5 důvodů, proč se vydat za karibským dobrodružstvím na Yucatán

Vladimíra Svitáková Vladimíra Svitáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 12. 9. 2021 • Přečteno 4665x

Esence Mexika na 160 kilometrech? To je Yucatán! Poznejte Mexiko autenticky v oblasti, kde se koncentruje to nejlepší z celé země.

Vyberte si z našich 3 zájezdů do MexikaZobrazit zájezdy

Yucatán, jak mysticky ten název zní! Vzdáleně a dobrodružně. Výběžek pevniny omílaný z jedné strany Karibikem a z druhé strany vlnami Mexického zálivu. Ve skutečnosti je vápencovou vyvýšeninou, na které leží i ostrov Kuba či poloostrov Florida. Je domovem dávných Mayů a poloostrovem, který v 16. století přivítal první Evropany. Dnes Yucatan leží ve Spojených státech mexických. Na mapě světa se zdá zanedbatelným kouskem Ameriky, ale přesto je toho spousta, co může cestovateli nabídnout.

1. Ve vlnách tyrkysového Karibiku i průmyslového Mexického zálivu

Mayská riviéra v CancúnuMayská riviéra v Cancúnu

Na mezinárodní letiště v Cancúnu denně přilétají pravidelné i charterové letecké spoje z Evropy, Ruska a Spojených států. Přivážejí turisty, kteří si touží odpočinout na plážích Mayské riviéry. Ta spojuje koridor mezi Cancúnem a Tulumem.

Přibližně 160 kilometrů dlouhý pruh pobřeží se táhne podél tyrkysových vod Karibského moře. Na počátku 70. let 20. století tu byly ještě zapadlé vesničky, které obývali jen potomci dávných Mayů. Pak se vláda ale rozhodla, že využije potenciálu turistického průmyslu a vystavěla tu hotelové komplexy.

Moře tu má neuvěřitelně tyrkysovou barvu díky vápencovému podloží a písečným plážím. Po většinu roku tu vládne přívětivé počasí a k mnoha památkám poloostrova je to doslova kousek.

Na severním pobřeží Yucatánu je moře jiné. Na tyto břehy narážejí vlny Mexického zálivu. Právě těmito vodami dorazili první Evropané do Střední Ameriky. Právě zde v roce 1517 vstoupil Hernan Cortéz na americkou půdu, aby dobyl Aztéckou říši.

Dnes je tento záliv znám díky ropným plošinám a pobřežím, kam lidé vyráží poznat barokní opevněná města, která kdysi Španělé vystavěli a dnes tepají životem díky mexickému temperamentu.

2. Pyramidy, stavby, které nás vždy budou okouzlovat

Mayská pyramida Kukulcan El Castillo při západu slunceMayská pyramida Kukulcan El Castillo při západu slunce

Dodnes na Yucatánu žijí tzv. yucatecos neboli mayas. Jsou potomky obyvatel dávné Mayské říše, která se rozprostírala na dnešním Yucatánu, v Guatemale a v Belize. Říše byla na svém vrcholu někdy kolem roku 800 n. l. a pak začala z dodnes neznámých důvodů upadat.

Právě v této fázi dorazili první Španělé, a tak nebylo nijak obtížné si území Yucatánu podmanit. Říše se rozpadla, lidé se začali mísit s bělochy, ale i s černošskými otroky a postupně se na Mayskou říši zapomínalo. Proti však byla zdejší džungle, která svým porostem vzorně přikryla spoustu mayských staveb, kterým samozřejmě vévodí legendární pyramidy.

Tou nejznámější, na seznamu UNESCO zapsanou, je pravděpodobně pyramida v Chitzen Itzá, která se dokonce dostala na seznam sedmi novodobých divů světa. Jedná se o komplex zachovalých mayských staveb z 6. století n. l., jimž vévodí notoricky známá Kukulkánova pyramida.

Obdivována je pro matematické a stavitelské schopnosti svých tvůrců. V době jarní a podzimní rovnodennosti slunce vytváří pomocí své stínohry okouzlující podívanou na jakoby plazícího se hada.

Neméně známou a nesmírně fotogenickou je jediná pyramida na břehu moře, pyramida v Tulumu. Ta okouzlí návštěvníka hlavně díky své poloze nad vlnami Karibiku.

Stavitelským a kamenickým dovednostem dávných Mayů se můžete poklonit v pyramidovém komplexu v Uxmalu. Jedněmi z nejstarších pyramid se pyšní pralesní místo Cóba. Na zdejší pyramidu se dá dokonce vylézt.

Yucatán je doslova protkán ruinami pyramid a ostatních mayských staveb. Stačí si jen vybrat a nenechat se otrávit jejich množstvím.

Čtení: Zájezdy do Mexika - srovnání a doporučení

3. Mayské cenotes dodnes fascinují dobrodružné cestovatele

Ik-Kil, asi nejznámější cenote v Mexiku, najdete poblíž Chichen ItzáIk-Kil, asi nejznámější cenote v Mexiku, najdete poblíž Chichen Itzá

Každému bych přála zážitek, kdy úzkým přírodním průchodem vcházíte do podzemí a z ničeho nic se před vámi objeví obrovský zatopený prostor, který doslova zve k zaplavání si. Stěny jsou obrostlé pralesní vegetací, malými dírami ve stropě proniká sluneční světlo, voda je klidná, vzduch chladný a kolem ticho…

Maysky „cenote”, česky „závrt krasového původu”. Tyto útvary, které naleznete nejen v Mexiku, ale i na Kubě a na Floridě, jsou místa, která okouzlí snad každého. Zdejší oblast je totiž součástí vápencové plošiny, která dosahuje nejnižších míst na dně moře mezi Mexikem, Floridou a Kubou.

V době, kdy byla nižší hladina moře, se ve vápencové vrstvě vytvořily spletité jeskynní systémy. Jejich vyústěním, ať už suchým, nebo zatopeným, jsou právě tyto závrty, tzv. cenotes. Používali je už staří Mayové, kteří z nich brali vodu, házeli do nich odpadky nebo své lidské oběti.

Dnes se návštěva Yucatanu neobejde bez návštěvy alespoň jedné cenote.

4. Životem tepající barokní města na seznamu UNESCO

Plaza Grande v MeriděPlaza Grande v Meridě

Když na počátku 16. století dorazili první Španělé do dnešní Centrální Ameriky, přivítali je právě obyvatelé poloostrova Yucatánu. Španělé zde začali stavět svá města s přístavy, odkud pak začali dobývat a vytěžovat tak nově objevený kontinent.

Dnes v těchto městech žijí lidé, kteří jsou potomky původního obyvatelstva Mayů, černých otroků a španělských dobyvatelů. Všem těmto městům vévodí kulturní Merida a San Francisco de Campeche. Tato města byla postupně sídly nejen conquistadorů, ale i cíli útoků korzárů a pirátů. Obyvatelé je proto pečlivě opevňovali.

V období baroka pak vystavěli ojedinělé urbanistické celky, které jsou dnes zapsány na seznamu UNESCO. Města dnes doslova tepou mexickým barevným životem a kulturou. Je radost se v nich procházet a nasávat zdejší temperament.

5. Pestrá mexická kuchyně Yucatánu

Enchiladas se zakysanou smetanou a sýremEnchiladas se zakysanou smetanou a sýrem

Mexická kuchyně je jako jediná kuchyně světa zapsána na seznam nehmotného dědictví UNESCO. Doslova v každém státě či oblasti Spojených států mexických najdete místní speciality nebo alespoň jiným kořením ochucené kulinářské stálice Mexika.

To, co můžete na Yucatánu ochutnat narozdíl od jiných částí země, jsou speciality z moře. Kromě grilovaných ryb a rybích polévek zde v každé restauraci narazíte na tzv. ceviche. Ceviche je jídlo ze syrových ryb nebo mořských plodů. Tato směs se několik hodin marinuje v citronové šťávě. Ta zbaví maso všeho nežádoucího, včetně rybího zápachu. Takto upravené maso se pak smíchá s cibulkou, limetkovou šťávou a směsí koření, jako je například koriandr nebo máta. Co oblast, to trochu jiná podoba přípravy této speciality.

Na celém poloostrově pak můžete ochutnat většinu zástupců vynikající mexické kuchyně. Plněné tacos, quesadillu či enchiladas. Výborné masové fajitas vám připraví během chvilky ze všech možných druhů masa.

Čtení na podobné témaMexická kuchyně: pestrobarevnost chutí jako unikátní dědictví tří rasPřečíst

Vzorek Mexika v dárkovém balení

San Francisco de Campeche je jedním z historických center YucatánuSan Francisco de Campeche je jedním z historických center Yucatánu

Yucatán je místo, které rozhodně stojí za to navštívit pro jeho neskutečnou pestrobarevnost. Pestrobarevnost země i pestrobarevnost aktivit, které zde můžete podniknout. Kdybyste měli navštívit z Mexika jen tuto část, rozhodně vám poskytne alespoň základní představu o celé této veliké zemi.

Poznávejte svět, poznávejte sebe!

Vladimíra Svitáková

Vladimíra SvitákováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Mexiko

Prožijte Mexiko srdcem

Vyberte si jeden z našich 3 zájezdů do Mexika

Zájezdy do Mexika

Nejbližší volný zájezd odlétá již 3. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/5-duvodu-proc-se-vydat-za-karibskym-dobrodruzstvim-na-yucatan/Doporučujeme z Mexika

Nejnovější z MexikaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024