Dunedin: ta správná kombinace historie i přírody na Jižním ostrově

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 31. 1. 2020 • Přečteno 1800x

Dunedin má v rámci Nového Zélandu unikátní postavení.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

V Dunedinu na východě Jižního ostrova vás čeká na Novém Zélandu ojedinělá historická architektura. Rozhodně se ale nemusíte bát, že byste přišli o dobrodružství v krásné přírodě, pro kterou je Nový Zéland známý. Můžete třeba strávit celý den rybařením, abyste se pak mohli těšit na večerní surfování s delfíny. 

Malé a milé

Město se nachází ve vulkanickém kráteruMěsto se nachází ve vulkanickém kráteru

Dunedin má v rámci Nového Zélandu unikátní postavení. Je sice malý a v rozloze úsporný, nabízí ale fascinující paletu aktivit. Je umístěný ve velkém vulkanickém kráteru s výhledem na přístav a Pacifik a je obklopený hustými lesy. 

Je to jedno ze tří nejstarších novozélandských měst, postavené během slavné zlaté horečky v devatenáctém století. Její odkaz žije dál v nádherných souborech edvardiánské a viktoriánské architektury, ojedinělé na jižní polokouli. Novogotické věže, zdobné paláce, fascinující uličky a pitoreskní zahrady proplétají centrum města. To je plné trendy kaváren, obchodů a unikátního pouličního umění. 

Trocha Číny na Novém Zélandu

V relativně krátké době můžete projít příjemný střed města, za zastávku stojí jak Toito Museum zaměřené na první dobrodružné osadníky oblasti nebo muzeum o regionu Otago s množstvím interaktivních expozic. Nejen na jaře není radno vynechat dunedinskou oázu klidu, místní čínskou zahradu vytvořenou v tradičním stylu a odkazující na historická pouta s nynější asijskou velmocí.

Historie i kultura

Místní umělecká galerieMístní umělecká galerie

Dunedin je všeobecně považovaný za město bohaté na kulturní život. Návštěvníci tu najdou tak rekordní počet soukromých i veřejných uměleckých galerií i nabitý kalendář společenských akcí. 

Dunedin je také jediné UNESCO město literatury na Novém Zélandu, a tedy domov mnoha slavných lokálních autorů. Skvělým nápadem může být „procházka literárním dědictvím“ města posetá pamětními deskami i informačními tabulemi. 

Nádherné okolí

Procházku si můžete protáhnout až ke krásným botanickým zahradám. Město zkrátka nabízí skvělý mix starého i nového, i přírody a kultury, stačí si jen vybrat. A pokud se vydáte ještě o kousek dál, zjistíte, že město obklopují bílé písečné pláže s minimem turistů, romantické skryté jeskyně, ale i dramatické strmé útesy nebo táhlé náhorní plošiny.  

Jediný novozélandský hrad

Larnach CastleLarnach Castle

Celý region Otago má co nabídnout. Příjemná cesta krásnou krajinou vás dovede ke slavnému Larnach Castle, jedinému hradu na ostrovech. Historický unikát můžete zkombinovat s pozorováním divoké přírody. Nedaleko hradu narazíte na početné kolonie tučňáků, lachtanů i albatrosů. 

Moeraki Boulders

Moeraki Boulders jsou obrovské balvany poměrně pravidelného kulovitého tvaru, vážící až několik tun. Na slavné stejnojmenné pláži nedaleko Dunedinu se jich vyskytuje pěkná spousta. Záhadami opředené horniny nabízejí unikátní panorama.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dunedin/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024