7 důvodů, proč jet na Nový Zéland: nezkažená příroda, otevření lidé a gejzíry radosti i inspirace

Vladimír Čížek Vladimír Čížek, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 31. 5. 2017 • Přečteno 15301x

Nový Zéland je země s aktivními gejzíry, nádhernými ledovci, příjemným lidmi a osobitým charakterem. Poznejte důvod, proč ji chcete poznat.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Víte, že...

Krajina Nového Zélandu inspirovala tvůrce Pána prstenů a trilogie Hobit k vytvoření městečka Hobitín, které tady zůstalo i po natáčení a navštívit jej můžete i vy. 

Hledáte-li něco nového, osobitého a přitom jednoduše krásného, pak se vydejte na Nový Zéland. Zelená země plná lehce dostupných ledovců, gejzírů a vzácného ptactva vám nabídne nepřeberné množství aktivit, ať už fandíte klidným procházkám přírodou, žene vás touha po poznávání místní maorské kultury nebo dychtíte po adrenalinových zážitcích. Tady je sedm důvodů, proč byste sen o návštěvě „země dlouhého bílého mraku“ měli uskutečnit. 

1. GODZONE: kraj Boha

Požehnaný kraj BohaPožehnaný kraj Boha

Novozélanďané o své vlasti rádi mluví jako o „kraji Boha“. Požehnáním pro tuto zemi je nejen krásná a nezkažená příroda, kde vás neohrožují žádná jedovatá zvířata, ale i příjemné klima, vysoká životní úroveň a pohodový životní styl bez teroristických hrozeb.

Budete mít možnost se přesvědčit, že tu žijí velmi přátelští a pohostinní lidé. Trochu tomu napomáhá i jazyk, který nezná vykání. Bez ohledu na věkové rozdíly vás Novozélanďané budou hned po prvním setkání a představení oslovovat křestním jménem.

Že nebudete mluvit plynnou angličtinou, nebude nikomu vadit. Žije tu mnoho lidí, pro které angličtina není rodným jazykem.

2. MAOŘI: řezbáři s polynéskou duší

Vulkanická oblast RoturoaVulkanická oblast Roturoa

Kultura původních obyvatel polynéského původu je pro návštěvníka z Evropy zajímavá. Byli to, a stále jsou, především výborní řezbáři. Uvidíte jejich bohatě řezbářsky zdobené shromažďovací domy, osobní ozdoby typu amuletu, zdobené nástroje i zbraně.

V městě Rotorua je pak možné zažít maorský kulturní večer, kde Maoři předvádějí své akční písně, slavný válečný tanec haka a své rituály.

3. JADEIT: zelený tiki jako osobní suvenýr

Továrna na zpracování jadeitu na jižním ostrověTovárna na zpracování jadeitu na jižním ostrově

Jadeit je drahý kámen zelené barvy, který se nalézá na více místech na svět – ten novozélandský je ale mimořádně kvalitní. Místní řezbáři z něj vyrábějí nádherné šperky a drobné skulptury, které vycházejí z maorské ornamentiky.

Navštívit můžete řemeslnické dílny, kde se jadeit zpracovává, a z bohaté nabídky si budete moci vybrat novozélandský suvenýr – svůj osobní amulet. Typický je například „tiki“, což je stylizovaná lidská figura s velkou hlavou, vyplazeným jazykem a pokroucenými končetinami.

 4. GEJZÍRY: „pekelná atmosféra“

Gejzír na Novém ZélanduGejzír na Novém Zélandu

Nový Zéland je (vedle Islandu a USA) jednou ze tří zemí na světě se silnou geotermální aktivitou – gejzíry, bublajícím bahnem a horkými prameny.

Na Novém Zélandu budete mít možnost se projít v těsné blízkosti těchto úkazů a prožít místní „pekelnou atmosféru“. Budete cítit horkou půdu pod nohama a zápach sirovodíku ve vzduchu, hukot a pískání tryskající páry a vody…

 5. ADRENALINOVÉ SPORTY: bungee a jiné šílenosti

Svět bungee-jumpinguSvět bungee-jumpingu

Nový Zéland dal světu bungee-jumping. Dnes si tady můžete skočit až ze stočtyřicetimetrové výšky. V zemi je mnoho míst, kde se skáče i z menší výšky, ale ne každý má pochopitelně odvahu vrhnout se střemhlav dolů.

Přístupnějším zážitkem je například jízda na tryskovém člunu. Až s vámi řidič v sedmdesátikilometrové rychlosti udělá „hodiny“, tak vám zaručeně stoupne adrenalin.

6. LEDOVCE: blízko, a přitom vysoko nad námi

LedovecLedovec

Nikde jinde na světě nejsou v mírném podnebném pásmu ledovce tak blízko moře a tak lehce přístupné jako tady. Při výletu k terminálu ledovce budete mít možnost si na něj z boku dokonce vylézt.

Silným zážitkem je i vyhlídkový let malým letadlem nebo helikoptérou s přistáním na horní části ledovce.

7. PTÁCI: jeden vzácnější než druhý

Pták kiviPták kivi

Co se týče fauny, je Nový Zéland bohatý zejména na ptactvo. V přírodě i v rezervacích můžete pozorovat řadu pro nás exotických ptáků, jakými jsou horský papoušek nestor kea, tui, fantail, weka nebo bellbird.

Určitě uvidíme i nejtypičtějšího ptáka pro tuto zemi – kiviho. Pozoruhodné na něm je, že je to pták bez křídel. V přírodě je dnes už vzácný, žije v hluboké buši a vylézá jen v noci. Cestovatelé jej ale mohou obdivovat ve speciálních zatemněných příbytcích v turistických centrech. 

Vladimír Čížek

Vladimír ČížekPrůvodce Radynacestu.cz

Má životní dobrodružství jsou i vašimi dobrodružstvími.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-duvodu-proc-jet-na-novy-zeland/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024