7 důvodů, proč indonéská Jáva patří na vrchol vašeho cestovatelského seznamu

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 26. 4. 2024 • Přečteno 575x

Stále aktivní sopky, nikam nespěchající obyvatelé a kouzlo zdejší kuchyně vám nabídnou dokonalou pozvánku, proč se na tajemný ostrov v Indonésii vydat.

Vyberte si z našich zájezdů do IndonésieZobrazit zájezdy

Jáva je ústředním, největším a nejobydlenějším ostrovem Indonésie. Poskytuje tak velice atraktivní směs kulturního dědictví, gastronomie, adrenalinového dobrodružství a tradic. Zkrátka vše, co si cestovatel na svých toulkách světem může přát. Přinášíme vám sedm důvodů, proč by měla být Jáva na vrcholu vašeho seznamu cestovatelských destinací.

1. Ponořme se do kulturního dědictví 

Úchvatný chrám BorobudurÚchvatný chrám Borobudur

Ostrov Jáva je duchovním srdcem muslimské Indonésie. Nebyla ale muslimská vždy, a tak zde najdeme nespočet hinduistických a buddhistických chrámů. Zažijete tak na ostrově úžasné příklady sakrální architektury. Cestovatelským cílem číslo jedna je určitě Borobudur, největší buddhistický chrámový komplex na světě, postavený v 9. století. Pro krásné sochy a reliéfy byl areál zapsán na seznam UNESCO.

Dalším neuvěřitelným místem ostrova je hinduistický chrámový areál Prambanan. Komplex z 9. století se skládá ze třinácti velkých chrámů. Ukázkou dalšího architektonického slohu je Královský komplex Kraton ve městě Yogyakarta, který je v současnosti sídlem sultána. Palác nám představuje příklad typického javánského umění a architektury.

2. Přírodní krása sopek a národních parků

Krátery stále činných sopekKrátery stále činných sopek

Na ostrově Jáva se nacházejí aktivní sopky a národní parky. Mísí se zde tedy jedinečná geologická scenérie s divokou přírodou plnou exotických rostlin a zvířat. Turistickou atrakcí číslo jedna je rozhodně stále aktivní sopka Mount Bromo, která je součástí národního parku Bromo Tengger Semeru. Nejaktivnější sopkou Indonésie je pak pravděpodobně Mount Merapi nedaleko města Yogyakarta. Naposledy o sobě dala vědět v roce 2018.

Na ostrově je jedenáct národních parků. Mezi nejznámější národní parky patří například národní park Bromo Tengger Semeru nebo Gunung Halimun Salak. Systém národních parků i zde chrání jedinečnou biodiverzitu a ekosystémy ostrova.

3. Kouzlo javánské kuchyně

Oblíbený pokrm nasi gorengOblíbený pokrm nasi goreng

Indonéská kuchyně je plná pro nás exotických chutí. Je bohatá a rozmanitá. Indonéskou specialitou je pokrm nesoucí název nasi goreng, což znamená „restovaná rýže“, na kterou se položí smažené vejce, přidá se zelenina a nějaký druh masa nebo krevety. Ochucené je vše sladkokyselou omáčkou. Uvidíte-li v jídelníčku mie goreng, je to to samé, jen místo rýže dostanete nudle.

Další typickou specialitou je tzv. sate, grilované maso na špejli podávané s arašídovou omáčkou. Vegetariánské gado-gado, směs zeleninového salátu, fazolí, špenátu, bambusových klíčků a opět s arašídovou omáčkou potěší i ty, kteří preferují masové pokrmy. Máte-li rádi polévky, jistě vás osloví soto, tradiční indonéská vývarová polévka s masem a zeleninou.

Pokrm vyrobený z fermentovaných sójových bobů, tempeh, který je známý i u nás, je velice oblíbený i v Indonésii.

Indonésie je známá i pěstováním kávy, zde nazývanou Kopi Jawa. Ochutnejte i místní ovocné džusy.

4. Přátelští a pohostinní obyvatelé 

To nejkouzelnější na Jávě jsou její obyvateléTo nejkouzelnější na Jávě jsou její obyvatelé

Při cestování často zvažujeme i to, jací jsou místní obyvatelé. Indonésie je nejlidnatější muslimskou zemí. Javánci jsou známí pro svou přátelskou a usměvavou tvář. Pohostinnost mají zakořeněnou ve svých tradicích, a tím i kultuře. Pravděpodobně se setkáte na svých cestách s jejich pozváním na čaj, nebo dokonce na jídlo.

Místní hodně cestují, a tak buďte připraveni i na pokus o rozhovor s vámi. Připravte se na cestovatelské zážitky, ve kterých budou hrát jednu z hlavních rolí i místní lidé.

5. Adrenalinový ráj v horách i v oceánu

Při treku místní přírodou nezapomeňte foťákPři treku místní přírodou nezapomeňte foťák

Ostrov Jáva není jen o historii, kultuře a náboženství. Je to moderní část Indonésie, kde si užijete i adrenalinové dobrodružství. Užít si můžete trek na východ slunce na aktivní sopku Mount Bromo. Jižní pláže ostrova jsou pro změnu zasvěcené surfingu. Indonésie je jednou z nejvyhledávanějších oblastí pro potápění. Naskytne se vám zde nádherný pohled na podmořský korálový svět. V oblasti města Bandung si můžete užít canyoning, u Yogyakarty pro změnu paragliding, nebo dokonce i bungee jumping.

Zkombinujte poznávání kultury s některým ze sportů a dostanete ideální prázdninový mix.

6. Magické tradiční javánské divadlo

Tance patří mezi kulturní dědictví JávyTance patří mezi kulturní dědictví Jávy

V Indonésii jsou tradiční tance uměleckým vyjádřením historie, legend, symboliky a duchovnosti ostrova. Tance jsou nedílnou součástí javánského dědictví. Nezúčastnit se některého z představení místních tanců by tak byla zásadní chyba. Například tanec wayang kulit je formou stínového divadla, který vypráví příběhy z hinduistické Rámájany. Vždy je směsí hudby, tance, a hlavně poučení.

Stejně tak můžete navštívit představení tance ludruk nebo wayang golek. Na chvíli vás přenesou do náboženských tradic, budete prožívat příběhy dávných hrdinů a necháte se unášet místní hudbou. Představení jsou vždy plná složitých gest a pohybů těl.

7. Bohatá kultura a zakořeněná tradice 

Technika tradiční batiky se tu předává po staletíTechnika tradiční batiky se tu předává po staletí

Jáva je srdcem Indonésie. Prolínají se zde tradice navázané na tři nejvýznamnější náboženství souostroví. Islám, hinduismus a buddhismus. Ta se odrážejí nejen v architektuře, ale například i v kulinářství, lidových řemeslech, lokálních festivalech, procesí, oblečení, hudbě a tanci.

Místní batika, tradiční barvení látek, je zapsána na seznam UNESCO. Poznávání Indonésie patří k cestovatelským vrcholům. Jáva, stejně jako sousední ostrov Bali, je ideálním místem, který vám poskytne alespoň malý vzorek celého souostroví.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Indonésie

Království exotických ostrovů

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Indonésie

Zájezdy do Indonésie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-duvodu-proc-indoneska-java-patri-na-vrchol-vaseho-cestovatelskeho-seznamu/Doporučujeme z Indonésie

Nejnovější z IndonésieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024