Národní park Bromo: Zažijte magické dílo přírody, dýmající klenot na východě Jávy

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 20. 6. 2024 • Přečteno 532x

Národní park se rozkládá na víc jak 800 kilometrech čtverečních a pyšní se hned čtyřmi respekt budícími sopkami: Bromo, Batok, Semeru a Widodaren.

Vyberte si z našich zájezdů na JávuZobrazit zájezdy

Na východě největšího ostrova Indonésie Jávě se skrývá jeden z nejohromujících přírodních divů světa – národní park Bromo. Obrovský komplex aktivních sopek, horských hřebenů a úchvatných krajin umístěný v gigantické kaldeře. To vše je doplněno původním hinduistickým obyvatelstvem, žijícím původním způsobem života. Ti odnepaměti osídlují stráně a úbočí kráterů pro jejich úrodnou půdu.

Vítejte v království aktivních vulkánů a úchvatné krajiny

Toto území je opravdu jedinečnéToto území je opravdu jedinečné

Bromo Tengger Semeru National Park, jak se celá oblast správně nazývá, se rozkládá na ploše přesahující 800 kilometrů čtverečních a zahrnuje čtyři hlavní sopky: Bromo, Batok, Semeru a Widodaren. Semeru, s nadmořskou výškou 3 676 metrů, je dokonce nejvyšší sopečnou horou na Jávě a třetí nejvyšší v celé Indonésii.

Tyto čtyři aktivní vulkány jsou neodmyslitelnými společnicemi místních lidí, kteří respektují jejich sílu a přitom využívají jejich nesmírně úrodného popela, které vulkány občas chrlí. Tím je toto území jedinečné. Krajina je tu zvlněná, vystupující až do výšky kolem třech tisíc metrů. Blankytně modré nebe je tu častokrát zastíněno dýmem ze sopek, který dodává místu neuvěřitelnou magičnost.

Výstup na sopku Bromo aneb síla přírody na vlastní kůži

Nejfotogeničtější atrakcí tohoto parku je sopka BromoNejfotogeničtější atrakcí tohoto parku je sopka Bromo

Vstává se brzy ráno. Vystoupáte na hranu kráteru, abyste v ranní šedivé mlze jen zpočátku tušili dřímající vulkány. Nejfotogeničtější atrakcí tohoto parku je sopka Bromo, jejíž vrchol se tyčí nad 2 000 metrů a neustále z ní stoupá dým. Po strmém schodišti můžete sestoupit na dno kaldery Tengger a po cestě hinduistických poutníků dojít až k samotné sopce Bromo, na jejíž kráter lze vystoupat.

Ráno je zde chladno, ale jak začíná svítat, otepluje se a z mlhy začínají vystupovat obrysy vulkánů. Pocit, který zažijete, když stojíte na hranici sopečného kráteru, není možné popsat slovy, to musíte prožít na vlastní kůži.

Zážitek z výšky 2 000 metrů nad mořem

Místní tu vaří ranní čaj a kávuMístní tu vaří ranní čaj a kávu

Bromo Tengger Semeru National Park můžete celý zhlédnout z několika vyhlídkových bodů z hrany obrovské vyhaslé kaldery původního vulkánu Tengger. Kromě pohledu do kaldery a na dřímající sopky se vám naskytne i nádherný pohled na slunce vycházející nad celou Indonésií. Místní tu vaří ranní čaj a kávu, můžete si dát i něco malého na zub. Je tu chladno, ale jak se den probouzí, začíná pálit tropické slunce. 

Lidé, kteří žijí ve společnosti aktivních vulkánů

Sopku uctívají jako svého bohaSopku uctívají jako svého boha

Na Jávě jsou lidé zvyklí, že jejich společnicemi jsou aktivní sopky. Zde na hraně stratovulkánu Tengger, v blízkosti sopky Bromo, žijí poslední skupiny hinduistů na tomto ostrově. Sopku uctívají jako svého boha a těší se z jejího nesmírně úrodného všudypřítomného popela.

Vybudovali tak, v průběhu času, na velice příkrých stráních terasovitá pole, která lemují okolí parku. Střídají se tu políčka snad se všemi druhy zeleniny. Ta tu dosahuje až téměř gigantických rozměrů, jak opravdu úrodný kraj tu je. Nám tato krajina poskytuje nezapomenutelné fotografické příležitosti.

Národní park Bromo by měl být na každém cestovatelském seznamu

Bromo je prostě zážitek!Bromo je prostě zážitek!

Bromo je prostě zážitek! Ta směs magičnosti aktivních sopek, vysoké nadmořské výšky, úrodné krajiny, hinduistických rituálů a žhnoucího slunce je nezapomenutelná. Ať už jste dobrodruh, fotograf, nebo jen milovník krásné přírody, tato destinace vám přinese nezapomenutelné zážitky a vytvoří vzpomínky na celý život.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Indonésie (Jáva)

Objevte smaragd Indonésie… Jávu!

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Jávu

Zájezdy na Jávu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 5. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/bromo-zazijte-magicky-narodni-park-dymajici-klenot-na-vychode-javy/Doporučujeme z Indonésie

Nejnovější z IndonésieZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024