Málaga: živé přístavní město na Slunečném pobřeží, které se neustále mění před očima

Adéla Vavřačová Adéla Vavřačová, Expert Radynacestu.cz Vydáno 23. 1. 2017 • Přečteno 114813x

V Málaze, přístavním městě na jihu Španělska, se budete neustále cítit jako na výletě.

Vyberte si z našich 5 zájezdů do AndalusieZobrazit zájezdy

V Málaze, přístavním městě na jihu Španělska, se budete neustále cítit jako na výletě. Malebné uličky zalité sluncem, muzea světového významu, mimořádně působivé památky, vynikající vyhlídkové body, neopakovatelná španělská atmosféra a přátelští lidé vytvářejí hravou, smyslům lahodící podívanou. Tak oprašte cestovní kufr a vydejte se s námi na výlet. ¡Buen viaje! neboli šťastnou cestu!

Každodenní ruch slavné nákupní ulice z devatenáctého století – Marqués de Larios, známé také jako Calle Larios, živé a občas velmi hlučné rozmluvy místních obyvatel, náměstí Plaza de la Constitución, středobod veškerých oslav a dění ve městě, i bohaté kulturní a historické dědictví, to jsou jen některá lákadla, jimiž je přitahována pozornost turistů k Málaze.

Výlet do Málagy, druhého největšího města Andalusie, je jako výprava na místo, kde je každý kout, každý dům dějinnou památností a odvypráví vám poutavé příběhy císařů a králů. Málaga byla založena již v 8. století před naším letopočtem a každá její epocha vtiskla městu poněkud jinou tvář. Výsledkem je celá řada uměleckých a historických památek.

Pěkné počasí, příjemná otevřenost místních, působivé scenérie Costa del Sol (Slunečného pobřeží), vskutku okouzlující pláže, to vše činí z Málagy jednu z nejoblíbenějších kulturně-turistických destinací Iberijského poloostrova.

Potěšte tělo i ducha

Málaga je místem, kde si opravdu můžete dopřát čas na potěšení všedního dne. Plán je jasný, po prohlídce města zajít na skvělou večeři a den zakončit ve víru společenského dění. Ranní stylovou snídani si dopřejte na náměstí Plaza de la Constitución. K večeru si na pláži pochutnejte na čerstvě vylovených sardinkách, pečených na otevřeném ohni a sypaných hrubou mořskou solí.

Během dne se zajděte podívat do muzea Pabla Ruize Picassa. V domě ve Starém městě, ve kterém dnes muzeum sídlí, se tento nejslavnější rodák z Málagy, geniální malíř a umělec Pablo Picasso, v roce 1881 skutečně narodil. Nechte se pozvat dovnitř a dostanete možnost obdivovat více než dvě stě jeho obrazů.

Nebo přijměte pozvání na prohlídku muzea Carmen Thyssen, jež se zaměřuje výhradně na španělské mistry. Žánrové obrázky především z 19. století vás vtáhnou do každodenního života obyvatel Andalusie. Některé obrazy svou věrohodností připomínají spíše fotografie než kresbu. Pány, ale určitě i mnohé dámy potěší i návštěva netradičního muzea aut.

Za zmínku jistě stojí také Centro de Arte Contemporáneo. Jde o uznávané muzeum současného umění, jež představuje umění 20. století. Své pevné místo tu našla díla od roku 1950 až do současnosti.

Jste v Málaze? Musíte si prohlédnout (nejen) katedrálu

Už samotný pohled na slavnou a velkolepou katedrálu – Catedral de la Encarnación vám vezme dech. Délka lodi činí 117 metrů, výška pak 48 metrů. Na místě, kde dnes stojí tato katedrála pocházející z 16. století, stávala v minulosti mešita. Krom široké prostornosti oslňuje i svou opulentní barokní výzdobou. Detaily interiérů jsou propracovány do sebemenšího detailu.

Vystoupáte-li po schodech až do 86 metrů vysoké severní věže, naskytne se vám úžasný panoramatický výhled na okolí. Katedrála zdobí Staré město, jehož návštěva vás doslova naplní úžasem. Jedinečná spleť úzkých středověkých uliček vás vyvede na tichá a útulná náměstíčka.

V ulicích a uličkách budete míjet nepřehlédnutelné malé obchůdky, které nabízejí často netradiční služby a osobní přístup, přitažlivé a atmosférické kavárny i oblíbené tapas bary, kde se podávají malé porce jídla k nápoji před hlavním jídlem. Ceny jsou tady navíc víc než snesitelné.

Málaga je vlídná i k milovníkům hradů. Starý maurský hrad – Alcazaba de Málaga dnes ve svých útrobách ukrývá hned dvě muzea. V minulosti to však bylo sídlo muslimských vládců, kteří Málaze po několik staletí vládli. Ze strategických důvodů nechali pevnost vystavět na hoře Gibralfaro. Některé ze 110 věží jsou turisticky přístupné.

Na hoře Gibralfaro se tyčí ještě jeden skvost. Středověká maurská pevnost – Castillo de Gibralfaro je ceněna především pro fantastické panorama, jež se z ní otevírá. Jako na dlani odsud spatříte komíhající se stěžně lodí v přístavu i pobřeží Středozemního moře.

Čtení: Zájezdy do Španělska – srovnání a doporučení

Připojte se k místním hned z rána

Vyrazte ještě v ranním slunci třeba na kole na trh. Na Mercado de Atarazanas, historické městské tržnici, spatříte něco z rušného pouličního života Málagy. Popíjejte čerstvě vymačkaný pomerančový džus a naplánujte si, jak a kde strávíte pěkný den. Inspirací vám může být vitrážové okno v tržnici, jež zachycuje historické památky Málagy.

Ideální plán pro líné odpoledne je návštěva botanické zahrady. Ta v Málaze vznikla již v roce 1855 a i dnes má své neobyčejné kouzlo, které dovede učarovat. Roste tu středomořská, subtropická i tropická flóra čítající zhruba 3000 rostlin a palem.

Strávit tu můžete klidně i celý den. Pokud ale nemáte tolik času, vydejte se po trase La Conception. Hodinu a půl budete přebývat jen v náruči přírody. Ocitnete se v magické moci vodopádů, rybníků i vzácných palem.

A kdy se do Málagy vypravit?

Jelikož v Málaze bývá chladno jen málokdy, nemusíte s plánováním výletu čekat, až se i u nás objeví první sluneční paprsky. Na venkovních zahrádkách kaváren místní posedávají v prosinci a lednu stejně jako uprostřed parného léta. Nejpůsobivější je však Málaga na jaře a na podzim.

Svatý týden (Semana Santa) v Málaze, jenž začíná první neděli po prvním jarním úplňků, patří mezi ty nejvýznamnější velikonoční oslavy v celém Španělsku. Každý sváteční den projde městem až osm různých průvodů.

V parném létě si zase nejvíc užijete koupání. Přes kilometr dlouhá městská pláž se sazově černým pískem se rozprostírá jen pár minut chůze od centra. Milovníci vodních sportů si nejčastěji dávají dostaveníčko na Playa Palo.

Obdivovatelky či obdivovatelé slavného španělského krasavce Antonia Banderase se po promenádě, která po něm byla také pojmenována, dostanou až na městskou pláž Playa Huellín. Je ale jasné, že tímto stručným přehledem výčet pláží nekončí. Pusťte se do jejich objevování.

Adéla Vavřačová

Adéla VavřačováExpert Radynacestu.cz

Jsem sběratelka požitků, zážitků a všeho jedinečného, o čem se v běžných průvodcích většinou vůbec nepíše.

Andalusie letecky z Prahy

Sluncem zalitá Andalusie

Vyberte si jeden z našich 5 zájezdů do Andalusie

Zájezdy do Andalusie

Nejbližší volný zájezd odlétá již 28. červenceURL stránky: www.radynacestu.cz/magazin/malaga/Doporučujeme z Španělska

Nejnovější z ŠpanělskaZískejte pravidelné tipy na skvělá místa

Přidejte se do klubu a získáte exkluzivní přístup ke skrytým perlám v Evropě i ve světě, které vám představí naše největší cestovatelské osobnosti.

Katalog 2024