalo i pojmenování – slovo SAUNA pochází ze starofinštiny a znamená právě jámu.

Jaká pára, taková sauna

Na páře záležíNa páře záleží

V modernějším provedení šlo o dřevěný domek se zásobou kamení a s kamny vytápěnými břízou. Vodou polévané kamení tvořilo páru, čímž se v sauně zvyšovala vlhkost.

Finové jsou přesvědčeni, že každá sauna má vlastní jedinečnou páru… A pochopitelně, čím lepší pára, tím lepší sauna.

Lékárna chudých

Sauna je odpradávna nejvýznamnější částí obydlí FinůSauna je odpradávna nejvýznamnější částí obydlí Finů

Dříve byla ve Finsku sauna považována i za lékárnu chudých, odkud vzešlo finské přísloví: „Pokud alkohol, dehet a sauna nepomohou, nemoc je smrtelná.“

Sauna ve Finsku bývala místem, kde se lidé rodili i umírali. A také tím, co při stavbě domu stálo nejdřív. Dodnes se ve Finsku říkává: „Nejdřív postav saunu, potom dům.“ Ženy v saunách rodily a umírající dostávali poslední pomazání. 

Čtení: Zájezdy do Finska - srovnání a doporučení

Kolik máš saun, tolikrát jsi člověkem

Sauna je ve Finsku natolik zakořeněná, že je běžně úplně všudeSauna je ve Finsku natolik zakořeněná, že je běžně úplně všude

Dnes Finové navštěvují saunu v průměru jedenkrát týdně, a to jako zdravý relax i setkání s přáteli či rodinou. Dokonce mají saunu běžně doma, a to i v panelových domech. Taky na chatách u jezer, kterých je ve Finsku plno. Sauna je samozřejmostí také ve firmách, na letišti i v parlamentu. Říká se, že ve Finsku je saun víc než aut.

Ze sauny se dokonce vysílá místní televizní talk show, které se hosti účastní zahaleni v ručníku.

Na delší cesty si s sebou Finové neváhají přibalit saunové stany… Ve Finsku se také každoročně setkávají příznivci mobilního saunování, tedy ti, kteří si své mnohdy podomácku vyrobené sauny převáží, kam se hnou. A to například v podobě telefonních budek či sudů.

Jako v kostele nebo doma

Maskot saunového skřítka vítá u dveříMaskot saunového skřítka vítá u dveří

Pro Finy je sauna v podstatě svatostánkem, takže pokud jde o etiketu – chovejte se tiše a nevnášejte žádné jídlo. Jinak se můžete znelíbit saunovému elfovi zvanému Saunatonttu, v jeho kouzla tady věří. Je choulostivý na hluk i nepořádek, dokonce i na špatně dovřená dvířka sauny před večerním odchodem posledního návštěvníka.

Malý saunový skřítek všechno vidí! Jsou mu přičítány nehody v podobě spálenin i horších úrazů… Výjimky v etiketě se týkají soukromých saun, kde můžete být naopak jako doma. Pro všechny případy je ideální okouknout, jak se chovají ostatní. 

Životabudič

Ani na cestách se Finové bez sauny neobejdouAni na cestách se Finové bez sauny neobejdou

Že pravidelné saunování prospívá zdraví, je nesporné. Snižuje stres, má blahodárný vliv na spánek i duševní zdraví, podporuje kardiovaskulární systém, zmírňuje chronickou bolest a únavu a posiluje schopnost výkonu a urychluje regeneraci svalů.

Zrovna tak působí proti nervozitě i nechutenství. Je zkrátka univerzálním všelékem – podobně jako cestování!

Není sauna jako sauna

Turecké lázněTurecké lázně

Druhů saun najdeme ve světě mnoho a všechny mají něco do sebe. Nejznámější jsou turecké lázně (tzv. hamámy), v nichž jde o očistný lázeňský rituál.

V japonských onsenech jde zase o smáčení se v léčivém horkém prameni.

Saunování nejpodobnější tomu finskému vyznávají Estonci, Litevci nebo Rusové, protože u nich se vyvíjelo stejně. Sauny se ale liší architektonicky, v návštěvnické etiketě nebo úrovní vlhkosti. 

Jak na věc?

Finská sauna – grafika Radynacestu.czFinská sauna – grafika Radynacestu.cz 

Důkladně osprchovaní a nazí si v sauně najdete své místo. Nejtepleji je vždy v horní části místnosti, takže poloha na horní lavici skýtá vyšší zahřátí, stejně tak posezení v rozích. Řeč je o 80 °C, takže pro začátek bývá snesitelnější místo v nižších polohách.

Podle finského obyčeje přilévá vodu na rozpálené kameny ten, kdo sedí nejblíž kýble. A přirozeně jde o umění, k němuž se musí dozrát. Stejně tak obsluha vody nesmí zapomínat sledovat přání ostatních v sauně, než po kbelíku sáhne. 

Střídavá péče

Z horka do ledového jezera, tak je to optimálníZ horka do ledového jezera, tak je to optimální 

Základem je opakování chladu a horka. Pro ještě větší požitek těla, tedy urychlení procesu pocení, se můžete lehce švihat březovými proutky! Doba saunování je individuální, ve zkratce se dá říct: „Co člověk vydrží,“ přičemž překonávání se vede k riziku.

Zhruba po 5 až 30 minutách v páře extrémně změňte vnější teplotu, např. skokem do studené vody. Poslouží bazén nebo třeba díra v jezerním ledu. Tím se vyplaví endorfiny. Ano, jako všechno, i to chce trénink, například v podobě otužování. Finové mají během sauny několik krátkých přestávek na ledové osvěžení. 

Buďte neodolatelní!

Doplnění živin je důležitéDoplnění živin je důležité 

Na závěr saunování přichází na řadu poslední studená sprcha. Uzavře póry a zvýší průtok krve. Pak přichází na řadu doplnění živin – dejte si jedno jako místní. Po tomhle finálním procesu získáte fazónu omlazení, kterou Finové považují za naprosto neodolatelnou.

Cestujte s námi testovat sauny ve světě a zjistěte, která je ta pravá pro vás. Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Anežka Berkyová

Anežka BerkyováExpert Radynacestu.cz

Cestování je nejkrásnější způsob poznání.

Finsko

Hvězdná země severu

Vyberte si jeden z našich 8 zájezdů do Finska

Zájezdy do Finska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. květnaURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/finska-sauna/Doporučujeme z Finska

Nejnovější z FinskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024