Počasí na Novém Zélandu: spoustu deště vám vynahradí zelená pastva pro oči

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 2. 2020 • Přečteno 57x

Jaro na Novém Zélandu většinou trvá od září do listopadu, stejně jako podzim na naší polokouli.

Vyberte si z našich zájezdů na Nový ZélandZobraz zájezdy

Mnoho Evropanů si představuje, že je na Novém Zélandu pořád teplo a sluníčko. Vzpomínáte na ty zelené kopečky v Hobitíně? Takovou pěknou svěží barvu mají právě díky vydatnému dešti, který je nejintenzivnější během novozélandské zimy, ta trvá asi jako naše léto, tedy od června do září. 

Severní a Jižní ostrov, dva rozdílné světy

Ovce na pastvěOvce na pastvě

Počasí na Severním ostrově Nového Zélandu se ovšem značně liší. Na Severním, velmi zeleném ostrově, svými (byť vulkanickými) kopečky a pastvinami pro ovce, připomínající třeba Irsko, hodně prší. Během jara a podzimu je sice tepleji než v zimě, ovšem co se týče srážek, našinec si často vzpomene na, v tomto ohledu pověstnou, Anglii.

Vzhledem k tomu, že jsme na jižní polokouli, čím více na sever jedete, tím teplejší počasí očekávejte. Na úplném severu, tedy v Northlandu, očekávejte subtropy. Je to častý cíl turistů, nejen z Aucklandu, kteří se chtějí ohřát. Zkrátka se sem jezdí jako z Česka do Chorvatska, pokud se tedy místní nevydají na některý z pacifických ostrovů, jako je třeba Fidži.  

Jižní ostrov Nového Zélandu má na rozdíl od toho Severního opravdové střídaní ročních období. V zimě se tu dá i lyžovat. Pohoří Jižní Alpy se velmi podobá těm evropským. Mezi červnem a zářím tu i zasněží. 

Víme, co děláme. A přes 65 000 spokojených klientů na 3000 zájezdech od roku 2010 je toho důkazem.

1. Jaro

Jaro na Novém Zélandu většinou trvá od září do listopadu, stejně jako podzim na naší polokouli. Vyznačuje se velkým množstvím deště a sytě zelenou barvou. Pastviny zdobí kvetoucí býlí. Pěkná podívaná. 

V tuhle roční dobu je, především na jihu, díky tajícímu sněhu z hor opravdu dostatek vody v řekách i jezerech. Ideální doba pro vodní sporty, jako je sjíždění řek, jachting, nebo třeba i návštěvu vodopádů. Teplota na Severním ostrově se pohybuje kolem 15 stupňů, čím víc se blíží Vánoce, tím je tepleji. Na Jižním ostrově může, hlavně v noci, pěkně přituhovat. Na mnoha místech si ještě zalyžujete. 

2. Léto

Léto na Novém Zélandu začíná okolo Vánoc. To je vzhledem k svátkům perfektní timing. Nový Zéland v podstatě zavře od třiadvacátého prosince minimálně do půlky ledna. Vánoční atmosféru, na jakou jsme zvyklí, ale nečekejte. Místní se ji sice opravdu snaží vykřesat, takže narazíte na cyklisty s vánočním řetězem omotaným kolem rámu kola. Nebo na kolemjdoucí s čelenkou se sobíma ušima. Ve výlohách je to samý Santa, teploty ale zároveň konečně dosahují i pětadvacítky a sluníčko tomu dává co proto. 

Je to období, kdy se dá na Zélandu vykoupat v moři a vyrazit na spoustu příjemných výletů. Středoevropské vedro tu totiž vzhledem k všudypřítomnému větru nepocítíte. Vzhledem k ozonové díře je ale sluneční záření silnější, než se zdá, a místní používají opalovací krém každý den, i kdyby šlo jen o cestu k autu do práce a z práce (pěšky se tu stejně jako v Americe moc nechodí). Vědí, co dělají.

Turisty poznáte podle rudého zbarvení. I přes teplé počasí přes den bývají noci chladné. O Vánocích začínají oblíbená letní kina. Většina návštěvníků si ovšem s sebou bere spacák nebo rovnou i peřinu a polštáře.

3. Podzim 

Minimálně na Severním ostrově, kde roční období více splývají, pociťuje Středoevropan podzim velmi podobně jako jaro. Rozdíl je v tom, že na začátku podzimu je půda po létě velmi vyprahlá a tráva, která ztratila svou svěžest, žlutá. V poslední třetině března se začíná počasí opět horšit, ochlazovat a přibývá srážek, a to až do zimy. Teploty ale pořád nejsou nijak dramaticky nízké a dny ještě relativně dlouhé, s pěšími nebo cyklistickými výlety tedy není třeba váhat. 

Především na Jižním ostrově, kde je střídání ročních období podobnější tomu, na co jsme zvyklí z kontinentální Evropy, narazíte na krásně zbarvené husté listnaté lesy. Třeba v okolí jezer Wanaka a Hawea nedaleko Queenstownu dokážou vytvořit opravdu fotogenická panoramata.  

4. Zima

Novozélandská zima na Jižním ostrově dokáže být dechberoucí. Jižní Alpy s širokými sjezdovkami a, oproti Evropě, minimem lidí si opravdu užijete. Jezdí sem trénovat mnohé hvězdy zimních sportů, včetně naší Evy Samkové. Zasněžená pohádka s vysokými štíty a ledovými jezery nabízí vyžití, které byste u protinožců neočekávali.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nový Zéland

Zobrazit aktuální zájezdy na Nový Zéland

Nejbližší volný zájezd odlétá již 6. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-na-novem-zelandu/

Doporučujeme z Nový Zéland

Nejnovější z Nový ZélandNOVÝ E-BOOK
PLNÝ CHUTI!

Co ochutnat na cestách?
Gastro rady, tipy
a recepty z celého světa..

Přihlašte se do Newsletteru a cestujte výhodně!