10 důvodů, proč vyrazit na Kubu: Havana, Varadero, Zátoka sviní... Místa, která nesmíte minout!

Veronika Čermáková Veronika Čermáková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 10. 6. 2018 • Přečteno 18125x

Bude vás to stát čas i peníze, ale Kuba je zkrátka zajímavých míst plná a důvody k jejich návštěvě se vždycky najdou. Tady jsou.

Vyberte si z našich zájezdů na KubuZobrazit zájezdy

Když se řekne Kuba, mnoho z nás si vybaví slunečné Varadero, případně Havanu. Kuba ale nejsou jen dlouhé pláže s bílým pískem, luxusní hotely a míchané koktejly. Naopak je to země bohatá na přírodní krásy a kulturní památky, které určitě stojí za to navštívit. Kam tedy vyrazit a proč? Inspirovat se můžete v našem stručném přehledu těch nejzajímavějších lokalit na Kubě.

1. Paříž Karibiku? Kubánská Havana

Stará HavanaStará Havana

Kde jinde bychom měli začít s prohlídkou Kuby než právě v kubánské Havaně. Havana je nepochybně výjimečné město, kde je stále co objevovat. Ať už se rozhodnete navštívit kulturní památky, jako je Capitol, Museo de la Revolucion, osm kilometrů dlouhý bulvár Malecón či vyhlášené a tradiční restaurace, Havana vás vždy uchvátí svou krásou.

To, co ji dělá tak výjimečnou, je pestrá škála architektonických skvostů, která se pod prvotním závojem bídy ukrývá. 

Kulturně a historicky nejzajímavější částí a zároveň pýchou celého města je Stará Havana, kterou tvoří čtyři hlavní náměstí (Plaza de Armas, Plaza de la Catedral, Plaza de San Francisco a Plaza Vieja).

Čtení na podobné témaTOP 7 věcí, které musíte v Havaně zažít: salsa v ulicích, Hemingwayův koktejl a americké bourákyPřečíst

Zajímavých míst je tu opravdu nespočet, od tradičních koloniálních staveb přes bohémské bary a restaurace až po lehce bizarní komunistické stavby. Stihnout vše během jedné dovolené je ale téměř nemožné, nicméně budete mít o důvod víc, proč se sem vrátit...

2. Varadero není Kuba, ale navštívit jej musíte!

Delfíni na pláži VaraderoDelfíni na pláži Varadero

Není možné, abyste odjeli z Kuby bez toho, aniž byste navštívili alespoň jednu z nádherných kubánských pláží. Nejznámějším turistickým střediskem je notoricky známé Varadero, které se nachází necelých 140 km východně od Havany.

Jeho lákadlem číslo jedna je téměř 20 kilometrů dlouhá pláž pokrytá bílým pískem, lemovaná vysokými palmami. Díky azurovému Atlantiku je doslova posvícením pro všechny milovníky koupání, opalování a dalších vodních radovánek.

Navštívit proslulé kubánské Varadero je snem mnoha turistů, pokud ale čekáte, že právě tady poznáte tu pravou Kubu, musíme vás zklamat, ta totiž začíná až za Varaderem.

Varadero je oproti zbytku ostrova luxusním střediskem, které nemá s pravou Kubou nic společného.

3. Úžasný přírodní amfiteátr údolí Viňales

Údolí ViñalesÚdolí Viñales

Při svých toulkách Kubou si rozhodně nenechte ujít nádherné údolí Viňales, které patří k jedinečným přírodním klenotům země. 

Jeho dominantou a hlavním turistickým lákadlem jsou pozoruhodné homolovité vápencové útvary obrostlé hustou vegetací, tzv. mogoty. Nachází se zde také krasové jeskyně, například Cueva del Indio. 

Návštěva údolí bývá často spojována s prohlídkou zemědělských farem, které si původní architekturu a svědectví o kulturním vývoji karibských ostrovů zachovávají dodnes.

Pokud budete mít možnost, určitě sem zavítejte a nahlédněte do života místních zemědělců i do tajů pěstování tabáku.

4. Ráj potápěčů v Zátoce sviní

Zátoka sviníZátoka sviní

Milovníci potápění a šnorchlování nesmí opomenout návštěvu Zátoky sviní, ve španělském originále Bahía de Cochinos, která se rozkládá v ochranném pásmu národního parku Cienaga de Zapata v jihozápadní části ostrova.

Oblast charakterizují křišťálově čistá voda, fantastické korálové útesy a krasové podloží, které se projevuje přítomností četných jeskynních systémů. Zdejší pláže jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na celém ostrově.

Dalším lákadlem pro turisty je i krokodýlí farma Boca de Guamá, která se nachází přesně na půli cesty mezi Autopistou Nacional a Zátokou sviní.

V ohradě můžete pozorovat různě staré krokodýly a další plazy, zapózovat si s krokodýlím miminkem anebo si pochutnat na pravém krokodýlím steaku.

5. Cienfuegos, nejkrásnější město Kuby

CienfuegosCienfuegos

Říká se, že nejkrásnějším městem Kuby je Cienfuegos. Přezdívá se mu perla jihu. Kombinuje v sobě totiž francouzský šarm a karibskou příchuť.

Díky zachovalé architektuře v jednotném stylu bylo v roce 2005 zařazeno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Cienfuegos vás pravděpodobně překvapí velmi příjemnou atmosférou a na Kubu nezvyklou čistotou. Díky zdejšímu průmyslu je totiž považováno za jedno z nejcivilizovanějších a nejčistších kubánských měst.

Na náměstí Parque José Martí naleznete nejkrásnější budovy města (Palacio Ferrer, divadlo Teatro Tomás Terry, kostel Catedral de la Purísima) včetně jediného vítězného oblouku na Kubě – Arco de Triunfo.

Čtení na podobné témaCienfuegos: nejkrásnější město KubyPřečíst

Ve městě můžeme najít také palmovou riviéru, která vede kolem elegantních pobřežních vil až k úzkému výběžku vyčnívajícímu do zálivu.

Na konci calle 37 vám doslova vyrazí dech majestátní Palacio de Valle, palác jako vystřižený z Pohádek tisíce a jedné noci.

6. Podívaná jménem vodopád El Nicho

Vodopád El NichoVodopád El Nicho

Nitro Kuby ukrývá desítky chráněných oblastí s nádhernými vodopády a jezírky. Jedním z nich je terasovitý vodopád El Nicho, ležící zhruba hodinu cesty od Cienfuegos.

Najdete tady i 1,5 km dlouhou přírodní stezku Reino de las Aguas, jeskyni nebo dvě přírodní jezírka, ve kterých se můžete vykoupat.

7. Trinidad, město, kde se zastavil čas

TrinidadTrinidad

Jestli existuje nějaké místo, které nesmíte na Kubě vynechat, pak je to Trinidad, třetí nejstarší město na ostrově, které si dodnes zachovává svou starou španělskou koloniální atmosféru.

Město proslulé pěstováním a zpracováním cukrové třtiny leží na západním pobřeží centrální části Kuby jen kousek od pohoří Escambray´s.

Výhodou je, že téměř všechny historické zajímavosti koloniálního Trinidadu naleznete poblíž hlavního náměstí Plaza Mayor, takže je zvládnete projít během chvíle.

Dominantou města a současně nejvyšší stavbou je klášter svatého Františka, ve kterém dnes spatříte muzeum kontrarevoluce.

Budete-li mít na Trinidad více času, pak si nenechte ujít ani návštěvu krásné karibské pláže Playa Ancón nebo Údolí cukrovarů.

8. Santiago de Cuba, kus Francie

Santiago de CubaSantiago de Cuba

Santiago de Cuba, které leží ve východní části Kuby, je druhým největším městem na Kubě a také hlavním městem stejnojmenné provincie.

Na rozdíl od jiných kubánských měst je Santiago specifické svou jedinečnou architekturou, ze které je cítit karibský ráz a výrazný vliv francouzských osadníků, kteří sem dorazili z blízkého Haiti.

Kromě jedinečné atmosféry nabízí Santiago řadu památek z koloniálního období. Pravděpodobně nejvyhledávanějším místem ve městě je rušné náměstí Parque Céspedes, které nabízí přehlídku koloniálních staveb včetně nejstaršího obytného domu na Kubě – Casa de la Velázquez.

V zálivu Bahía de Santiago de Cuba pak naleznete pevnost Castillo de San Pedro de la Roca, která v minulosti chránila město před častými nájezdy pirátů. Od roku 1997 byla zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO, stejně jako historické jádro města.

9. Baracoa, město Kryštofa Kolumba

BaracoaBaracoa

V nejvýchodnější části ostrova, konkrétně v provincii Guantánamo, se nachází kouzelné městečko Baracoa. Místo, kde se roku 1492 vylodil mořeplavec Kryštof Kolumbus během své plavby k americkým břehům. 

Město Baracoa bývá pro svou odlehlost turisty opomíjeno, pokud sem ale zavítáte, přivítá vás doslova idylická atmosféra.

Místní lidé žijí v klidu a míru v nízkých jednopatrových domečcích bez skleněných oken. Ulice jsou lemovány vzrostlými palmami, kakaovníky a křišťálově čistým mořem. 

Dominantu města tvoří katedrála Nuestra Senora de la Asunción s dřevěným křížem, který sem přivezl v roce 1492 právě Kryštof Kolumbus.

10. Kuba aneb ostrov jako žádný jiný...

Veteráni v HavaněVeteráni v Havaně

Ostrov Kuba je vysněnou destinací mnoha turistů z celého světa, a to nejenom kvůli dlouhým plážím s jemným pískem, vysokým palmám a azurově modrému moři, ale především díky zvláštnímu komunistickému skanzenu, který zde vznikl v důsledku historického vývoje dlouhá léta drženého v moci Fidela Castra, který z Kuby vytvořil naprosto unikátní ostrov s atmosférou, kterou nenajdete nikde jinde na světě. A především to je důvod, proč na Kubu vyrazit.

Veronika Čermáková

Veronika ČermákováExpert Radynacestu.cz

Cestovat je jako flirtovat se svým vlastním životem, láká vás někde zůstat, ale nemůžete, protože víte, že je ještě tolik míst, které musíte poznat.

Kuba

Bezstarostná duše Kuby

Vyberte si jeden z našich zájezdů na Kubu

Zájezdy na Kubu

Nejbližší volný zájezd odlétá již 27. listopaduURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/10-duvodu-proc-vyrazit-na-kubu/Doporučujeme z Kuby

Nejnovější z KubyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024