Ilulissat: Malebná perla Grónska plná ledových královen

Ivana Fabiánová Ivana Fabiánová, Průvodce Radynacestu.cz Vydáno 17. 1. 2024 • Přečteno 602x

Městečko Ilulissat, to je jedna rarita za druhou, není proto divu, že se ocitlo na seznamu světového dědictví UNESCO. Nahlédněte!

Malé město se 4500 obyvatel se nachází přímo u moře na západním pobřeží. Je obklopené nádhernou přírodou a jedním z nejvýznamnějších ledovcových systémů na světě – ledovcem Jakobshavn. Ohromné ledové kry, které se z ledovce odtrhávají, se sunou od centra ledovce směrem k moři rychlostí přibližně 18 m za den. Zajímavostí má ale Ilulissat mnohem víc. Pojďte je s námi odhalit. 

Obrovské kusy ker, které se sunou z ledovce, vypadají jako ledové katedrály. Jsou vysoké i sto metrů, což je pouhá devítina jejich výšky, zbytek se schovává v hlubinách. Pohled na ně je ohromující. Toto přírodní divadlo není možné zažít nikde jinde. Jeho jedinečnou přírodní krásu a historii potvrzuje získání statusu Světového dědictví UNESCO v roce 2004.

Ledová zátoka: vstupní brána ostrova

Ledovcová vstupní brána ostrovaLedovcová vstupní brána ostrova

Ilulissat znamená v grónštině „ledová zátoka“. V zátoce, tedy v přístavu, kotví rybářské lodě, město je plné barevných domků. Nachází se v něm také několik muzeí, ve kterých se můžete seznámit s historií regionu a dozvědět se více o životě grónských obyvatel, tradičním způsobu rybolovu, ale můžete objevovat i zajímavé příběhy o životě v extrémních podmínkách.

Toto město je také vstupní branou do přírody nekonečných možností. Právě odsud se cestovatelé vydávají na skutečná arktická dobrodružství. Na výlety na ledovci, vyjížďky psích spřežení, plavby po okolních fjordech. Jedním z nejúžasnějších fjordů na světě je Ilulissat Icefjord.

Muzeum slavného badatele Rasmussena

Muzeum slavného badateleMuzeum slavného badatele

Ilulissat se může pochlubit také jedním slavným jménem. Stojí tu bývalá fara a rodný dům polárního badatele Knuda Rasmussena (1879–1933), jehož busta se nachází před muzeem. Tento průzkumník, etnograf a spisovatel proslul svými výzkumnými expedicemi do arktické oblasti včetně Grónska.

Sám měl inuitské kořeny a jeho hlavním přínosem vědě byla jeho práce na dokumentaci života a kultury inuitských lidí.

Jednou z jeho nejslavnějších expedic byla tzv. Pátá thuleovská expedice (1921–1924), která byla jednou z nejrozsáhlejších a nejdůkladnějších výzkumných cest do arktické oblasti.

Během této expedice Rasmussen a jeho tým cestovali na psích saních přes Grónsko, Aljašku až na Sibiř, shromažďovali etnografická data, mapy a další informace o místních kulturách, přičemž cílem bylo prozkoumat spojení mezi inuitskými komunitami v Grónsku a na severu Kanady a Aljašky.

Z obchodní stanice městem cestovatelů. Díky Čechům!

Na město jej povýšil dánský král Christian VI. v roce 1741Na město jej povýšil dánský král Christian VI. v roce 1741

Za zakladatele města je považován dánský obchodník a misionář Jakob Severin, který se narodil v Norsku v roce 1715 českým rodičům. I v grónských dějinách tak najdete významnou českou stopu.

V roce 1733 byl vyslán do Grónska, kde působil jako obchodník a zakladatel prvních osad. Ilulissat založil jako obchodní stanici pro lovce velryb, a tak vzniklo místo, kde se střetávali Inuité a obchodníci.

Na popud Severina povýšil dánský král Christian VI. v roce 1741 obchodní stanici na město.

Ivana Fabiánová

Ivana FabiánováPrůvodce Radynacestu.cz


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/ilulissat-malebna-perla-gronska-plna-ledovych-kraloven/Doporučujeme z Grónsko

NejnovějšíZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024