Zimní dobrodružství čeká: Co si zabalit na cestu do Grónska?

Žaneta Kadelová Žaneta Kadelová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 24. 9. 2023 • Přečteno 1459x

Váš průvodce zimním dobrodružstvím čeká! Podívejte se, co si sbalit na cestu do kouzelné krajiny plné ledovcových fjordů a zasněžených vrcholů.

Náš tip:

v turistických oblastech není problém platit kartou. Na odlehlejších místech je přijímat nemusí, proto si ještě před cestou vyměňte peníze na dánské koruny.

Jste připraveni vydat se na cestu svých snů? Grónsko vás zve k nezapomenutelnému zimnímu dobrodružství, kde se setkává okouzlující příroda se zasněženými vrcholy a ledovcovými fjordy. Jsou ale dvě cesty, jak ho poznat: v pohodlí, nebo absolutním opaku. Co udělat pro to, aby vás čekala ta první a příjemnější varianta? 

Ať už máte své dobrodružství naplánované, nebo o něm teprve uvažujete, máme pro vás pár tipů, které vám pomohou připravit se na cestu do Grónska a nenechat se zaskočit ničím, co vás v této zemi, o které většina lidí jen slyšela a jen hrstka ji skutečně navštívila, může potkat. Takže, co by nemělo na vašem seznamu věcí do Grónska chybět?

Hlavu v teple, nohy v suchu a kufr plný funkčních věcí

Lavička s úžasným výhledem na ledovcový fjord po cestě do osady SermermiutLavička s úžasným výhledem na ledovcový fjord po cestě do osady Sermermiut

Při poznávání krás Grónska budete většinu času trávit venku, a proto je potřeba dobře se nachystat na zdejší podnebí. A to je hodně jiné než to naše. Dominantní teploty se tady v zimě mohou pohybovat hluboko pod bodem mrazu, zatímco v létě dosahují mírnějších hodnot okolo 10 °C

Nezbytným základem vašeho zavazadla by mělo být funkční prádlo a termoprádlo, které vás ochrání i před velmi nízkými teplotami. Dále doporučujeme přibalit vrstvu fleecového oblečení nebo péřovou bundu, která nabízí nezbytnou tepelnou izolaci.

Navrch toho všeho volte nepromokavou bundu a kalhoty, které vám zaručí, že zůstanete v suchu bez ohledu na to, jestli vás zastihne sníh nebo déšť. Vyrěšit to můžete i nepromokavými návleky na kalhoty, které jsou praktické, lehké a koupíte je třeba v jednom nejmenovaném francouzském obchodě se sportovními věcmi za nízké ceny.

A nezapomeňte na doplňky! Teplá čepice, rukavice a nákrčník jsou nezbytností. A všechno samozřejmě doporučujeme vzít dvakrát právě kvůli vlhku. 

Zvláštní pozornost věnujte své obuvi. Zvolte kvalitní zimní boty, které poskytnou potřebné teplo a ochranu před promočením. Zároveň vybírejte obuv, která nabízí stabilitu na kluzkém a nezpevněném povrchu.

Plavba mezi ledovými krami ledovcového fjordu IlulissatPlavba mezi ledovými krami ledovcového fjordu Ilulissat

Víte, že...

mokré textilie odvádějí teplo třikrát rychleji než suché a připravují vás tak o tělesné teplo?

Zaklínadlem při nákupu téměř všeho vybavení od bundy až po boty jsou proto dvě slova: Gore-Tex. Mikroskopické póry v membráně tohoto materiálu jsou dvacet tisíckrát menší, než je kapka vody, a tak déšť neproniká. Stejně tak vítr se skrz membránu neprobije až k vašemu tělu. 

Doplňky, které byste možná nesbalili, a přesto přijdou vhod

Polární záře v okolí městečka KangerlussuaqPolární záře v okolí městečka Kangerlussuaq

I když Grónsko není známé jako typická tropická destinace, sluneční paprsky zde mohou být poměrně silné, obzvláště jakmile se odráží od sněhu. Přibalte si tedy také sluneční brýle a krém s vysokým ochranným faktorem

Túra krásnou, ale náročnou grónskou krajinou vyžaduje, abyste měli po ruce kvalitní lehký batoh s pitím a dalšími věcmi. Kromě velikosti batohu se zaměřte také na odolnost vůči vodě a vaše pohodlí. Budete ho přece jen nosit celý den.

Víte, že... 

v Grónsku jsou místa, kde neuniknete komáří invazi? Přestože se to zdá zvláštní, komáři opravdu bývají v Grónsku problémem, a proto rozhodně přibalte repelenty a případně mastičky po bodnutí hmyzem

Buďte perfektně připraveni, někdy ale ani to nestačí... 

Půlnoční slunce nad fjordemPůlnoční slunce nad fjordem

Předtím, než se vydáte na cestu, ujistěte se, že máte v pořádku všechny potřebné dokumenty. Ověřte platnost svého pasu, uzavřete cestovní a zdravotní pojištění a vytvořte si kopie všech důležitých dokumentů.

Samozřejmě nezapomeňte na mobilní telefon a nabíječku, abyste byli vždy v dosahu. Ačkoliv to vám nikdo nezaručí. Pokud si chcete vyzkoušet absolutní odpojení od venkovního světa, internetu a příbuzenstva na telefonu, pak je Grónsko tím pravým místem.

Existují tady oblasti, které nejsou pokryté signálem a data tady budete chytat marně. Navíc roaming je pro země tzv. 3 nebo 4 zóny drahý, a tak jej nebudete chtít používat, ani když to bude možné (SMS vycházejí do 15 Kč, mobilní data od 3,90 Kč/MB a volání od 42 Kč za minutu). Hotely, restaurace a další exponovaná (i když tohle slovo je v Grónsku velmi relativní) místa vám připojení umožní buď za drobný poplatek, nebo zdarma.  

Ať už se rozhodnete vyrazit za půlnočním sluncem, nebo podmanivou polární září, Grónsko vám stoprocentně nabídne nezapomenutelné zážitky, které vám zůstanou v paměti navždy. 

Žaneta Kadelová

Žaneta KadelováExpert Radynacestu.cz

Skrze umění vidíme svět, cestováním ho prožíváme.


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/co-si-zabalit-do-gronska/Doporučujeme z Grónsko

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024