Počasí na Novém Zélandu: spoustu deště vám vynahradí zelená pastva pro oči

Markéta Mikšíková Markéta Mikšíková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 7. 2. 2020 • Přečteno 2504x

Jaro na Novém Zélandu většinou trvá od září do listopadu, stejně jako podzim na naší polokouli.

Vyberte si z našich zájezdů na Nového ZélanduZobrazit zájezdy

Mnoho Evropanů si představuje, že je na Novém Zélandu pořád teplo a sluníčko. Vzpomínáte na ty zelené kopečky v Hobitíně? Takovou pěknou svěží barvu mají právě díky vydatnému dešti, který je nejintenzivnější během novozélandské zimy, ta trvá asi jako naše léto, tedy od června do září. 

Severní a Jižní ostrov, dva rozdílné světy

Ovce na pastvěOvce na pastvě

Počasí na Severním ostrově Nového Zélandu se ovšem značně liší. Na Severním, velmi zeleném ostrově, svými (byť vulkanickými) kopečky a pastvinami pro ovce, připomínající třeba Irsko, hodně prší. Během jara a podzimu je sice tepleji než v zimě, ovšem co se týče srážek, našinec si často vzpomene na, v tomto ohledu pověstnou, Anglii.

Vzhledem k tomu, že jsme na jižní polokouli, čím více na sever jedete, tím teplejší počasí očekávejte. Na úplném severu, tedy v Northlandu, očekávejte subtropy. Je to častý cíl turistů, nejen z Aucklandu, kteří se chtějí ohřát. Zkrátka se sem jezdí jako z Česka do Chorvatska, pokud se tedy místní nevydají na některý z pacifických ostrovů, jako je třeba Fidži.  

Jižní ostrov Nového Zélandu má na rozdíl od toho Severního opravdové střídaní ročních období. V zimě se tu dá i lyžovat. Pohoří Jižní Alpy se velmi podobá těm evropským. Mezi červnem a zářím tu i zasněží. 

1. Jaro

Jaro na Novém Zélandu většinou trvá od září do listopadu, stejně jako podzim na naší polokouli. Vyznačuje se velkým množstvím deště a sytě zelenou barvou. Pastviny zdobí kvetoucí býlí. Pěkná podívaná. 

V tuhle roční dobu je, především na jihu, díky tajícímu sněhu z hor opravdu dostatek vody v řekách i jezerech. Ideální doba pro vodní sporty, jako je sjíždění řek, jachting, nebo třeba i návštěvu vodopádů. Teplota na Severním ostrově se pohybuje kolem 15 stupňů, čím víc se blíží Vánoce, tím je tepleji. Na Jižním ostrově může, hlavně v noci, pěkně přituhovat. Na mnoha místech si ještě zalyžujete. 

2. Léto

Léto na Novém Zélandu začíná okolo Vánoc. To je vzhledem k svátkům perfektní timing. Nový Zéland v podstatě zavře od třiadvacátého prosince minimálně do půlky ledna. Vánoční atmosféru, na jakou jsme zvyklí, ale nečekejte. Místní se ji sice opravdu snaží vykřesat, takže narazíte na cyklisty s vánočním řetězem omotaným kolem rámu kola. Nebo na kolemjdoucí s čelenkou se sobíma ušima. Ve výlohách je to samý Santa, teploty ale zároveň konečně dosahují i pětadvacítky a sluníčko tomu dává co proto. 

Je to období, kdy se dá na Zélandu vykoupat v moři a vyrazit na spoustu příjemných výletů. Středoevropské vedro tu totiž vzhledem k všudypřítomnému větru nepocítíte. Vzhledem k ozonové díře je ale sluneční záření silnější, než se zdá, a místní používají opalovací krém každý den, i kdyby šlo jen o cestu k autu do práce a z práce (pěšky se tu stejně jako v Americe moc nechodí). Vědí, co dělají.

Turisty poznáte podle rudého zbarvení. I přes teplé počasí přes den bývají noci chladné. O Vánocích začínají oblíbená letní kina. Většina návštěvníků si ovšem s sebou bere spacák nebo rovnou i peřinu a polštáře.

3. Podzim 

Minimálně na Severním ostrově, kde roční období více splývají, pociťuje Středoevropan podzim velmi podobně jako jaro. Rozdíl je v tom, že na začátku podzimu je půda po létě velmi vyprahlá a tráva, která ztratila svou svěžest, žlutá. V poslední třetině března se začíná počasí opět horšit, ochlazovat a přibývá srážek, a to až do zimy. Teploty ale pořád nejsou nijak dramaticky nízké a dny ještě relativně dlouhé, s pěšími nebo cyklistickými výlety tedy není třeba váhat. 

Především na Jižním ostrově, kde je střídání ročních období podobnější tomu, na co jsme zvyklí z kontinentální Evropy, narazíte na krásně zbarvené husté listnaté lesy. Třeba v okolí jezer Wanaka a Hawea nedaleko Queenstownu dokážou vytvořit opravdu fotogenická panoramata.  

4. Zima

Novozélandská zima na Jižním ostrově dokáže být dechberoucí. Jižní Alpy s širokými sjezdovkami a, oproti Evropě, minimem lidí si opravdu užijete. Jezdí sem trénovat mnohé hvězdy zimních sportů, včetně naší Evy Samkové. Zasněžená pohádka s vysokými štíty a ledovými jezery nabízí vyžití, které byste u protinožců neočekávali.

Markéta Mikšíková

Markéta MikšíkováExpert Radynacestu.cz

Cestování mě nabíjí.

Nový Zéland

Do kraje Pána prstenů

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Nového Zélandu

Zájezdy na Nového Zélandu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 29. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/pocasi-na-novem-zelandu/Doporučujeme z Nového Zélandu

Nejnovější z Nového ZélanduZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024