7 důvodů proč vyrazit do Mexika: Rozmanitost tepající pod rozžhaveným americkým sluncem

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 2. 9. 2021 • Přečteno 4663x

Mexiko, plným názvem Spojené státy mexické, jsou snem mnoha nadšených cestovatelů. Proč? Známe nejméně sedm dobrých důvodů. Čtěte!

Vyberte si z našich zájezdů do MexikaZobrazit zájezdy

Co si vybavíte, když se řekne Mexiko? Tajemno, skvělou kuchyni, blankytně modré moře, specifickou muziku, pyramidu ukrytou v džungli? To vše dohromady a nebo ještě něco jiného? Mexiko miluji a věřte mi, že výše zmíněné a ještě spoustu navrch v této zemi zaručeně najdete. Nechte se navnadit.

1. Mexická kuchyně, nehmotné dědictví na seznamu UNESCO

Pestrobarevná mexická kuchyně nabídne fajitas i guacamole z avokádaPestrobarevná mexická kuchyně nabídne fajitas i guacamole z avokáda

Mexická kuchyně byla jako jediná světová kuchyně zapsána na seznam nehmotného dědictví UNESCO pro svou rozmanitost a bohatou historii. Do Evropy se neznámé potraviny, jako fazole, rajčata či avokádo, dostaly až s dobou koloniální. Základní ingrediencí středoamerické kuchyně byla kukuřice. Další samozřejmostí této oblasti jsou různé druhy koření, hlavně chilli.

Naopak od nás z Evropy byly do Ameriky dovezeny pšenice, rýže, hovězí a vepřový dobytek… a kůň. A tak někdy v 16. století vzniká základ současné, světem milované, mexické kuchyně. Základ této kuchyně je zelenina, rýže, placky kukuřičné i pšeničné, sýr a maso. To vše se podává s více či méně pálivými omáčkami, salsou nebo quacamole.

Snad nejznámějšími pokrmy mexické kuchyně jsou plněné placky tacos, na proužky nakrájené maso v placce fajitas nebo pasta z avokáda quacamole. V každém mexickém státě, provincii i údolí se připravuje jídlo jinak. A tak například ve státě Oaxaca narazíte na takovou raritu jako je kuře v čokoládové omáčce tzv. mole poblano. 

Čtení na podobné témaMexická kuchyně: pestrobarevnost chutí jako unikátní dědictví tří rasPřečíst

2. Hluboké historické kořeny, Evropanům na hony vzdálené

Museo Nacional de Antropología v Mexico CityMuseo Nacional de Antropología v Mexico City

Přijedete-li do Latinské Ameriky, zjistíte, že pro vás známé datování dějin zde začíná až s příchodem kolonizátorů na přelomu 15. a 16. století. To, co bylo před tímto pro americký kontinent tragickým obdobím, nazýváme předkolumbovským obdobím, které dále dělíme na období tzv. kultur nebo jinak období říší. A tak se konkrétně v Mexiku seznámíte s Olméky, Toltéky, Mixtéky, Aztéky či Mayi.

Některé z těchto skupin se časově prolínaly, některé přišly neznámo odkud, u některých je jejich původ zcela znám. Stejně tak je to i s různými konci těchto říší. Zatímco u Aztécké říše je její konec zcela známý, u Mayů se dodnes neví, proč jejich mocná říše zanikla. Stejně tak i dějiny osídlování Ameriky Evropany jsou fascinující.

Na své si přijdou v Mexiku i milovníci dějin nedávných. Vládl zde nějakou dobu například i evropský Habsburk. Zajímavé jsou pasáže dějin, kdy se křesťanství mísí s místním původním animismem. V jiném časovém období se země zase zmítala na hranici rozhodování mezi kapitalistickým a socialistickým zřízením. Všechna tato období jsou shrnuta v jednom z nejlepších muzeí historie na světě a tím je Museo Nacional de Antropología v Mexico City.

Čtení: Zájezdy do Mexika - srovnání a doporučení

3. Pyramida kam se podíváš

Pyramida Chichén Itzá na YucatánuPyramida Chichén Itzá na Yucatánu

Že pyramidy nejsou jen v Egyptě, ví každý. Středoamerické pyramidy jsou rozesety v džunglích, pouštích a náhorních plošinách Mexika, Guatemaly, Belize a Hondurasu. Za jejich stavbu může většina výše zmíněných kultur. Tehdejší vládcové si je nechali stavět, aby dali na odiv své bohatství, svou moc a aby vzbuzovali ve svých poddaných patřičný strach a mohli je tak snadno ovládat.

Pyramidy byly obrovskými barevnými stavbami ukrývajícími pohádkové bohatství poté, co se staly hrobkami svých majitelů. Když pak přišli kolonialisté, spoustu pyramid zničili a z některých udělali své křesťanské svatostánky. A tak dnes můžeme navštívit honosnou pyramidu na Yucatánu, Chitzen Itzá, opředenou legendami mayských bohů nebo zapadlé pyramidy v džungli v Guatemale.

V Mexiku si atmosféru opravdové džungle dosyta užijete v pyramidovém areálu v Paleque. Mnoho kilometrů nachodíte v pyramidovém areálu na sever od hlavního města, v oblasti Teotichuacánu. Na zmiňovaném Yucatánu pak nestačíte počítat odbočky k malým, víceméně neznámým a polorozpadlým pyramidám. Budete žasnout nad inženýrským a stavebním umem tehdejších lidí. Bude vás okouzlovat velikost a krása předkolumbovských dob.

4. Náhorní plošiny, džungle, pouště a sopky

Vyhlídka na pohoří Sierra Madre OccidentalsVyhlídka na pohoří Sierra Madre Occidentals

Mexiko je třináctou největší zemí světa! Leží v subtropickém až tropickém pásmu a omílají ho vody Tichého oceánu, Karibského moře a Mexického zálivu. Z tohoto krátkého výčtu snadno vytušíme, že příroda je zde různorodá a je stále na co se koukat.

Sever země se může zdát fádní, ale pouštní krajina tu dala vzniknout tak krásnému pohoří, jako je Sierra Madre Occidentals, které ukrývá soustavu šesti kaňonů pod názvem Měděný kaňon. Samotné Mexico City pak leží v srdci náhorní plošiny v nadmořské výšce kolem 2 200 metrů. Stát Chiapas je pro změnu státem v džungli, která je bohatá na řeky, jezera a vodopády.

Samotnou geografickou kapitolou je pak poloostrov Yucatán, který je tvořen obrovskou vápencovou deskou protkanou bohatou krasovou činností v podobě jeskyní, závrtů a tzv. cenotas.

Mexiko, stejně tak jako celá centrální Amerika, leží na pacifickém Ohnivém kruhu, a tak i zde najdeme stále ještě činné sopky. Snad nejznámější je legendární Popocatépetl (5 452 m n.m.). V Mexiku si tak na své přijdou milovníci všech přírodních výhledů.

5. Pacifik ze západu, Atlantik z východu

Pobřeží v Cancúnu při západu sluncePobřeží v Cancúnu při západu slunce

Mexické spojené státy, jak zní oficiální název této velké země, omílají vody dvou oceánů. V případě východního pobřeží jsou to okrajově Karibské moře a Mexický záliv. Každé pobřeží je tak jiné.

Na pobřeží Tichého oceánu najdeme notoricky známé Acapulco zaklíněné ve skalnatém, divokém pobřeží. Naproti tomu pobřeží Mexického zálivu, ve východní části, je mírné, klidné a bohužel hodně průmyslové. Najdeme zde významné přístavy a ropné rafinérie.

Pohádkou pro milovníky pohody je blankytně modré pobřeží Karibského moře. Dlouhé rozlehlé pláže v Cancúnu, Tulumu či na ostrově Cozumel doslova zvou k lenošení.

Pro milovníky koupání je ale příjemné i vnitrozemí Mexika. Ve státě Chiapas totiž džungle ukrývá několik vodopádů, které doslova zvou ke sladkovodní koupeli.

6. Kdy do Mexika vyrazit? Kdykoli!

Představa, že Mexiko je jen vyprahlá země s kaktusy, je mylná. I taková místa tu ale jsou.Představa, že Mexiko je jen vyprahlá země s kaktusy, je mylná. I taková místa tu ale jsou.

Díky velké rozloze země, obrovským rozdílům v nadmořské výšce a dvěma podnebným pásmům, na kterých se země rozprostírá, v Mexiku najdete vždy zrovna vám vyhovující počasí.

Všeobecně se do Střední Ameriky za poznáním jezdí v době naší zimy. Teploty jsou tu pro nás příznivé. Slunečné dny převládají jak v horách, kde je trochu chladněji, obzvláště po ránu, tak i na tropickém pobřeží, kde se dosyta prohřejete.

Cestování vnitrozemím není nikdy úmorné. Vysoká nadmořská výška skvěle reguluje blízkost obratníku a rovníku.

7. Rozmanitost kultur, mexická muzika a „čisté křesťanství”

Mexičtí hudebníci nesmí chybět na žádné slavnostiMexičtí hudebníci nesmí chybět na žádné slavnosti

Díky své rozloze a pohnuté historii Mexických států je země nesmírně rozmanitá. Stačí si shrnout vše výše zmíněné. Lidé zde jsou potomky lidí mnoha říší, kteří se pak začali mísit s přicházejícími kolonialisty, kteří přiváželi africké otroky na práci.

Dnešní Mexičané jsou výsledkem mísení tří ras. Tito lidé s sebou přinášeli nejen své geny, ale i svou hudbu, zvyky, legendy a hlavně náboženství. Náboženství je zde všudypřítomné pod hlavičkou katolictví.

Podíváme-li se ale pod pokličku, stejně tak jako v celém latino světě, nejedná se vždy o čisté křesťanství. Někteří místní lidé si do své křesťanské víry jednoho Boha stále implementují náboženské zvyky svých dávných předků. Vzniká tak neuvěřitelná směs kultur, která je snad nejvíce cítit v pojetí hudby. Hudebníci jsou zde velice váženými lidmi, kteří nesmí chybět u žádné akci či ceremoniálu.

Chceme-li Mexiko vyjádřit jedním slovem, bude jím bezpochyby rozmanitost. Rozmanitost ve všech směrech, která tuto zemi představuje jako jedinečný unikát tepající pod americkým žhavým sluncem.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Mexiko

Prožijte Mexiko srdcem

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Mexika

Zájezdy do Mexika

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/7-duvodu-proc-vyrazit-do-mexika/Doporučujeme z Mexika

Nejnovější z MexikaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024