Dostaveníčko s velrybami: výlet ze legendárními kytovci na jedno z nejromantičtějších míst v Kanadě

Hana Suchánková Hana Suchánková, Expert Radynacestu.cz Vydáno 28. 4. 2019 • Přečteno 4661x

Pozorovat velryby, jak se majestátně noří pod hladinu s ocasem k nebi, to je zážitek, který vám dlouho zůstane v paměti. Kam pro něj? Do Kanady.

Vyberte si z našich zájezdů do KanadyZobrazit zájezdy

Co si představíte, když vám někdo řekne: „Byl jsem v Kanadě.“? Určitě několik obřích měst jako Toronto, Montreal nebo Vancouver, ale hlavně přírodu – Niagarské vodopády, husté lesy a širé moře. Právě toho posledního si užijete plnými doušky při výpravě za majestátními vládci vln – velrybami.

Fundy Bay má svůj primát

Plujeme s místními, kteří znají oceán jako své botyPlujeme s místními, kteří znají oceán jako své boty

Míst, odkud vyjíždějí lodě s turisty na pozorování těchto největších kytovců světa, je v Kanadě hned několik. My jsme pro vás vybrali kouzelný poloostrov Digby Neck, vybíhající do zálivu Bay of Fundy, který je součástí úctyhodného Atlantského oceánu.

Právě blízkost této nepředstavitelné masy vod vás obohatí o další zážitek – pozorování přílivu a odlivu. V zálivu je totiž oblast s nejvyšším přílivem na světě!

Rozdíl kolísá mezi 3,5 m po neuvěřitelných 16 m během 12 hodin – a to už je poznat! Během jednoho cyklu se v zálivu přemístí asi miliarda tun vody, takto vytvořená síla odpovídá tahu 8 000 lokomotiv nebo 25 milionů koní.

Ale žádný strach – za krásného počasí, které v Kanadě za krátkého léta převládá, sedíte na venkovní terase restaurace v Digby nad miskou sytého chowder – místní dobroty, polévky z mořských plodů, a pozorujete tento dechberoucí úkaz...

Proti gustu není dišputát

Užijte si pozorování velrybUžijte si pozorování velryb

Jak to všechno souvisí s velrybami? Velmi. Právě neustálé promíchávání místních vod vyplavuje ze dna moře živiny, a ty jsou zásadní pro růst planktonu, na kterém si, pro změnu, pochutnávají velryby. Zkrátka pravý koloběh přírody. Proto sem velryby také tak rády připlouvají.

Překvapivě toto místo ještě zůstává uchráněno masovému přílivu turistů – soustředí se do „nedalekého“ Lunenburgu. Ovšem pozor, v Kanadě si pod pojmem „nedaleký“ představte místo 3–4 hodiny cesty autem.

V Lunenburgu najdou dnes tolik populární „dva v jednom“ – město na seznamu UNESCO a zároveň výlet za velrybami, což, zejména asijským, věčně spěchajícím turistům vyhovuje.

V rámci našich zájezdů si ale raději v klidu vychutnáme přímořskou romantiku a i na Lunenburg zbude čas.

Tomu se říká balancovat nad propastí

Balancing RockBalancing Rock

Vliv mas vod zanechává nesmazatelné stopy i na pobřeží – při vyjížďce na Brier Island se pokocháme členitostí pobřeží a určitě si uděláme procházku k Balancing Rock, což je úzký, 9 m vysoký bazaltový sloup, který vypadá, jako by měl každou chvíli spadnout do vody. Přesto takto odolává už tisíce let – nikdo ale neví přesně, jak dlouho.

Vraťme se ještě k velrybám: možná si pamatujete ze školy, že tito největší mořští živočichové nejsou ryby, ale savci – jejich předci se totiž vesele proháněli na souši v blízkosti vodních toků a teprve postupně se adaptovali na život ve vodě. Jejich lov je, naštěstí, velmi omezen přísnými mezinárodními dohodami.

A jak je možné, že plavba je většinou úspěšná? Jde skutečně o místní společnosti, které provozují místní lidé s mořem a všemi jeho záludnostmi srostlí. Pak je slušná pravděpodobnost, že výprava za velrybami skončí úspěšně.

Někdy je vidíte z dálky, někdy připlují až k lodi a chtějí si hrát – to už záleží na mnoha okolnostech a také na štěstí.

V každém případě pohled na velrybu, nořící se do vod zálivu kolmo k nebi, s jejím majestátným ocasem je skutečně dechberoucí!

Jen si nezapomeňte přibalit opravdu teplé oblečení – zimní bundu, rukavice, čelenku, i v létě, ať si 4hodinovou plavbu užijete naplno. Samozřejmostí je fotoaparát nebo alespoň mobil. A pak už hurá na lovy beze zbraní!

Hana Suchánková

Hana SuchánkováPrůvodce Radynacestu.czExpert Radynacestu.cz

Kanada

Do země javorového listu

Vyberte si jeden z našich zájezdů do Kanady

Zájezdy do Kanady

Nejbližší volný zájezd odlétá již 24. září


URL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/dostavenicko-s-velrybami-vylet-ze-legendarnimi-kytovci-na-jedno-z-nejromantictejsich-mist-v-kanade/Doporučujeme z Kanady

Nejnovější z KanadyZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024