10 důvodů, proč navštívit Tunisko: perly saharské pouště, vůně koření a bohatá historie

Klára Hrobníková Klára Hrobníková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 30. 5. 2021 • Přečteno 7158x

Luxusní resorty a dlouhé písečné pláže... Ale je Tunisko i něco víc? Jistě! Chtějte vidět Medinu, Saharu, proslulé Kartágo nebo romantické Sidi Bou Said.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do TuniskaZobrazit zájezdy

Dovolená v Tunisku je pro mnohé každoroční záležitostí. Krátký let a dostupné ceny lákají širokou klientelu. Severoafrická země ale nabízí svým návštěvníkům mnohem víc než jen hotelový resort se soukromou pláží… Vybrali jsme 10 důvodů, čím Tunisko přesvědčí i vás. 

Objevujte kouzlo písečných dun a hvězdné oblohy na největší poušti světa, nechte se očarovat fata morganou, navštivte dochované pozůstatky římského Kartága nebo čtvrté největší město islámu. Poznejte něco nového, propadněte atmosféře arabského světa! Dvě hodinky letu a tohle všechno můžete mít. 

1. Největší poušť světa Sahara

Dobrodružství zažijete díky jízdě v džípechDobrodružství zažijete díky jízdě v džípech

Pokud se vydáte do Tuniska, určitě nevynechejte návštěvu saharské pouště. Je to nezapomenutelný zážitek, který se vám vryje do paměti na celý život. Rozpálený písek, písečné duny, kam jen dohlédnete, a velbloudí karavany s beduíny.

Nečeká vás jenom panorama jako z pohádky o Aladinovi, ale zažijete i skutečné dobrodružství. Budete sjíždět písečné duny v džípech řízených zkušenými řidiči! Takže připoutat a těšte se na pořádný adrenalin. Kdo má odvahu, může si zadovádět v písečných dunách i na čtyřkolkách.

2. Solné jezero Chott el Jerid a fata morgana

Solné jezero Chott el JeridSolné jezero Chott el Jerid

Už jste někdy viděli fata morganu? Ne? Pak vyrazte k solnému jezeru Chott el Jerid. To skrývá mnohá tajemství. Je to nejrozlehlejší jezero svého druhu na Sahaře, ale kvůli vysokým teplotám a zanedbatelným dešťům se během letních měsíců vypařuje.

Během vypařování vody pod silnou vrstvou soli dochází k tvorbě krystalů, které se nazývají pouštní růže. Díky teplotní inverzi pak dochází k zrcadlení vzdáleného objektu – optickému jevu zvanému fata morgana.

Čtení: Zájezdy do Tuniska - srovnání a doporučení

3. Medina – tržiště za vysokými hradbami

Užijte si nákupy v mediněUžijte si nákupy v medině

Objevte kouzlo pravé arabské kultury. V čem spočívá? Rozhodně ve smlouvání na tuniském tržišti, tzv. medině. I když neumíte jazyk, nedomluvíte se arabsky ani francouzsky, není to překážkou pro nákupy v medině. Nakoupí zde každý.

Projděte si kamenné uličky, skrytá zákoutí vysokých hradeb a nasajte vůně všelijakého koření. Dovezte si domů pálivou harisu, bez které se už v budoucnu neobejdete. Nechte se okouzlit barevnou keramikou nebo typickými skleněnými lampami. Na své si přijdou dokonce i milovníci kabelek.

4. Nekonečné písečné pláže

Relaxujte na krásných písečných plážíchRelaxujte na krásných písečných plážích

Relaxujte na nekonečných písečných plážích Tuniska, které se táhnou po celém pobřeží Středozemního moře. Ideální jsou i k romantickým procházkám při západu slunce. Jednotlivé pláže hotelových resortů nejsou ničím ohraničeny, takže bez problémů projdete pomalu z letoviska do letoviska.

Pozvolný vstup do moře ocení zejména děti, ale také lidé, kteří neradi strastiplnou cestu po kamenech a kamíncích do moře. Boty do vody určitě potřebovat nebudete.

5. Netypické městečko Sidi Bou Said

Sidi Bou SaidSidi Bou Said

Myslíte si, že Tunisko jsou jen pusté pláně a olivovníkové háje? V tom případě zavítejte na sever země do malebného městečka Sidi Bou Said. Kdyby vám někdo zavázal oči a přivezl vás na místo, s jistotou byste tvrdili, že jste se ocitli na řeckém Santorini.

Ano, modro-bílé městečko se svou architekturou opravdu liší od ostatních míst v Tunisku. Kouzelné bílé domečky s modrými okenicemi a vchodovými dveřmi se proslavily i na stříbrném plátně. V minulém století se tady totiž natáčel známý snímek Angelika a sultán.

6. Tradiční „šíša“ a mátový čaj

Tradiční mátový čaj s piniovými oříškyTradiční mátový čaj s piniovými oříšky

Jako v každé arabské zemi, tak i v Tunisku holdují místní obyvatelé tabáku. Velmi typický je pohled na pánské kavárny, ve kterých celé dny vysedávají Tunisané, kouří vodní dýmky a usrkávají silnou kávu nebo mátový čaj.

Existují však i kouzelné maurské kavárničky, kde vám připraví výbornou „šíšu“ a ochutnáte mátový čaj s mandlemi nebo piniovými semínky. To vše bývá servírováno v typických stříbrných konvičkách a k čaji dostanete i sladkou cukrovinku.

7. Nejzachovalejší římské koloseum

Koloseum ve městě El JemKoloseum ve městě El Jem

Každý zná Koloseum v Římě, ale věděli jste, že se jedno nachází i na africkém kontinentu? Dnešní město El Jem bylo založeno na troskách římského města Thysdrus, které se ve své době stalo významným centrem produkce a exportu olivového oleje. Dnes je známé díky dochovanému amfiteátru.

Koloseum v El Jemu tvoří samotný střed města a jedná se o třetí největší koloseum vůbec. Dokonce zde byly natočeny některé scény z oscarového filmu Gladiátor. Můžete se podívat i do sklepních prostor nebo jen obdivovat velikost a krásu hlediště. Od roku 1979 je koloseum zapsáno na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a od roku 1985 se v něm pořádá mezinárodní symfonický festival.

8. Slavné Kartágo

KartágoKartágo

Patříte-li mezi milovníky starověké historie, nenechte si ujít návštěvu zřícenin slavného Kartága. Římský senátor Marcus Porcius Cato vyřkl svou proslulou větu, která se Kartágu stala osudnou: „Ostatně soudím, že Kartágo musí být zničeno“. A tak se taky roku 146 př. n. l. stalo. Kartágo bylo kompletně vypáleno a zcela zničeno. 

S městem se pojí velmi poutavá legenda o královně Dídó, která město na pobřeží severní Afriky založila pomocí lsti. Dnes jsou zříceniny Kartága jen vzpomínkou na kdysi pyšné punské Kartágo.

9. Výrazná kuchyně a exotické koření

Tradičním pokrmem je kuskus, ať už s masem, či zeleninouTradičním pokrmem je kuskus, ať už s masem, či zeleninou

Tuniská kuchyně navazuje na typická jídla arabského světa. Vyniká svou chuťovou výrazností, a to především díky výbornému koření, které se hojně při vaření používá. Nejvýraznější je oblíbená pikantní harisa, která existuje také ve formě pasty a konzumuje se klidně jenom s pečivem a olivovým olejem. Často používané koření je také římský kmín, česnek, bobkový list, šafrán, řapíkatý celer, hořčice, paprika, koriandr nebo máta.

Za národní jídlo je považovaný samozřejmě kuskus, taková krupice z pšenice. V tuniských domácnostech se připravuje na stovky způsobů, a jakmile jednou ochutnáte správně po domácku připravený tuniský kuskus, polotovar z obchodu, jaký se prodává u nás, si už nekoupíte. Ochutnat ale můžete i jiné speciality, jako je plněná placka brik, ostré párečky merguez nebo směs zeleniny s vejcem, tzv. shakshuka. 

10. Kairouan – svaté město Islámu

Velká mešitaVelká mešita

Pobřeží Středozemního moře je plné hotelových komplexů, a stalo se tak rájem dovolenkářů. Pokud ale chcete zažít pravé Tunisko, zajeďte si stranou od pobřeží. Uprostřed stepní krajiny se nachází starobylé město Kairouan, které bylo prvním hlavním městem Maghrebu.

Právem je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a svým návštěvníkům nabízí mnoho nádherných památek. Navštivte medinu, úctyhodnou Velkou mešitu, úchvatné mauzoleum Sidi Sahbi zdobené keramikou… A samozřejmě nezapomeňte nahlédnout do mnoha dílniček, kde se vyrábějí nejslavnější vázané koberce v Tunisku.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Tunisko

Zažijte slunečné Tunisko

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Tuniska

Zájezdy do Tuniska

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. června


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-tunisko/Doporučujeme

Nejnovější z TuniskoZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024