10 důvodů, proč vyrazit na Bali: ostrovní ráj chrámů, oceánu a skvělého jídla

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 15358x

Bali je poklidný ráj plný přírodních krás, ale i nádherných staveb vytvořených milými lidmi.

Vyberte si z našich zájezdů na BaliZobrazit zájezdy

Co si představíte, když zaslechnete slovo Bali? Horská rýžová políčka, palmové pláže omílané teplými vodami oceánu, dobré jídlo a usměvavé pohodové lidi. Všechno to je bez debaty pravda. Cestovatelé pak uvádějí, že přidá-li se k tomu atmosféra hinduistických památek zasazených hluboko v džunglích, na úpatí hor a březích jezer, pocit z pobytu v ráji je hotový.

1. Hinduistické památky s atmosférou chrámů Indiana Jonese

Indonésie je nejlidnatější muslimskou zemí. Ostrov Bali je však hinduistický, 95 % jeho obyvatel je příslušníky tohoto vyznání. Ostrované jsou velice zbožnými lidmi a berou své náboženství vážně. Jejich bohové a chrámy jsou všudypřítomné.

Říká se, že na ostrově je až na sto tisíc chrámů. Jsou všude, na rýžových terasách, na pobřeží, tržištích či na plážích. Utopené v džungli nebo hrdě stojící na útesech. Všechny náboženské chrámy na ostrově mají svůj účel.

Některé slouží k uctívání předků, ochránců lidí či mrtvých. Téměř každá rodina má doma svou malou, soukromou svatyni, kde uctívají své zemřelé předky. Hinduistické chrámy jsou jednoznačně jedním z největších lákadel návštěvy ostrova.

2. Ostrov bohů sopečného původu

Sopka Gunung AgungSopka Gunung Agung

Indonésie leží v oblasti s velice aktivní seismickou činností. Pro tvorbu krajiny i kulturu ostrova měly sopky zásadní význam. Činnost sopek totiž napomohla vzniku úrodné půdy a tím rozvoji zemědělství, což je jeden ze stěžejních pilířů indonéské ekonomiky. Lidé žijící v blízkosti sopek jim připisovali často magickou moc, a tak v jejich okolí postavili spoustu chrámů a začali je vzývat jako bohy.

Nejvyšším vrcholem Bali je sopka Gunung Agung (3 142 m. n. m.), která je také nejposvátnější horou pro místní hinduisty. Obdivovat se můžete i hoře Gunung Batur (1 717 m n. m.), která je jednou z nejnavštěvovanějších sopek ostrova. Na obě sopky lze vystoupat a rozhlédnout se do širokého okolí s rýžovými poli, chrámy nebo dalšími vulkány.

3. Úžasná asijská kuchyně s vůní cibetkové kávy

Na Bali si přijdou na své všichni, kdo milují jednoduchou asijskou kuchyni. Základem jídel je samozřejmě rýže, doplněná hlavně o zeleninu a tofu. I tady je k dostání maso nebo mořské plody, které jsou ale připravovány převážně právě kvůli turistům.

Zkuste třeba specialitu Nasi Goreng nebo Mie Goreng, což jsou jídla, jejichž základem je rýže nebo nudle a zeleninový mix s kousky masa. Do Bali se určitě zamilují ti, kteří rádi zkouší různé ovocné koktejly, k jejichž výrobě nahrává přítomnost velkého množství zralého ovoce. Z něho Balijci vyrábí i lahodné sladké dezerty.

V horách Bali žije luwak do češtiny přeloženo jako cibetka, což je kunovitá šelma, která se pohybuje na kávových plantážích, kde se živí kávovými zrny. Ty projdou jejími střevy absolutně neporušené a stanou se základem skvělé cibetkové kávy - šampaňským mezi světovými kávami! Arrak, pálenka z palmy nebo rýže, je pak samozřejmostí i na Bali, tak jako v celé Jihovýchodní Asii.

4. Terasovitá rýžová políčka, obraz balijského vnitrozemí

Terasovitá rýžová políčka na BaliTerasovitá rýžová políčka na Bali

Nejen pobřeží ostrova, ale hlavně vnitrozemí Bali je to, co činí jeho návštěvu neopakovatelnou. Obzvláště okolí kulturního centra Ubud je tím pravým místem, kde načerpáte inspiraci. Díky vyšší nadmořské výšce dominují zdejší krajině důmyslně zavlažovaná terasovitá rýžová pole.

A tak sem v období, kdy zde neprší, od dubna do října, proudí turisté, aby zažili vesnický život se všemi jeho aspekty. Řemeslnou výrobu, balijské tance, vesnický trh nebo se jen nadýchali o trochu chladnějšího vzduchu.

5. Usměvaví zbožní lidé, kteří nespěchají

Do Jihovýchodní Asie se jezdí hlavně za pohodou. A právě Bali je tím pravým místem. Lidé tady jsou převážně hinduistického vyznání, které hodně ovlivnil buddhismus. Takováto kombinace z místních tvoří usměvavé zbožné lidi, kteří jsou nejen mírní, ale i velmi komunikativní a ochotní pomoci.

Atmosféra jejich chrámů s vonnými tyčinkami, rušného tržiště s jejich oslavou bohů na ulicích či při představení balijských tanců je neopakovatelná. Nezapomeňte ale na jedno pravidlo - na ostrově se nikdy nespěchá! Takže hned na letišti přeřaďte rychlost životního tempa na nižší stupeň.

6. Dlouhé palmové pláže na dohled sopkám a chrámům

Nádherné písečné pláže na BaliNádherné písečné pláže na Bali

Jet do Jihovýchodní Asie a nevykoupat se v oceánu? Nemyslitelné! Bali je omíláné z jižní strany Indickým oceánem a ze strany severní Jávským mořem. Oceán je jednoznačně jedno z největších lákadel ostrova Bali. Dlouhé písečné pláže obsypané turisty u velkých letovisek i opuštěné pláže na dohled sopkám a chrámům, to je Bali.

Voda tu má celoročně průměrně 27 stupňů. Vybrat si můžete z pláží písečných, kamenitých i lávových. Vždy je však třeba dbát na silné mořské proudy, které vás mohou odvléct daleko na oceán.

7. Velké vlny a nejlepší surfaři světa

Bali, to je jeden ze surfaři vyhledávaných koutů světa. Kdo na Bali nesurfoval, jakoby tam nebyl. Oblast pláže Kuta Beach je vyhlášenou lokalitou na jihovýchodě ostrova. Na své si tady přijdou nejen zkušení krotitelé vln, kteří sem houfně přijíždějí z celého světa, ale i začátečníci, kteří na prkně nikdy nestáli.

Za pár korun si tady můžete pronajmout vhodný model surfu, stejně jako si zaplatit hodiny s instruktorem tohoto skvělého sportu.

8. Teplo nebo horko? Nic pro otužilce…

Počasí na Bali je ideální pro milovníky plavek a kraťasůPočasí na Bali je ideální pro milovníky plavek a kraťasů

Indonésie je jednou z největších zemí světa. Na jejich téměř 17,5 tisíci tropických ostrovech se střídá období sucha a období monzunu. Vyrazíte-li do Indonésie v kterémkoli období, vždy najdete oblast ostrovů, kde bude období bez deště a ostrovy, kde bude v tu dobu právě deštivo.

Ale vždy a všude bude velké teplo nebo bezbřehé horko. Máte-li rádi kraťasy a sandály, Bali je ideální volbou, protože kromě trička a plavek tu nic jiného nebudete potřebovat.

9. Šnorchlování a potápění s želvami

Na sever ostrova míří potápěči z celého světa. Za poměrně malý peníz je tady možné udělat si potápěčský kurz, a to i s českými instruktory. Říká se, že podmořský život je na Bali několikanásobně pestřejší než ve vyhlášeném Rudém moři.

I při šnorchlování, pro které je výborné východní pobřeží, není problém zahlédnout mantu, želvy a někdy i zbloudilého žraloka. Nejste-li potápěči, rozhodně si zaplaťte výlet za šnorchlováním. Nebudete litovat, šnorchlování patří k zážitkům, které si na Bali musíte dopřát.

10. Balijské tance, barevné ceremonie

Užijte si Balijské tanceUžijte si Balijské tance

Jak zakončit putování po Bali? Snad tím, proč je ostrov tak magický. Je to určitě atmosféra, kterou tvoří lidé, nejen tím, jak jsou usměvaví a klidní, ale hlavně svými tradicemi, rituály a ceremoniemi. To, co žádného turistu nemine, jsou legendární balijské tance.

Tanec je jistou formou obětiny, komunikací s bohy. Na svou roli tanečníka se dítě připravuje již od dětství. Tak moc je zvyk pro Balijce důležitý. Při návštěvě představení se dozvíte nejen účel tance, ale také proč je použita ta která barva kostýmu.

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Indonésie (Bali)

Balijský ráj na vlastní kůži

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Bali

Zájezdy na Bali

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. září


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-navstivit-bali/Doporučujeme z Bali

Nejnovější z BaliZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024